ברקת מקדם הקמת שכונה יהודית ליד אבו דיס

ראש העיר ירושלים הודיע כי בכוונתו להקים התנחלות של 200 יחידות דיור בלב האזור הפלסטיני של העיר, סמוך לגדר ההפרדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, הודיע כי בכוונתו לקדם את הקמתה של התנחלות יהודית חדשה בלב האזור הפלסטיני של העיר - סמוך לבניין הפרלמנט הפלסטיני בשכונת אבו דיס. השכונה המתוכננת היא שכונת "קדמת ציון", ואמורות לקום בה כמאתיים יחידות דיור, על שטח שנרכש על ידי פטרון מתנחלי מזרח ירושלים, המיליונר האמריקאי ארווין מוסקוביץ'.

אתמול עדכן ברקת את שלושת חברי הקואליציה העירונית של מרצ בכוונתו, שמסרו לו בתגובה כי בכוונתם לפרוש מהקואליציה כשייעשה הצעד הראשון לקידום התוכנית. ככל הנראה צפוי הצעד הזה להיות העברת סעיף תקציבי למימון תכנון השכונה באחת הישיבות הקרובות של ועדת הכספים העירונית.

האזור שבו מיועדת לקום קדמת ציון שוכן בין שכונת אבו דיס לשכונת ג'בל מוכבר, סמוך לגדר ההפרדה. מיקום השכונה נחשב לאחד הרגישים ביותר במזרח ירושלים, זאת בשל הקרבה לבניין שיועד להיות הפרלמנט הפלסטיני ובשל הריחוק מכל שכונה יהודית אחרת בלב השכונות הפלסטיניות. הקרקעות במקום נרכשו לראשונה על ידי יהודים חרדים ממאה שערים בתחילת המאה שעברה ובעשורים האחרונים רכש אותם מוסקוביץ' בעבור עמותת עטרת כהנים. העמותה יישבה במקום כמה משפחות יהודיות שמתגוררות לצד משפחות פלסטיניות. כדי להגיע לשכונה יש צורך לעבור במחסום של חיילי מג"ב ולאורך השנים עלו תלונות רבות מצד התושבים הפלסטינים על הגבלת התנועה במקום.

גדר ההפרדה סמוך לאבו דיסצילום: ליאור מזרחי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

התוכנית המקורית להקמת השכונה הוכנה על ידי עיריית ירושלים בתקופת ראש העיר אהוד אולמרט. לפני כשלוש שנים הוקפאה התוכנית לאור חוות הדעת של היועץ המשפטי של העירייה דאז, עו"ד יוסי חביליו, שקבעה כי אין זה ראוי שהעירייה תקדם תוכנית על קרקע פרטית. באחרונה החליט ברקת לקדם מחדש את התוכנית שכוללת, כאמור, כמאתיים יחידות דיור.

בפגישה אתמול טען ברקת בפני אנשי מרצ כי עיריית ירושלים בראשותו מקדמת את ערביי מזרח ירושלים יותר מכל ראשי הערים שקדמו לו וכי בימים אלה נמצאות בתכנון שכונות רבות לפלסטינים במזרח העיר. "אמרנו לו שאנחנו לא יכולים לקבל כל מעורבות של העירייה בעניין של קדמת ציון ולא יכולים להיות שותפים לגוף שמקדם התנחלות בלב המקום בו תקום המדינה הפלסטינית. אי אפשר לתת לזה יד", אמר סגן ראש העיר, יוסף (פפה) אללו. חבר מועצת העיר ממרצ, מאיר מרגלית, אמר כי במהלך הזה "ברקת שופך שמן על מדורה בוערת". לדבריו, "הפלסטינים לא יוכלו לחיות עם תוכנית שכזו שתחצה את ירושלים המזרחית לשניים ותהרוס כל סיכוי לחלוקת ירושלים ולהסכם שלום. לדעתי הוא (ברקת) לא מבין את חומרת העניין מבחינתו".

לחצו להגדלה

גורמים בעירייה אומרים כי ברקת נחלץ לקדם את התוכנית על ידי חברי הקואליציה מימין, שהתנו קידום תוכניות בנייה לפלסטינים באישור הבנייה בקדמת ציון. "אני מתפלא על מרצ", אמר סגן ראש העיר מהמפד"ל-איחוד לאומי, דוד הדרי, "אני בטוח שהם לא התכוונו לכך שבירושלים מותר לבנות לערבים ולא ליהודים". אם תפרוש סיעת מרצ מהקואליציה תהיה זו הפעם השנייה שהסיעה פורשת בשל חילוקי דעות עם ברקת - בפעם הקודמת הם פרשו משום שקידם את תוכנית "גן המלך" בסילוואן. פרישת שלושת חברי מרצ, אם תתרחש, תצמצם משמעותית את הרוב החילוני בקואליציה של ברקת ותיתן כוח רב לנציגים החרדים.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "הנהלת העיר סבורה כי יש לאפשר בנייה ליהודים ולערבים כאחד בירושלים המאוחדת ללא הבדל דת, גזע ומין כמתחייב בחוק. העירייה אינה עורכת אבחנה בין בנייה של יהודים או ערבים והקריטריונים היחידים על פיהם מאושרות תוכניות בנייה הם הבעלות החוקית על הקרקע והתאמתם לעקרונות תוכנית המתאר. דרישתה של מרצ לאפליה על רקע דת ולמנוע אישור תוכניות בבעלות יהודית היא אינה חוקית.

בעירייה הוסיפו כי ברקת הבהיר למרצ שבכוונתו לקדם תוכניות לאלפי יחידות דיור בשטחים הנמצאים בבעלות פרטית ערבית בערב-אסווחרה, דיר אל מונטר ודיר על עמוד. ביחס לאיום הנציגים לפרוש מהקוליאציה, ציינו כי "לפנים משורת הדין הודיע ראש העיר כי יאפשר לסיעת מרצ להצביע נגד התוכנית, ולהישאר בקואליציה".

באשר לאזור שנוי במחלוקת אחר בירושלים, דחתה אתמול שופטת בית המשפט העליון מרים נאור את עתירתה של מונה חוסייני, נכדתו של חג' אמין אל-חוסייני, מי שהיה המופתי של ירושלים, בעניין מתחם מלון שפרד במזרח ירושלים. השופטת קיבלה את עמדת המדינה שטענה כי העתירה נגד מכירת הנכס שהיה שייך למופתי על ידי האפוטרופוס לנכסי נפקדים נעשתה באיחור. בכך נסללה הדרך בפני מוסקוביץ' להמשיך בעבודות הבנייה במלון שיהפכו אותו להתנחלות המונה עשרים משפחות. כשהחלו העבודות במלון, לפני כשנה, נמתחה על ישראל ביקורת בינלאומית חריפה ואכלוס המקום צפוי לעורר מחאה פלסטינית וביקורת בינלאומית.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ