צה"ל הוציא צו פינוי למאחז החדש בחברון

המתנחלים שנכנסו לבית נדרשו לפנותו עד מחר ב-15:00. צה"ל: אם לא יתפנו, נפעל להשיב המצב לקדמותו; תושביו: מפריע לברק לראות יהודים בעיר

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

הפרקליטות הצבאית הוציאה היום (שני) צו פינוי לבית שאליו פלשו מתנחלים בחברון בשבוע שעבר. לפי הצו, המתנחלים נדרשים לפנות את המקום עד למחר בשעה 15:00. בצו שהוציא רב-סרן קובי אבצן, ראש מדור מקרקעין בפרקליטות, נכתב כי אם הם לא יתפנו מהבית – "הרשויות יפעלו להחזרת המצב במבנה לקדמותו".

תושבי הבית מסרו בתגובה כי אין כל בעיה בקניית הבית, וכי הדבר היחיד שמפריע לשר הביטחון ברק הוא מגורי יהודים בחברון. יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, מסר בתגובה כי הדרישה לפנות את הבית היא "עיוות מוחלט של הצדק, ונשיאת שם הביטחון לשווא". לדבריו, "אם צו הפינוי לא יבוטל - יתברר שוב שכל הדיבורים על צדק וביטחון הם מסווה להתנכלות להתיישבות היהודית".

בעקבות הוצאת הצו פנה שר הפנים אלי ישי לראש הממשלה בנימין נתניהו, בבקשה שינחה את מערכת הביטחון "להפעיל שיקול דעת" לפני כל מהלך עתידי בעניין. לדברי ישי, "הבית נקנה בכסף מלא וע''פ דין, כך שכניסתם של היהודים לבית היא ע''פ חוק". הוא הוסיף כי הוא מבקש "שהעובדות ייבדקו על ידכם באופן שוויוני וצודק ולא ע''פ הרוח הנושבת".

הבית אליו פלשו המתנחלים בחברוןצילום: מיכל פתאל

היום דווח בהרחבה ב"הארץ" כי קצינים בצה"ל דרשו לפנות את הבית באופן מיידי והגדירו את המהלך כפרובוקציה, אולם מי שתמך בכניסת היהודים היו שרים בממשלה, בהם גדעון סער ויולי אדלשטיין, שקרא היום לשר הביטחון לבטל את הצו. "הוצאת צו באצטלה פרוצדורלית אינה מתקבלת על הדעת", אמר אדלשטיין. "יש לבטל את הצו לאלתר ולהמתין להכרעת הממזשלה בנושא".

שר החינוך סער אמר כי "הוצאת צו הפינוי למתיישבים היהודים בבית המכפלה בחברון בטרם התקיים דיון אותו הנחה ראש הממשלה...לקיים עוד השבוע, היא בגדר ניסיון למחטף".

המשטרה לא מצאה ראיות לזיופים

מפקד חטיבת חברון, אל"מ גיא חזות, וקצינים נוספים בפיקוד המרכז הפעילו לחצים כבדים על צמרת הצבא לפנות לאלתר את הבית, אליו נכנסו המתנחלים בלילה שבין יום רביעי ליום חמישי בשבוע שעבר. אנשים ששוחחו עם חזות בימים האחרונים סיפרו, כי הוא לא עודכן בנוגע לרכישת הבית והופתע מכניסת המתנחלים למקום. לדבריהם, חזות מתח ביקורת על כניסת המתנחלים לבית באזני ראשי היישוב היהודי בחברון. האזור שבו שוכן הבית הוכרז כשטח צבאי סגור, אולם עסקני המתנחלים נכנסים ויוצאים ממנו באין מפריע.

בד בבד, המשטרה החלה לבדוק את תקינות העסקה לרכישת הבית ועדיין לא מצאה ראיות לזיופים או למהלכים לא כשרים. אתמול נפגשו באי כוחם של המתנחלים עם אנשי הפרקליטות הצבאית והציגו בפניהם את מתווה העסקה, כולל מסמכים ותיעוד נוסף של העברת הכספים, בניסיון להוכיח שמהלך הרכישה נעשה בהתאם לחוק.

איש המפתח ברכישה הוא אסף נחמד, שבתצהיר לבית המשפט ציין כי שירת בעבר בשב"כ, הדובר ערבית ומשמש איש הצללים של הימין לרכישת קרקעות. החברה שרכשה את הבית היא "אלעיידון לאלעקרת", ש-99% ממניותיה רשומות על שמו של נחמד. את החברה פתח נחמד בספטמבר 2010, כאשר החל להתגבש המתווה הראשוני של העסקה לרכישת הבית.

מהחומר שהוצג אתמול לפרקליטות הצבאית, עלה כי הנכס היה רשום על שמם של שני פלסטינים, שאחד מהם הוריש את הנכס לפלסטיני בשם חוסני אל תמימי. אל תמימי מכר את הנכס לאיש הקש של המתנחלים, מוחמד אבו-שהלה, שמכר אותו לחברת "אלעיידון". מקורות בחברון סיפרו כי אבו-שהלה, עזתי במקורו, שימש קצין במנגוני הביטחון של הרשות וכך הגיע לגדה. בשנים האחרונות ביצע עסקאות שונות וכעת הוא עצור במתקן חקירות ברשות הפלסטינית.

בעסקה לרכישת הבית בחברון שימש אבו-שהלה איש קש, שתיווך בין המתנחלים לבעלי הבית. בניסיון למנוע מהעסקה להיראות פיקטיבית המתינו המתנחלים בין המכירה מתמימי לאבו-שהלה לבין המכירה מאבו-שהלה ל"אלעיידון". סכום הרכישה נשמר בינתיים בדיסקרטיות, אולם נאמד במאות אלפי דולרים. איש עסקים פלסטיני המחזיק בנכס סמוך לבית העריך את שוויו הריאלי ב-250,000 שקל בלבד. זאת בשל מיקומו על הציר הראשי בחברון, במקום אסור לתנועת כלי רכב פלסטיניים, שמפחית משוויו. ב-15 השנים האחרונות נטשו בעלי בתים רבים את האזור ועברו להתגורר בשטח בחברון שבשליטת הרשות. עם זאת, עבור היהודים עדיין מדובר בנכסים בעלי ערך גבוה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ