הממשלה מרחיבה סמכויות הממונה על הביומטרי

הממונה יהפוך לגורם הקובע את רמת המידור ויהיה כפוף לפיקוח ממשלתי בלבד. השר איתן, שהיה היחיד שהצביע נגד: "הממשלה פוגעת בפרטיות בצורה קשה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הממשלה אישרה להרחיב סמכויותיו של הממונה על הביומטריה במשרד ראש הממשלה. בין היתר, נקבע כי הממונה יהפוך לגורם הקובע את רמת המידור של החלטותיו וכי יהיה כפוף לפיקוח ועדת שרים מיוחדת. השר מיכאל איתן היה השר היחיד שהצביע נגד ההחלטה.

"במקום שמדינת ישראל תרתום את הטכנולוגיה לשיפור השירות לציבור ולחיזוק הדמוקרטיה", אמר איתן, "ישראל מצטיירת כמדינה שרותמת את הטכנולוגיה כדי לפקח על תנועותיהם של אזרחי ישראל ושיחותיהם הטלפוניות".

השר איתן קבל על כך שהתנהלות הממונה על הביומטריה, כמו גם הליכי תפעול המאגר הביומטרי בישראל יהיו - נתונים לפיקוח ממשלתי בלבד, באמצעות ועדת השרים לעניינים ביומטריים. מלבדה, לא יתקיים שום פיקוח פרלמנטארי על החלטות הממונה. עוד קובעת ההחלטה כי "סיווג המלצותיו של הממונה, יבוצע בהתאם לרמת המידור שתיקבע על ידו".

עוד עולה כי ההחלטה לא קובעת את מערכת היחסים בין הממונה לגופי הביטחון וקובעת כי "...עליהם יחולו הסדרים מיוחדים... (אשר) יוצגו בפני ראש הממשלה".

השר איתן טוען כי "החלטת הממשלה חושפת כי הרחק מעיני הציבור וללא שום פיקוח פרלמנטרי מתגבשים מהלכים ממשלתיים שפוגעים בפרטיות בצורה קשה. צריך לאפשר לממשלה לבצע את משימותיה תוך שימוש בטכנולוגיה, אבל אסור לוותר בדרך על השמירה על הפרטיות של אזרחי המדינה. כדאי שנפסיק להתחרות על התואר המפוקפק של אלופי העולם במעקב ובילוש אחרי האזרחים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ