שעות לפני כניסת צו הפינוי לתוקף |

השר ישראל כץ בביקור תמיכה בחברון: מעריץ את היהודים שהשתלטו על הבית

"ברק לא יחליט לבדו על הפינוי", אמר כץ. ראש העיר הפלסטיני: מסמך הרכישה מזוייף. הערב, אחרי מסיבת עיתונאים חגיגית, ייכנס נתניהו דיון בנושא הבית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"אהוד ברק לא יחליט לבדו על הפינוי", אמר הבוקר (שלישי) שר התחבורה ישראל כץ בביקור ב"בית המכפלה" בחברון, הבית עליו השתלטו תושבי היישוב היהודי בעיר בתחילת השבוע. כץ אמר כי הוא מעריץ ומעריך את היהודים שנאחזו כאן. "באתי לכאן כדי לתמוך במתיישבים. אני חושב שליהודים יש זכות לרכוש בית בכל מקום בעולם, ואעשה הכל כדי שיישארו כאן. כל עוד זה נעשה כחוק, יש לעודד את זה". כץ אמר עוד כי העובדה שהרשות הפלסטינית מאיימת על חיי המוכרים זו חרפה, "הממשלה צריכה לדרוש את שחרורם".

לאחר ביקורו של כץ, צפויה להגיע גם ח"כ ציפי חוטובלי, יחד עם כ-30 פעילי ליכוד. בצהריים תגיע סגנית השר גילה גמליאל, ולאחר מכן שר התקשורת והרווחה משה כחלון. יו״ר מועצת יש״ע דני דיין אמר הבוקר כי ״אם אהוד ברק יפעיל את צה"ל בחברון בניגוד לעמדת הממשלה והעומד בראשה, זה יהיה השימוש הפוליטי הבוטה ביותר בקציני צה"ל שאני זוכר. במקרה כזה ראוי שהקצינים והחיילים יולבשו בכובעים של מפלגת העצמאות״

ראש העיר חברון, חאלד עוסיילי, אמר הבוקר לגלי צה"ל כי שטרי הרכישה של "בית המכפלה" מזויפים וניתן להוכיח את זה בקלות ."הכל כלאם פאדי, כמו שגם אתם אומרים. הכל מזוייף. בבית משפט בישראל יש תיק פלילי נגד אחד מהם שזייף את המסמכים של בתים אחרים. מי שמכר להם הוא לא בעל הבית וזהו זיוף, אני בטוח במה שאני אומר. זה שיהיה עוד בית זה מביא שלום? זה מביא קירבה בין העמים? להיפך, זה רק מביא בעיות".

שר התחבורה ישראל כץ בעת התקנת מזוזה בבית אליו נכנסו המתנחלים בחברון צילום: לשכת שר התחבורה

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה אתמול לשר הביטחון, אהוד ברק, לעכב את פינוי המאחז החדש בחברון. אתמול הפעילו שרים מהימין לחץ כבד נגד הפינוי. חרף בקשתו של נתניהו, מדגישים גורמים במשרד הביטחון כי צו הפינוי בעינו עומד וייכנס לתוקף היום בשלוש אחר הצהריים. בקשתו של נתניהו לעכב את הפינוי גרמה אתמול לעימות ראשון בינו לבין שר הביטחון על הבנייה בהתנחלויות. אישור כניסת המתנחלים לבית המכפלה משמעותו הקמת התנחלות חדשה והרחבת היישוב היהודי בחברון.

במשרד הביטחון אמרו אמש כי בכל חוות הדעת המשפטיות שהועברו לשר הביטחון ברק, הודגש כי כניסת המתנחלים לבית בחברון נעשתה ללא האישורים המתאימים. במשרד אמרו כי על המתנחלים לפנות את הבית, ורק לאחר מכן להתחיל את הבירור המשפטי. "ניתן למתנחלים עד מחר בשעה שלוש להוכיח שהבית שלהם חוקי", אמרו אתמול במשרד הביטחון. "אם הם לא יצליחו, מערכת הביטחון תאכוף את החוק לפי שיקול דעתה ובזמן המתאים לכך".

על אף הפגנת הנחישות במערכת הביטחון לפנות את הבית, החלו אתמול להשמיע במשרד הביטחון גם הסתייגויות בעניין המועד. "את החוק אוכפים", אמר גורם במשרד הביטחון, "מתי - זה כבר על פי שיקולים מבצעיים". גם הבוקר הדגישו במשרד הביטחון כי צו הפינוי בתוקף, אך לא בטוח שהוא יתבצע היום.

לשכת ראש הממשלה לא אמרה אתמול בצורה מפורשת שנתניהו מעוניין לדחות את הפינוי אך ציינה כי נתניהו שוחח עם אהוד ברק וביקש ממנו "לאפשר למתיישבים למצות את ההליך המשפטי". משמעות דבריו של נתניהו הינה דחיית הפינוי, וזאת לאור העובדה שאין כל דרך למצות את ההליך המשפטי עד היום בשעה 15:00. נתניהו העדיף להתעמת עם שר הביטחון ברק ולבקש ממנו לדחות את הפינוי, מאשר להתעמת עם שרי מפלגתו.

היום לפנות ערב יקיים נתניהו מסיבת עיתונאים לציון שלוש שנים לממשלתו. לשכת ראש הממשלה תיכננה את מסיבת העיתונאים זה תקופה ארוכה, כדי להציג בה את פעולות הממשלה מאז הקמתה. לשכת נתניהו אף הפיקה סרטון אנימציה מיוחד שמציג את הישגי הממשלה. יש להניח כי למסיבת העיתונאים היתה השפעה על הבקשה של ראש הממשלה לעכב את הפינוי. סביר להניח כי נתניהו אינו רוצה תמונות של פינוי בכוח של מתנחלים בחברון שישתלטו על סדר היום התקשורתי, ויביאו ללחץ כבד של שרי הימין במפלגתו ובממשלתו.

מיד אחרי מסיבת העיתונאים המיוחדת, יגיע נתניהו לדיון בנושא "בית המכפלה" בחברון ושכונת האולפנה בבית-אל. בדיון ישתתפו גם שר הביטחון אהוד ברק, השרים בני בגין ומשה (בוגי) יעלון ונציגי משרד הביטחון והמנהל האזרחי.הנושא העיקרי של הדיון היה אמור להיות שכונת האולפנה בבית-אל שעניינה תלוי ועומד בבית המשפט. עם זאת, בעקבות הוצאת צו הפינוי ל"בית המכפלה" בחברון ובקשת נתניהו לעכב את הפינוי, התווסף הנושא לסדר היום של הדיון.

בהכנת הידיעה השתתפה אופיר בר-זהר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ