עימות בין נתניהו לברק |

רה"מ: לדחות פינוי המאחז החדש בחברון

נתניהו ביקש משר הביטחון "לאפשר למתיישבים למצות את ההליך המשפטי"; מקור ביטחוני: "אנו נותנים להם עד מחר ב-15:00 להוכיח את הבעלות"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מעוניין לדחות את פינוי "בית המכפלה" בחברון מהמתנחלים שנכנסו אליו. גורמים בלשכת ראש הממשלה מסרו כי נתניהו שוחח היום (שני) עם שר הביטחון אהוד ברק וביקש ממנו "לאפשר למתיישבים למצות את ההליך המשפטי". אף שלשכת נתניהו לא אמרה זאת מפורשות, משמעות דבריו של נתניהו על "מיצוי ההליך המשפטי" הינה דחיית הפינוי, שלפי צו שהוציא המנהל האזרחי, אמור להתבצע מחר בשעה 15:00.

מנגד, גורמים במשרד הביטחון אמרו כי בכל חוות הדעת המשפטיות שהועברו לשר ברק הודגש שכניסת המתנחלים לבית בחברון נעשתה ללא האישורים המתאימים. במשרד אמרו כי על המתנחלים לפנות את הבית ורק לאחר מכן להתחיל את הבירור המשפטי. "אם בסופו של דבר יתברר כי הנכס נקנה כחוק הם יוכלו לחזור אליו", אמרו הגורמים.

מקור ביטחוני הוסיף כי "ניתן למתנחלים עד מחר ב-15:00 להוכיח שהבית שלהם על פי חוק. אם הם לא יצליחו להוכיח זאת, לאחר מכן מערכת הביטחון תאכוף את החוק לפי שיקול דעתה ובזמן המתאים לכך. את החוק אוכפים. מתי – זה על פי שיקולים מבצעיים".

היום הוציאה הפרקליטות הצבאית צו פינוי לבית, שאליו נכנסו מתנחלים בחברון בשבוע שעבר. בצו, שהוציא רב-סרן קובי אבצן, ראש מדור מקרקעין בפרקליטות, נכתב כי אם הם לא יתפנו מהבית – "הרשויות יפעלו להחזרת המצב במבנה לקדמותו".

תושבי הבית מסרו בתגובה כי אין כל בעיה בקניית הבית, וכי הדבר היחיד שמפריע לשר הביטחון ברק הוא מגורי יהודים בחברון. יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, אמר כי הדרישה לפנות את הבית היא "עיוות מוחלט של הצדק, ונשיאת שם הביטחון לשווא".

בעקבות הוצאת צו הפינוי פנה שר הפנים אלי ישי לראש הממשלה בנימין נתניהו, בבקשה שינחה את מערכת הביטחון "להפעיל שיקול דעת" לפני כל מהלך עתידי בעניין. לדברי ישי, "הבית נקנה בכסף מלא וע'ל פי דין, כך שכניסתם של היהודים לבית היא על פי חוק". הוא הוסיף כי הוא מבקש "שהעובדות ייבדקו על ידכם באופן שוויוני וצודק ולא ע''פ הרוח הנושבת".

היום דווח בהרחבה ב"הארץ" כי קצינים בצה"ל דרשו לפנות את הבית באופן מיידי והגדירו את המהלך "פרובוקציה", אולם מי שתמך בכניסת היהודים היו שרים בממשלה, בהם גדעון סער ויולי אדלשטיין, שקרא היום לשר הביטחון לבטל את הצו. "הוצאת צו באצטלה פרוצדורלית אינה מתקבלת על הדעת", אמר אדלשטיין. "יש לבטל את הצו לאלתר ולהמתין להכרעת הממשלה בנושא".

שר החינוך סער אמר כי "הוצאת צו הפינוי למתיישבים היהודים בבית המכפלה בחברון בטרם התקיים דיון אותו הנחה ראש הממשלה...לקיים עוד השבוע, היא בגדר ניסיון למחטף". הערב הוסיף סער, בהרמת כוסית של המועצה האזורית שומרון, כי "להוציא ליהודים בחברון צו פינוי שהעילה שלו היא פגיעה בסדר הציבורי, קשה לתאר את הצרימה בדבר הזה". מחר צפוי להגיע שר התחבורה ישראל כץ לביקור בבית.

בהכנת הידיעה השתתף חיים לוינסון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ