עלות סיורי התלמידים בחברון: 320 אלף שקלים בשנה

אם התוכנית תורחב לכלל תלמידי ישראל, היא עשויה לעלות מיליונים בשנה; גלאון: "זו שטיפת מוח, הממשלה מזרימה כספים להנצחת הטרנספר בעיר"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

עלות הפיילוט לסיורי התלמידים בחברון, במסגרת תוכנית ביקורים בארץ האבות, תעמוד בשנת הלימודים הנוכחית על 320 אלף שקלים. שר החינוך, גדעון סער, חשף את העלויות במכתב שהעביר ליו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, בתגובה לשאילתה שהגישה בעניין.

התוכנית מקיפה כיום כ-4,000 תלמידים ממחוז ירושלים, הלומדים ב-40 בתי ספר שונים. מהנתונים עולה כי אם התוכנית תורחב לכלל תלמידי ישראל, היא עשויה לעלות למשרד החינוך מיליוני שקלים בשנה.

לדברי גלאון, "הנתונים שנמסרו לבקשתי חושפים עוד נדבך ממנגנון הזרמת הכספים של הממשלה להנצחת שלטון הטרנספר בחברון, ושטיפת המוח הנלווית שמבקשת הממשלה לעשות לילדי ישראל". סער, מנגד, הבהיר במכתב כי התוכנית וולונטרית כרגע ואין אפשרות לחשב עלות מדויקת, אלא להעריך.

סיור של מורים המתנגדים לתוכנית במערכת המכפלהצילום: אוליבייה פיטוסי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לדברי סער, העלות המרכזית בפרויקט היא שכירת 80 אוטובוסים ממוגנים, בעלות כ-3,500 שקלים האוטובוס (280 אלף שקלים בסך הכל). בנוסף לזה, כניסה למוזיאון גוש עציון עולה 10 שקלים לתלמיד (40 אלף שקלים בסך הכל). סער מציין במכתב גם את עלות שכרם של מדריכי השל"ח המלווים את הסיורים, העומדת על כ-800 שקל למדריך (64 אלף שקלים בסך הכל), אבל לדבריו המדריכים מלמדים בבתי הספר בכל מקרה, כך שלא מדובר בנטל תקציבי נוסף.

בישראל פועלים היום כ-4,000 מוסדות לימוד. על סמך הנתונים האלה, אם הפיילוט יורחב בעתיד הקרוב מאזור ירושלים ויכלול 400 בתי ספר - כ-10% מהמוסדות בארץ - הרי שעלות התוכנית למשרד החינוך תהיה 3.2 מיליון שקל בשנה. מספר בתי הספר שמשתתפים בסיורים עשוי להיות גדול בהרבה.

לדברי גלאון, "כאילו לא מביישת מספיק העובדה שהמתנחלים הכהניסטים ביישוב היהודי בחברון בונים מדינה בתוך מדינה, עושים צחוק משלטון החוק ומקדשים גזענות ומשיחיות מטורפת, כעת מסתבר שמשרד החינוך שש לשווק את פועלם הבזוי בפני תלמידי בתי הספר הישראלים, בעלויות שצפויות להגיע למיליוני שקל בשנה".

לפני חודשיים הודיעו 260 מורים בתיכונים ברחבי הארץ כי יסרבו לצאת עם תלמידיהם לסיורים בחברון. אודי גור, מורה לספרות ומחנך כיתה י"ב בתיכון הניסויי בירושלים ואחד ממנסחי "מכתב המורים", אמר אז ל"הארץ": "ייתכן שאנחנו ניצבים בפתח תקופה שבה אנשים צריכים לשלם מחיר אישי כדי לעצור את הגל הלאומני שתוקף אותנו".

לדברי גור, "אני מקווה מאוד שמורים אחרים לא יפחדו, כי אנחנו בפירוש לא מתכוונים לסגת או להירתע מאיומים כאלה או אחרים. מערכת החינוך נתונה למתקפה ולהשתלטות של כוחות קיצוניים, פוליטיים, כשהמגמה היא להפוך את החינוך לאינדוקטרינציה".

"התוכנית עושה שימוש מניפולטיבי בתלמידים ובמורים שיהפכו בעל כורחם לכלי משחק פוליטי. כאנשי חינוך, צו מצפוננו מונע מאתנו להיות סוכנים של מדיניות זו", לשון המכתב שנשלח לסער. הפצת המכתב נעשתה "מפה לאוזן" דרך דואר אלקטרוני. על המכתב חתומים גם כמה מנהלי בתי ספר, וחלק מהמורים העידו שגם מנהליהם שלא חתמו נתנו את ברכתם ליוזמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ