סגן שר החוץ: פיצוי לפליטים היהודים - חלק מכל הסדר עתידי

בכינוס בנושא הפליטים היהודים ממדינות ערב קרא דני אילון לליגה הערבית להכיר באחריותה "לקיומה של הפליטות של היהודים ממדינות ערב"

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגן שר החוץ, דני אילון, אמר היום (שלישי) במהלך כינוס מיוחד שערך בנושא "הפליטים היהודים ממדינות ערב" כי "בנקודת הזמן הזו אני קורא לשים סוף לעוול ההיסטורי וקורא לליגה הערבית לקחת אחריות ולהודות בכך שהם שהביאו לקיומה של הפליטות של היהודים ממדינות ערב".

בכינוס הוצג דו"ח שערך משרד החוץ בשיתוף עם המועצה לביטחון לאומי על פעילותו למען הכרה ביהודים 'פליטים ממדינות הערב'. אילון אמר כי סוגיית הפיצוי לפליטים היהודים תהיה חלק בלתי נפרד מכל משא ומתן או הסדר מדיני עתידי, תושתת על עקרונות "קרן קלינטון" במסגרתה יפוצו הפליטים היהודים וכן המדינות שקלטו אליהם את הפליטים כמו ישראל וירדן. אילון הבהיר כי ישראל תעמוד על כך שהפליטים הפלסטינים ייקלטו במדינה הפלסטינית לכשתוקם כפי שהפליטים היהודים נקלטו במדינת ישראל.

לדברי סגן שר החוץ, "היום, כ-50% מתושבי ישראל הם אותם פליטים ממדינות ערב וצאצאיהם, אשר השתלבו באופן מלא ותרמו להקמתה ופיתוחה של מדינת ישראל. כפי שמדינת ישראל קלטה את הפליטים היהודים, כך גם על הפליטים הערבים שעזבו את פלסטינה המנדטורית לקבל את אותו היחס, כל שכן לאור הקמת הרשות הפלסטינית שקיומה אינו מצדיק את המשך קיומם של מחנות הפליטים הערבים".

עולים מארצות ערב במעברה בבית מזמיל, 1959צילום: משה פרידן, לע"מ

עיקרי הדו"ח וההנחיות לפעולה של סגן השר זכו לתמיכה מצד נציגי הארגונים שנשאו אף הם דברים בכינוס. "יהודי יוצא מדינות ערב זכאים לכל עזרה ותמיכה" אמר מאיר כחלון, יו"ר 'מרכז הארגונים יוצאי מדינות ערב ואירן'. לבנה זמיר, שיצגה את יהודי מצרים אמרה לאילון כי "אני מחזקת את ידך בהעלאת הנושא בפני האומות המאוחדות ומבקשת כי תקרא בפניהם לא רק להשבת הרכוש אלא להחזיר את החזקה והבעלות על אתרי המורשת היהודים והמקומות הקדושים. הצלחה שלך היא הצלחה שלנו".

אילון הנחה את כל נציגויות ישראל בחו"ל לפעול מול הפרלמנטים בעולם לאמץ החלטה המכירה בפליטים היהודים ממדינות ערב, כפי שהכיר הקונגרס האמריקאי בהחלטה 185 שהתקבלה ב-2008 "ולסייע בכך להבאת הקץ לסכסוך. הטיפול וההכרה בפליטים אינו רק עניין של צדק היסטורי אלא עניין שיש לו תוקף בהתבסס על החלטה 242 של האו"ם".

על פי הדו"ח, בין השנים 1948-1951 גורשו כ-850 אלף יהודים מארצות ערב והפכו לפליטים. "למעשה החלה תנועה של אוכלוסיות בשני כיוונים והווצרות שתי פליטויות... כאשר היחס הוא של 2:3; מצד אחד הפליטות הפלסטינית בסדר גודל של כ-600,000 לעומת בערך 850,000 פליטים יהודים (עד שנת 1968) שצאציהם מהווים כמחצית מאוכלוסיית ישראל" נכתב בדו"ח. בנוסף, צויין בדו"ח, כי מחקר משנת 2008 העריך כי יחס הרכוש בין הפליטים עומד על 450 מיליון דולר (שווי של 3.9 מיליארד דולר כיום) אותם הותירו מאחור הפלסטינים לעומת רכוש בסדר גודל של 700 מיליון דולר (שווי של 6 מיליארד דולר כיום), שאיבדו הפליטים היהודים.

אין זו הפעם הראשונה שסוגיית פליטי ארצות ערב עולים לדיון, בפברואר 2010 זכתה הסוגיה להכרה בישראל עם חקיקתו של "החוק לשמירה על זכויותיהם של פליטים יהודיים יוצאי ארצות ערב ואירן", לפיו ישראל מתחייבת כי במסגרת ניהול משא ומתן לשלום במזרח התיכון, תיכלל גם סוגיית הפיצוי לפליטים יהודיים. במקביל, הוקמה המועצה הציבורית לטיפול בנושא הפליטים היהודיים באחריות המשרד לאזרחים וותיקים שבראשו עומד רפי איתן. הנושא גם הועלה בדצמבר האחרון, בנאום סגן השר במליאת האו"ם בג'נבה במסגרת ציון 60 שנה לאמנת הפליטים של האו"ם, אולם מלבד זאת, נדחק מהשיח הציבורי וטרם הוסדר. כנס בינלאומי בנושא צפוי להתקיים בקיץ הקרוב בשתוף פעולה עם הארגונים היהודים בארץ ובעולם וכל הגורמים העוסקים בנושא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ