ביקור חריג |

אחיו של מלך ירדן בא להר הבית

ביקורו של הנסיך האשם נערך לאחר שיו"ר הרשות הפלסטינית קרא למנהיגי מדינות ערב לשגר משלחות לביקורים במזרח ירושלים, לאות סולידריות עם הפלסטינים

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

גורמים במשרד החוץ מסרו כי הנסיך האשם בן-חוסיין, אחיו של מלך ירדן עבדאללה, הגיע היום (רביעי) לביקור במזרח ירושלים, במסגרתו הוא הגיע למסגד אל אקצא ובהר הבית. מדובר בביקור חריג מאוד של אישיות ירדנית בכירה בבירת ישראל. הנסיך הגיע בראש משלחת ירדנית.

השייח עזאם אל חטיב, מנהל הוואקף האיסלמי בירושלים אישר בראיון לרדיו א-שמס בנצרת את דבר הביקור ואמר כי "הנסיך הגיע בלוויית איש דת בכיר בעולם הערבי" וסיפר כי השניים ביקרו והתפללו במסגד בהר הבית, שמעו הסברים ועזבו כעבור שעה. לדבריו, מדובר ב"ביקור דתי מובהק ואין לו השלכה פוליטית או מדינית". עם זאת, הוא אמר כי "בית המלוכה הירדני ממשיך לעקוב מקרוב אחר כל מה שמתרחש בירושלים בכלל ובמסגד אל אקצה בפרט". הנסיך גם נפגש עם מספר עובדים במשרדי הווקף, וביקר בקברו של השריף חוסיין בן עלי בהר הבית.

בנובמבר 2011 . מדובר היה בביקור היסטורי שהתקיים לאחר עשור שבו לא ביקר מלך ירדן ברשות הפלסטינית. בשבועות האחרונים הגיעו שורה של משלחות ירדניות בכירות לפגישות עם יו"ר הרשות הפלסטינית ברמאללה. כך למשל התקיימו שני ביקורים של שר החוץ הירדני נאסר ג'ודה, של יו"ר הפרלמנט הירדני ושמשלחת נוספת של חברי פרלמנט ירדנים.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

הנסיך הירדני ופמלייתו עלו להר הבית דרך מעלה המוגרבים. במהלך כינוס שהתקיים בדוחא בירת קטאר לפני כמה שבועות קרא יו"ר הרשות הפלסטינית למנהיגי מדינות ערב לשגר משלחות לביקורים במזרח ירושלים, לאות סולידריות עם הפלסטינים. אבו מאזן אמר אז כי "ביקור אצל אסיר בבית הכלא, אין משמעותו מתן לגיטימציה למאסר". יש להניח ביקורו של הנסיך הירדני נעשה גם כמענה לקריאתו זו של עבאס.

לפני כחודש התריע משרד החוץ בפני שרי הקבינט מפני ההתקררות ביחסים בין ישראל לירדן. המשטר הירדני, נכתב בדו"ח, פועל לשמר את הסכם השלום ואת היחסים ההדוקים עם הדרגים הצבאיים והמודיעיניים, אולם מטיל על ישראל את האחריות לקיפאון המדיני.

"ממשלת ישראל נתפסת בעיני הירדנית ככזו שאינה מחויבת לפתרון של שתי המדינות. ירדן תופסת את מדיניות ישראל במזרח ירושלים ככזו שפועלת לכרסם במעמדה של ירדן בעיר. מדיניותה של ישראל מתורגמת לחוסר אמון עמוק מצידה של ההנהגה הירדנית בהנהגה הישראלית", נכתב בדו"ח.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ