נתניהו מכנס דיון מיוחד |

צו פינוי הבית בחברון נכנס לתוקף ב-15:00, יושביו לא התפנו

למרות זאת, במשרד הביטחון מבהירים כי ההחלטה על מועד הפינוי תלויה בשיקולים מבצעיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי לכנס הערב (שלישי) מיד אחרי מסיבת העיתונאים המיוחדת שיקיים לרגל ציון שלוש שנים לכהונת ממשלתו, לדיון מיוחד בנושא "בית המכפלה" בחברון ושכונת האולפנה בבית-אל. בדיון ישתתפו גם שר הביטחון אהוד ברק, השרים בני בגין ומשה (בוגי) יעלון, ונציגי משרד הביטחון והמנהל האזרחי.

הנושא העיקרי של הדיון היה אמור להיות שכונת האולפנה בבית-אל שעניינה תלוי ועומד בבית המשפט, אולם בעקבות הוצאת צו הפינוי ל"בית המכפלה" בחברון, עליו השתלטו תושבי היישוב היהודי בעיר בתחילת השבוע, ובקשת נתניהו לעכב את הפינוי, התווסף הנושא לסדר היום של הדיון. צו הפינוי של הבית נכנס לתוקפו ב-15:00, זאת מבלי שהתושבים שפלשו אליו התפנו ממנו.

לבית בחברון הגיעו היום כמה פוליטיקאים מהימין, בהם שר התחבורה ישראל כץ וח"כ ציפי חוטובלי. "אהוד ברק לא יחליט לבדו על הפינוי", אמר הבוקר כץ שהוסיף כי הוא מעריץ ומעריך את היהודים שנאחזו כאן. "באתי לכאן כדי לתמוך במתיישבים. אני חושב שליהודים יש זכות לרכוש בית בכל מקום בעולם, ואעשה הכל כדי שיישארו כאן. כל עוד זה נעשה כחוק, יש לעודד את זה". כץ אמר עוד כי העובדה שהרשות הפלסטינית מאיימת על חיי המוכרים זו חרפה, "הממשלה צריכה לדרוש את שחרורם".

לאחר ביקורו של כץ, הגיעה למקום גם ח"כ חוטובלי יחד עם כ-30 פעילי ליכוד. בהמשך היום צפוי להגיע גם שר התקשורת והרווחה משה כחלון. יו"ר מועצת יש"ע דני דיין אמר הבוקר כי "אם אהוד ברק יפעיל את צה"ל בחברון בניגוד לעמדת הממשלה והעומד בראשה, זה יהיה השימוש הפוליטי הבוטה ביותר בקציני צה"ל שאני זוכר. במקרה כזה ראוי שהקצינים והחיילים יולבשו בכובעים של מפלגת העצמאות".

שוטרי מג"ב מחוץ לבית בחברון, היוםצילום: אמיל סלמן

ראש העיר חברון, חאלד עוסיילי, אמר הבוקר לגלי צה"ל כי שטרי הרכישה של "בית המכפלה" מזויפים וניתן להוכיח את זה בקלות ."הכל כלאם פאדי, כמו שגם אתם אומרים. הכל מזוייף. בבית משפט בישראל יש תיק פלילי נגד אחד מהם שזייף את המסמכים של בתים אחרים. מי שמכר להם הוא לא בעל הבית וזהו זיוף, אני בטוח במה שאני אומר. זה שיהיה עוד בית זה מביא שלום? זה מביא קירבה בין העמים? להיפך, זה רק מביא בעיות".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

אתמול הורה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשר הביטחון, אהוד ברק, לעכב את פינוי המאחז החדש בחברון, לאחר ששרים מהימין הפעילו לחץ כבד נגדו. בקשתו של נתניהו גרמה לעימות ראשון בינו לבין שר הביטחון על הבנייה בהתנחלויות. אישור כניסת המתנחלים לבית המכפלה משמעותו הקמת התנחלות חדשה והרחבת היישוב היהודי בחברון.

במשרד הביטחון אמרו אמש כי בכל חוות הדעת המשפטיות שהועברו לשר הביטחון ברק, הודגש כי כניסת המתנחלים לבית בחברון נעשתה ללא האישורים המתאימים. במשרד אמרו כי על המתנחלים לפנות את הבית, ורק לאחר מכן להתחיל את הבירור המשפטי. "ניתן למתנחלים עד מחר בשעה שלוש להוכיח שהבית שלהם חוקי", אמרו אתמול במשרד הביטחון. "אם הם לא יצליחו, מערכת הביטחון תאכוף את החוק לפי שיקול דעתה ובזמן המתאים לכך".

על אף הפגנת הנחישות במערכת הביטחון לפנות את הבית, החלו אתמול להשמיע במשרד הביטחון גם הסתייגויות בעניין המועד. "את החוק אוכפים", אמר גורם במשרד הביטחון, "מתי - זה כבר על פי שיקולים מבצעיים". גם הבוקר הדגישו במשרד הביטחון כי צו הפינוי בתוקף, אך לא בטוח שהוא יתבצע היום.

לשכת ראש הממשלה לא אמרה אתמול בצורה מפורשת שנתניהו מעוניין לדחות את הפינוי אך ציינה כי נתניהו שוחח עם אהוד ברק וביקש ממנו "לאפשר למתיישבים למצות את ההליך המשפטי". משמעות דבריו של נתניהו הינה דחיית הפינוי, וזאת לאור העובדה שאין כל דרך למצות את ההליך המשפטי עד היום בשעה 15:00. נתניהו העדיף להתעמת עם שר הביטחון ברק ולבקש ממנו לדחות את הפינוי, מאשר להתעמת עם שרי מפלגתו.

היום לפנות ערב יקיים נתניהו מסיבת עיתונאים לציון שלוש שנים לממשלתו. לשכת ראש הממשלה תיכננה את מסיבת העיתונאים זה תקופה ארוכה, כדי להציג בה את פעולות הממשלה מאז הקמתה. לשכת נתניהו אף הפיקה סרטון אנימציה מיוחד שמציג את הישגי הממשלה. יש להניח כי למסיבת העיתונאים היתה השפעה על הבקשה של ראש הממשלה לעכב את הפינוי. סביר להניח כי נתניהו אינו רוצה תמונות של פינוי בכוח של מתנחלים בחברון שישתלטו על סדר היום התקשורתי, ויביאו ללחץ כבד של שרי הימין במפלגתו ובממשלתו.

בהכנת הידיעה השתתפה אופיר בר-זהר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ