הותר לפרסום

עובדי הסהר האדום וקצין פלסטיני נעצרו בחשד לביצוע פיגוע נגד כוח צה"ל

השב"כ עצר 13 פלסטינים בחשד לירי לעבר כוח צה"ל ותכנון פיגועים נוספים בגדה המערבית. אחד מהעצורים - שוער של נבחרת הכדורגל ברשות

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

השב"כ (שירות ביטחון כללי) התיר היום (שני) לפרסום כי בשבועות האחרונים האחרונים נעצרו 13 תושבי מחנה הפליטים אמערי שברמאללה, בחשד שירו והיו מעורבים בירי לעבר כוח צה"ל שביצע פעילות במחנה ב-20 בינואר. בניסיון הפיגוע לא היו נפגעים אך נגרם נזק לאחד מכלי הרכב הצה"ליים.

במהלך האירוע נפתחה אש לעבר כוח צה"ל מגדוד 12 של חטיבת גולני שעסק בפעילות במחנה הפליטים. 20 קליעי רובה קלאצ'ניקוב נורו אל עבר הכוח, שגרמו לנזק בחלק מהכלים הממוגנים. לדברי אל"ם צור, בעקבות האירועים החל "גל מעצרים די גדול של תושבים, שהיו מקושרים בצורה אחרת לאירועים קודמים. מאחד לאחד, לאחר עשרות מעצרים, הגענו לחברי החוליה".

מחקירת חברי החולייה עולה כי מי שירו לעבר הכוח - באמצעות שני כלי נשק מסוג קלצ'ניקוב - היו צלאח ברעאל ועומר אבו-רוייס, שניהם עובדי הסהר האדום. את כלי הנשק סיפק להם מנזר עבאס, קצין ב"מודיעין הכללי" הפלסטיני ברמאללה והאחראי על השומרים בסהר האדום. השב"כ טוען כי עבאס הוא סוחר של אמצעי לחימה שסיפק, כאמור, את הנשק שבו השתמשו השניים.

בתמונה, מימין למעלה ובכיוון השעון: מחמד סעדי נימר (ספק, סייען אמל"ח), פואד ע'ושה (סייען, תצפיתן הפיגוע), צלאח ברעאל (מפגע), עומר אבו רוויס (מפגע), אחמד חטאב (סייען, מחביא האמל"ח), מנזר עבאס (קצין המודיעין הכללי הפלסטיני, ספק האמל"ח). נתונים: השב"כ

חלק מהעצורים

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לפי השב"כ, אבו רוייס (23) הוא תושב מחנה הפליטים המזוהה עם החמאס, ומשמש כשוער הנבחרת האולימפית הפלסטינית בכדורגל. ברעאל (23) עבד כשומר בסהר האדום. מחקירתם עלה כי לאחר הירי הם הותירו את כלי הנשק בתוך תיק בבית נטוש, ובהמשך מסר אבו-רוייס את כלי הנשק לאחמד חטאב, תושב נוסף במחנה הפליטים שמשמש גם הוא כשומר בסהר האדום.

לאחר שאבו-רוייס נעצר על ידי צה"ל והשב"כ, העביר חטאב את כלי הנשק חזרה למנזר עבאס. בהודעת השב"כ נמסר כי העצורים תיכננו לבצע פיגועי ירי נוספים אל עבר כוחות צה"ל, בין היתר במחסום גבע, במחסום עטרות, במעלה אדומים ובשכם, ואספו לשם כך מודיעין על מחסומי צה"ל בגדה.

מפקד חטיבת בנימין, אל"ם סער צור, מסביר כי אנשי "הסהר האדום" ששימשו כמאבטחים ונעצרו בשבועות האחרונים במהלך מבצע משותף לצה"ל ולשב"כ ניצלו את מעמדם כאנשי הארגון. "הכניסה לבניין הסהר האדום אסורה עם נשק, אבל הם הכניסו נשק לבניין בלילה, היו להם את המפתחות מאחר והם השומרים בכניסה למקום", אמר המח"ט.

לפי נתוני החטיבה המרחבית בנימין, הפעם האחרונה בהם נפתחה אש אל עבר כוחות צה"ל ברמאללה הייתה לפני ארבע שנים, בחודש ינואר 2008. "זה היה חריג בעינינו ובעיני השב"כ", הסביר המח"ט בשיחה עם כתבים צבאיים. "החוליה אלו חבר'ה מקומיים, לאו דווקא בשייכות לחמאס, צעירים בני 20 פלוס מינוס, שבעצם המניע המרכזי היה בעיקר לפגוע בכחותינו, לנסות לחטוף חייל ונקמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ