ליברמן נגד ברק: פינוי הבית בחברון - החלטה צורמת ושגיאה קואליציונית חמורה

שר החוץ תקף את התנהלות שר הביטחון ואיים במרומז על שלמות הקואליציה; בתום דיון מיוחד בן 5 שעות בהשתתפות רה"מ לא התקבלה החלטה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כינס אמש (שלישי) דיון מיוחד שנמשך חמש שעות בנושא "בית המכפלה" בחברון, אליו פלשו מתנחלים בשבוע שעבר. בדיון השתתפו גם שר הביטחון, אהוד ברק, השרים בני בגין ומשה (בוגי) יעלון, ונציגי משרד הביטחון והמנהל האזרחי.

מקור ביטחוני בכיר שעודכן בפרטי הדיון אמר כי הוחלט שהבית יפונה אם יתברר כי אוכלס שלא כחוק, לאור העובדה שהכניסה אליו נעשתה ללא האישורים המתאימים מהמינהל האזרחי. "היועצים המשפטיים שהשתתפו בדיון הבהירו כי הפינוי צריך להיעשות עד 30 יום ממועד הפלישה, כלומר עד 25 באפריל. אם התושבים לא יתפנו בכוחות עצמם הם יפונו בכוח", אמר המקור. הדיונים בנושא צפויים להימשך מחר.

פקיד בכיר אחר שעודכן בפרטי הדיון ציין כי בימים הקרובים ייבדקו שוב מסמכי הרכישה של הבית כדי לוודא אם הם אמיתיים או מזוייפים. אחת האפשרויות שעלתה בדיון היא שעד להשלמת הבירור יבקשו מיושבי הבית לעזוב אותו ולשוב לבתיהם המקוריים. "בפרק הזמן שבו יתקיים הבירור יאבטחו את הבית חיילים כדי למנוע מהפלסטינים להשתלט עליו", אמר הפקיד הבכיר. "אם יתברר שהרכישה חוקית המתנחלים יורשו לשוב לבית".

תושב ערבי על רקע בית המכפלה, היום בחברוןצילום: רויטרס

מוקדם יותר התייחס שר החוץ, אביגדור ליברמן, לפרשת "בית המכפלה" בחברון, אליו פלשו מתנחלים מהיישוב היהודי בעיר בשבוע שעבר. ליברמן תקף את התנהלותו של שר הביטחון, אהוד ברק ואף איים במרומז על שלמות הקואליציה.

"מטרידות אותי פעולות חד צדדיות של שותפות קואליציוניות. עשינו מאמץ לשמור על המסגרת הזאת יחד. עברנו שלוש שנים וישראל ביתנו תרמה תרומה מכרעת לכך", אמר שר החוץ בהתייחסו להחלטת שר הביטחון לפנות את המבנה.

"אני רואה דיסוננס בין מיגרון לחברון. מה האבסורד? במיגרון יש יישוב עם עשרות משפחות ומפנים אותם בגלל זכות הקניין", אמר. "ומה עושים בחברון? למרות זכות הקניין מפנים את התושבים. אם זו אותה זכות פה ופה לא יכול להיות שיהיו החלטות של שר הביטחון ללא תימוכין לא בממשלה ולא בקבינט. על רקע מה שקורה במיגרון, ההחלטה הזו יותר מצורמת, ומבחינה קואליציונית מדובר בשגיאה חמורה ואני מתנסח בצורה דיפלומטית", אמר ליברמן.

הנושא העיקרי של הדיון היה אמור להיות שכונת האולפנה בבית-אל שעניינה תלוי ועומד בבית המשפט, אולם בעקבות הוצאת צו הפינוי ל"בית המכפלה" בחברון ובקשת נתניהו לעכב את הפינוי, התווסף הנושא לסדר היום של הדיון. צו הפינוי של הבית נכנס לתוקפו היום ב-15:00, זאת מבלי שהתושבים שפלשו אליו התפנו ממנו.

לבית בחברון הגיעו היום פוליטיקאים מהימין, בהם שר התחבורה ישראל כץ וח"כ ציפי חוטובלי והשר משה כחלון. "אהוד ברק לא יחליט לבדו על הפינוי", אמר הבוקר כץ שהוסיף כי הוא מעריץ ומעריך את היהודים שנאחזו כאן. "באתי לכאן כדי לתמוך במתיישבים. אני חושב שליהודים יש זכות לרכוש בית בכל מקום בעולם, ואעשה הכל כדי שיישארו כאן. כל עוד זה נעשה כחוק, יש לעודד את זה". כץ אמר עוד כי העובדה שהרשות הפלסטינית מאיימת על חיי המוכרים זו חרפה, "הממשלה צריכה לדרוש את שחרורם".

יו"ר מועצת יש"ע דני דיין אמר הבוקר כי "אם אהוד ברק יפעיל את צה"ל בחברון בניגוד לעמדת הממשלה והעומד בראשה, זה יהיה השימוש הפוליטי הבוטה ביותר בקציני צה"ל שאני זוכר. במקרה כזה ראוי שהקצינים והחיילים יולבשו בכובעים של מפלגת העצמאות".

ליברמן: הח"כים הערבים מעניקים עידוד לטרור, אבו מאזן לא איש של שלום

בהמשך דבריו התבטא ליברמן בחריפות נגד הח"כים הערבים שלטענתו מעניקים "עידוד לטרור מתוך הבית". לדבריו, "הם מזמן הפסיקו לייצג גם את התושבים הערבים של ישראל. הן נציגי טרור פרופר בכנסת ישראל. לא ראיתי שהם יוצאים להפגנות נגד רצח ההמונים בסוריה או מוחים נגד שפיכות הדמים בלוב או בתימן. כל בית שאנחנו בונים בגילה או ברמות או באחד הישובים – מיד הפגנות, תלונות, וזה בלתי סביר", אמר ליברמן.

ליברמן האשים את יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) ב"טרור מדיני" והאשימו באימוץ "אסטרטגיה של מהלכים חד צדדיים שמטרתם לקעקע את התשתית המוסרית של מדינת ישראל ולפגוע במעמדנו בעולם ולהוביל קמפיין השחרה של ישראל". לדברי שר החוץ, "כשמדברים עליו כאיש שלום, זה פשוט לקרוא לשחור לבן וללבן שחור. מעולם הוא לא ידע לקחת אחריות, וגם עכשיו הוא לא לוקח אחריות. מעולם הוא לא הגיע להסדר מדיני עם
ישראל. הוא ימשיך ליילל, לקטר, לגדף ולהשמיץ ולסחוט כסף מהקהילה הבינלאומית
וממדינת ישראל. הגיע הזמן לעשות הערכת מצב ולאמץ גישה חדשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ