ישראל מאשרת: משלחת בראשות פיאד תיפגש עם נתניהו

מדובר בפגישה הראשונה בין רה"מ לבכיר פלסטיני מאז 2010. המשלחת צפויה להעביר איגרת לפיה לא ניתן לחדש המו"מ כל עוד נמשכת ההתנחלות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

פקיד ישראלי בכיר אישר היום (רביעי) את הפרסום אתמול ב"הארץ", לפיו משלחת פלסטינית בראשותו של ראש הממשלה סלאם פיאד תגיע בשבוע הבא לפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, כדי להעביר לו איגרת מיו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) שתעסוק בקיפאון בתהליך השלום.

הפקיד הבכיר אישר שנתניהו יפגש עם המשלחת אחרי חול המועד פסח. כמה ימים לאחר אותה פגישה, ייצא עורך הדין יצחק מולכו לפגישה דומה עם יו"ר הרשות הפלסטינית עבאס ויעביר לו איגרת תשובה מנתניהו.

נימר חמאד, יועצו המדיני של אבו-מאזן, אמר היום כי המשלחת תכלול מלבד פיאד גם את מזכיר הוועד הפועל של אש"ף יאסר עבד-רבו וראש צוות המו"מ סאיב עריקאת. חמאד אמר לרדיו "קול פלסטין" כי באיגרת יודגש שלא ניתן לנהל מו"מ כל עוד נמשכת הבנייה בהתנחלויות וכי על ישראל לכבד את ההסכמים הבינלאומיים ולהסכים לניהול מו"מ על בסיס גבולות 1967.

נתניהו ועבאסצילום: אי–פי

אחת הטיוטות הראשונות של האיגרת הפלסטינית, שהודלפה לתקשורת הפלסטינית, כוללת אולטימטום לפיו אם ישראל לא תחזור בה מכל ההחלטות שקיבלה בנושא הפלסטיני מאז שנת 2000, לא תפסיק את הבנייה בהתנחלויות, לא תשחרר אסירים ולא תכיר בעקרון שתי המדינות על בסיס גבולות 1967, תבקש הרשות להפעיל באופן מלא את החוק הבינלאומי על הגדה המערבית, ולמעשה לפרק את הרשות הפלסטינית ולהעביר את סמכויותיה בחזרה לישראל. בעקבות לחץ של מדינות המערב, החליט אבו מאזן לסגת מן האולטימטום.

אתמול פורסם ב"הארץ" כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתכוון לשלוח בקרוב איגרת ליו"ר הרשות מחמוד עבאס בה יקרא לו לחדש את המו"מ עם ישראל בהקדם וללא תנאים מוקדמים. פקיד ישראלי בכיר אמר כי האיגרת תהיה תשובה לאיגרת של אבו-מאזן.

האיגרת תכלול שורה של מסרים מדיניים מנתניהו לאבו-מאזן ובראשם נכונות ישראלית לחדש את השיחות שהתקיימו במהלך חודש ינואר בירדן תחת חסות הקוורטט והמלך עבדאללה. נתניהו יכתוב לאבו-מאזן כי הוא מוכן בשיחות אלה לדון בכל סוגיות הליבה – גבולות, ביטחון, פליטים, מים, התנחלויות וירושלים.

נתניהו יכתוב לעבאס כי הוא לא מציב תנאים מוקדמים לחידוש המו"מ ומצפה שהפלסטינים לא יציבו תנאים מוקדמים משלהם. עם זאת ידגיש ראש הממשלה באיגרת כי ישראל דורשת שבכל הסכם שלום שייחתם בין הצדדים יכירו הפלסטינים בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ויסכימו לסידורי ביטחון מתאימים. הפקיד הישראלי הבכיר ציין כי הנוסח הסופי של האיגרת יסוכם אחרי שתגיע האיגרת מאבו-מאזן.

ואילו גורם פלסטיני בכיר אומר כי "לא קיבלנו עדין כל תשובה מנתניהו בכל הקשור למסירת האיגרת, ולכן עוד לא נקבע מועד סופי לפגישה".

השתתף בהכנת הידיעה: ג'קי חורי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ