נדחתה תביעת הפלסטינים נגד ישראל בגין פשעי מלחמה במבצע "עופרת יצוקה"

בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג קבע כי לא ניתן לבחון את התלונה, שהוגשה לפני יותר מ-3 שנים, בנימוק כי הרשות הפלסטינית אינה מדינה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

התובע הכללי של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג הודיע היום (שלישי) כי הוא דוחה את התלונה שהגישה הרשות הפלסטינית נגד ישראל בינואר 2009 על ביצוע פשעי מלחמה במהלך מבצע "עופרת יצוקה" בעזה. הנימוק לדחיית התלונה היה כי רק מדינות יכולות להגיש תלונה לבית הדין הפלילי הבינלאומי. "מעמדה של פלסטין באו"ם הוא של מדינה משקיפה בלבד ולא של מדינה חברה", נכתב בהודעת משרד התובע.

בהודעה שפרסם היום בית הדין הפלילי הבינלאומי נמסר כי כדי לפתוח בחקירה התלונה צריכה להיות מועברת לבית הדין על ידי "מדינה" שחתומה על אמנת רומא במסגרתה הוקם בית הדין הפלילי הבינלאומי או בידי מועצת הביטחון של האו"ם.

"משרד התובע בחן את אמנת רומא וקבע כי הגופים המתאימים באו"ם הם אלה שצריכים לקבוע האם פלסטין מוגדרת כמדינה מבחינה משפטית לצורך הצטרפות לאמנת רומא", נמסר בהודעה שפורסמה אחר הצהריים. "אמנת רומא לא נותנת למשרד התובע סמכות להגדיר את המונח 'מדינה'. 130 מדינות הכירו בפלסטין וכך גם כמה ארגונים בינלאומיים, כולל ארגוני או"ם. למרות זאת, המעמד שניתן לפלסטין על ידי העצרת הכללית של האו"ם הינו של משקיפה ולא של מדינה חברה... משרד התובע יוכל לבחון את הטענות של הרשות הפלסטינית לביצוע פשעי מלחמה אם המנגנונים הרלוונטיים של האו"ם או העצרת הכללית יפתרו את הסוגיה המשפטית או אם מועצת הביטחון תבקש ממשרד התובע לפתוח בחקירה".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

ב-22 בינואר 2009 הגיש שר המשפטים הפלסטיני, עלי חשאן, מכתב לבית הדין הפלילי הבינלאומי לפיו הרשות הפלסטינית מכירה בסמכות של בית הדין "לדון במעשים שבוצעו בשטחי פלסטין מה-1 ביולי 2002".

בעקבות פניית הרשות הפלסטינית החל התובע בבית הדין הפלילי הבינלאומי לבדוק האם יש בסיס לפתיחה בחקירה. במהלך הדיונים הגישו נציגי הליגה הערבית דו"ח לבית הדין בנוגע לפשעי מלחמה שבוצעו לכאורה במהלך מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה. ביולי 2011 העבירה הרשות הפלסטינית לבית הדין הבינלאומי את טיעוניה בכתב ובעל פה.

Read this article in English: ICC rejects Palestinian bid to investigate Israeli war crimes during 'Cast Lead' Gaza operation

תגובות