משרד השיכון פרסם מכרזים להקמת הר חומה ג'

המכרזים החדשים יוסיפו להר חומה 872 יחידות דיור, בשטח שהוא כיום גבעה ריקה; מנכ"ל עמותת עיר עמים: "חבלה רצינית באפשרות לפיתרון עתידי"

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון

משרד השיכון פרסם אתמול (שלישי) מכרזים להקמת מאות יחידות דיור חדשות בשכונת הר חומה שמעבר לקו הירוק בירושלים. המכרזים כוללים את הקמתה של שכונה חדשה תחת השם 'הר חומה ג'". המשרד פרסם חמישה מכרזים הנוגעים לשכונה, שיוסיפו בסך הכל 872 יחידות דיור להר חומה.

רוב יחידות הדיור (632) אמורות להיבנות ב"הר חומה ג", שהיא כיום גבעה ריקה. הבנייה בהר חומה ג' תרחיב את השכונה באופן משמעותי לכיוון דרום מזרח ותקרב אותה ליישובים הפלסטינים בית סחור ונועמן.

הבנייה בהר חומה, השוכנת בדרום ירושלים, נחשבת לפרובוקטיבית במיוחד מבחינת הפלסטינים והקהילה הבינלאומית, שכן זו השכונה הישראלית הגדולה האחרונה שנבנתה מעבר לקו הירוק בירושלים במהלך שנות ה-90.

הר חומה. לטענת עיר עמים, הר חומה ג' היא למעשה שכונה חדשהצילום: דניאל בר און

הר חומה היא גם השכונה היחידה שמנהלי המשא ומתן הפלסטינים עם ישראל בתקופת כהונתו של אהוד אולמרט כראש ממשלה - סירבו להותיר בצד הישראלי בעת חלוקת העיר כפי שדרשה ישראל. בשמאל טוענים שהרחבת השכונה תחריף את הניתוק הקיים בין בית לחם ובית סחור לירושלים ותקטין מאוד את הסיכוי להגיע להסכם שלום בעתיד.

"רגע לפני ערב פסח, כשדעת הקהל מוסטת למקום אחר, המדינה עוסקת במכירת חיסול של ירושלים", אמרה יהודית אופנהיימר, מנכ"ל עמותת עיר עמים והוסיפה כי "הבנייה היא חבלה רצינית באפשרות לפיתרון עתידי". לדברי אופנהיימר "הר חומה ג'" היא למעשה שכונה חדשה, שרק כדי להסיח את הדעת נתנו לה את השם הזה. היא מרחיבה באופן ניכר את הר חומה והופכת את החיץ בין בית לחם לירושלים לסופי. כך, במכירת חמץ אחת גדולה קוברים את האפשרות לפתרון בירושלים. זו לא בשורה של חירות, זו בשורה של עתיד קשה מאוד לירושלים ולסכסוך הישראלי פלסטיני", אמרה.

ממשרד השיכון נמסר בתגובה: "אין במכרזים בהר חומה כל חדש. מדובר במכרזים עליהם הודענו כבר לפני 5 חודשים (ב-15 לנובמבר 2011, חלק מ-5,066 יחידות דיור ברחבי הארץ עליהן הודענו באותה מנת שיווקים), וכעת הם יוצאים לפועל ומכירת חוברות המכרז ליזמים החלה. הסיבה לעיכוב היתה מחלוקת עם עיריית ירושלים על היטלי השבחה. מכרזי הדיור להשכרה בהר חומה ובשאר הארץ ייצאו לאחר החג.".

שלשום הודיע ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, כי בכוונתו לקדם את הקמתה של התנחלות יהודית חדשה בלב האזור הפלסטיני של העיר - סמוך לבניין הפרלמנט הפלסטיני בשכונת אבו דיס. השכונה המתוכננת היא שכונת "קדמת ציון", ואמורות לקום בה כמאתיים יחידות דיור, על שטח שנרכש על ידי המיליונר האמריקאי ארווין מוסקוביץ'.

ברקת עדכן את שלושת חברי הקואליציה העירונית של מרצ בכוונתו, ואלו מסרו לו בתגובה כי בכוונתם לפרוש מהקואליציה כשייעשה הצעד הראשון לקידום התוכנית. האזור שבו מיועדת לקום קדמת ציון שוכן בין שכונת אבו דיס לשכונת ג'בל מוכבר, סמוך לגדר ההפרדה. מיקום השכונה נחשב לאחד הרגישים ביותר במזרח ירושלים, זאת בשל הקרבה לבניין שיועד להיות הפרלמנט הפלסטיני ובשל הריחוק מכל שכונה יהודית אחרת בלב השכונות הפלסטיניות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ