לאחר פינוי הבזק בחברון |

נתניהו: לא היתה לי ברירה אלא לפנות; ליברמן: להפקיע סמכויות מברק

ראש הממשלה טוען שברק תיאם איתו את המהלך, אך שר החוץ מאיים: כל עוד הטיפול בהתנחלויות ישאר בידי ברק הקואליציה לא תתייצב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

על רקע הביקורת החריפה שמטיחים שרים בליכוד בשר הביטחון בנוגע , אמרו היום (רביעי) גורמים בלשכת ראש הממשלה כי הפינוי נעשה בתיאום מוקדם בין שר הביטחון לראש הממשלה. בסביבתו של התגוננו מהביקורת בימין וטענו כי לראש הממשלה לא היתה ברירה אלא לאשר את הפינוי מנימוקים ביטחוניים ומשפטיים.

שר החוץ אביגדור ליברמן הצטרף אחר הצהריים , להפקיע את סמכויות הטיפול בהתיישבות היהודית ביהודה ושומרון מידיו של שר הביטחון אהוד ברק. השר אף איים כי ללא העברת סמכויותיו של ברק לוועדת שרים לא תשוב היציבות לקואליציה.

"הטיפול של משרד הביטחון בנושא ההתיישבות ביהודה ושומרון נועד להלהיט את הרוחות ולא לתת מענה לביטחונם של הישראלים שגרים שם", אמר ליברמן. "המדיניות הזו מערערת את יציבות הקואליציה ופוגעת ביכולת של מרכיבי הממשלה השונים לחיות זה עם זה. הפתרון היחיד שיביא להחזרת היציבות הוא העברת כל הסמכויות בנושא ההתיישבות ביהודה ושומרון לוועדת שרים מיוחדת שתשקף נכונה את דעת הרוב בממשלה ובציבור".

כוחות צבא ומשטרה פינו אחר הצהריים את הבית בהוראת שר הביטחון ברק, שהודיע ש"אמשיך לפעול לשמירת החוק והדמוקרטיה תוך הבטחת מרות המדינה על אזרחיה". הוא הוסיף כי "הבקשה להיתר עסקה וכן חוקיות הרכישה ימשיכו להתברר באופן מקצועי ללא פניות‬. לא ניתן לאפשר מצב בו ננקטות פעולות המנוגדות לחוק במטרה לקבוע או להכתיב לשלטון עובדות בשטח".

לדברי גורמים בלשכת נתניהו, בישיבה שהתקיימה אתמול בערב בנושא, לא התקבלו החלטות לגבי פינוי מיידי של הבית, אך הבוקר לפני ישיבת הממשלה הגיע שר הביטחון ברק לפגישה נוספת עם נתניהו. "ברק אמר לראש הממשלה שמבחינה מבצעית הוא חייב לבצע את הפינוי עוד היום", מסר מקור בלשכת נתניהו.

בלשכת ראש הממשלה ציינו כי השילוב של הצורך המבצעי שהוצג על ידי ברק עם חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה, עוה"ד , לפיה אין דרך משפטית שתאפשר את המשך השהייה בבית, לא איפשרה לנתניהו מרחב לתמרון או לשיקול דעת בסוגיה. "ההמלצה היתה חד משמעית וראש הממשלה השתכנע", אמר מקור בלשכת ראש הממשלה.

שוטרי מג"ב קוראים לתושבי הבית להתפנות, אחה"צצילום: רויטרסנתניהו ביקש מברק בפגישה הבוקר שכוחות ביטחון ימשיכו לאבטח את הבית אחרי הפינוי וכן כי אם תימצא הדרך המשפטית שבה יוכלו רוכשי הבית לשוב אליו, מערכת הביטחון לא תציב התנגדויות ביטחוניות. שתי הבקשות נענו בחיוב על ידי ברק וסוכמו בין השניים.

נתניהו אמר בצהריים כי הוא "מחויב להמשך ההתיישבות ביהודה ושומרון בכלל וביישוב היהודי בפרט". בלשכתו של נתניהו ציינו כי הכרזתו של נתניהו הבוקר על הכוונה להכשיר את ההתנחלויות סנסנה, רחלים וברוכין והמאמץ שייעשה להכשיר גם את שכונת גבעת האולפנה בבית-אל כדי למנוע את הריסתה היו על דעתו של שר הביטחון ברק. "אי אפשר לנתק את הקשר בין הדברים", אמרו בלשכת ראש הממשלה. "הדברים סוכמו בין נתניהו לברק".

שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין (ליכוד) התומך בתושבי הבית אמר כי "אהוד ברק החליט לקראת חג הפסח לבער את המתיישבים מחברון. אני קורא לראש הממשלה ליטול מברק את הסמכויות בכל הנוגע להתיישבות ביו"ש על מנת לשמר את המרקם העדין של החיים שם".

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ דני דנון, קרא להעביר את תיק הביטחון מברק לשר בוגי יעלון. לדבריו, "שר הביטחון ברק פוגע בהתיישבות ביהודה ושומרון באופן שוטף, על ידי הפיכת המינהל לזרוע פוגענית שמקשה על ההתיישבות ומגנה על הפלסטינים. יש להעביר את תיק הביטחון לשר בוגי יעלון לפני שיהיה מאוחר מדי".

השר מיכאל איתן היה היחיד מבין שרי הליכוד שגיבה את החלטת שר הביטחון לפנות את בית המכפלה. "זה מגוחך שיש שרים בממשלה שמשתלחים בשר הביטחון ברק, על מהלך שבוצע מכוח המלצת היועץ המשפטי לממשלה, ובהסכמתו המלאה של ראש הממשלה", אמר איתן. "אם יש לשרים אלה ביקורת, צריך שיהיה להם את האומץ להפנות אותה אל מי שעומד בראש המערכת ולא לחפש שעירים לעזאזל".

יו"ר האופוזיציה, , אמר היום בתגובה כי "שלטון החוק גובר תמיד, בכל מקרה ובכל תנאי. מספיק עם המשחקים. דינא דמלכותה דינא". לדבריו, "חוק הוא חוק והוא גובר על כל שיקול פוליטי ומפלגתי. כשמערכת המשפט מקבלת החלטה - עלינו לבצע אותה, בין אם זה האזרח הפשוט ובין אם זה ראש הממשלה או שר הביטחון".

יו"ר , , אמרה מנגד כי "נכון נהגו היועץ המשפטי לממשלה ושר הבטחון, כאשר לא אפשרו למערכת הבטחון ולשלטון החוק להיות למרמס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ