טיוטת האיגרת הפלסטינית מאשימה את ישראל בריקון הרשות מסמכויותיה

טיוטת האיגרת שמשלחת בכירי הרשות תמסור בשם אבו מאזן לנתניהו הגיעה לידי "הארץ". האיגרת מציבה 4 דרישות לנתניהו, אך ללא אולטימאטום

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

טיוטת האיגרת שמתכננים הפלסטינים להגיש לראש הממשלה בנימין נתניהו הגיעה לידי "הארץ". מהטיוטה עולה כי יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) יאשים את נתניהו בכך שרוקן את הרשות הפלסטינית מכל סמכויותיה. "נכנסנו להסכם חוזי בחסות בינלאומית על מנת להעביר את העם הפלסטיני מכיבוש לעצמאות", נכתב בטיוטת האיגרת. "כעת, וכתוצאה ממדיניות ממשלות ישראל הבאות בזו אחר זו, הפכה הרשות הפלסטינית לרשות ללא סמכות וללא שליטה אמיתית בתחומים המדיניים, הכלכליים, הגיאוגרפיים והביטחוניים".

משלחת פלסטינית בראשותו של ראש הממשלה סלאם פיאד תגיע לאחר חול המועד פסח לפגישה עם נתניהו בירושלים. זו תהיה הפעם הראשונה שבה נפגש נתניהו עם בכירים פלסטינים מאז ספטמבר 2010. לדברי בכירים ישראלים ופלסטינים, המשלחת תעביר לנתניהו את האיגרת שתטיל על ישראל את האחריות לקיפאון המדיני.

עבאס מציב באיגרת ארבע דרישות מנתניהו – קבלת עיקרון שתי המדינות בגבולות 1967 עם חילופי שטחים זהים בערכם וגודלם, הקפאת הבנייה בהתנחלויות כולל במזרח ירושלים, שחרור אסירים פלסטינים, כולל אלה שנעצרו לפני הסכמי אוסלו ב-1994 והחזרת המצב בגדה המערבית לזה שהיה בספטמבר 2000. משמעות הדרישה האחרונה היא כיבוד מלא מצד ישראל של אזורי A, בהם מתקיימת שליטה ביטחונית ואזרחית פלסטינית.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

"אנו הצגנו את עמדתנו הכוללת סביב נושאי הגבולות והביטחון והדגשנו כי אנו מכבדים את כל ההתחייבויות אשר מוטלות עלינו", נכתב בטיוטת האיגרת שיעביר אבו-מאזן לנתניהו. "דרשנו מממשלתך להציג עמדות כוללות סביב סוגיות השטח והביטחון, לעצור את ההתנחלות ולשחרר את העצורים. אלה אינם תנאים, אלה התחייבויות, אולם לצערנו הרב אף אחת מהתחייבויות אלה לא בוצעה".

האיגרת היתה אמורה לכלול גם איום בפירוק הרשות הפלסטינית, אולם הפסקה הזו הוסרה עקב לחץ כבד של הממשל האמריקאי. האיגרת, עם זאת, כן כוללת התייחסות להסכם הפיוס בין הפת"ח לחמאס. "ההתחייבויות החשובות ביותר אשר הוטלו עלינו ציינו את כינונה של הגדה המערבית ורצועת עזה כיחידה גיאוגרפית אחת, הכפופה לשלטון החוק, לרשות אחת ולנשק חוקי אחד", נכתב בטיוטה. "לפיכך אני נחוש לממש זאת באמצעות סיום מצב הפיצול על ידי פיוס, ובהתאם למצע שלי שכולל את כיבוד ההסכמים החתומים, הכרה במדינת ישראל וזניחת האלימות. אלא שמאז תחילת הפיצול, ממשלת ישראל נוקטת עמדה התומכת בפיצול זה".

4 מתוך 4 |
טיוטת האיגרת הפלסטינית
1 מתוך 4 |
טיוטת האיגרת הפלסטינית
2 מתוך 4 |
טיוטת האיגרת הפלסטינית

לחצו לקריאת תרגום המכתב לעברית

המשלחת הפלסטינית שתגיש את האיגרת לנתניהו תכלול לצד פיאד, גם את מזכיר הוועד הפועל של אש"ף, יאסר עבד רבו וראש צוות המו"מ סאיב עריקאת. הפעם האחרונה שנתניהו פגש בכירים פלסטינים היתה, כאמור, לפני שנה וחצי – בספטמבר 2010 – כאשר הנשיא ברק אובמה הצליח לחדש את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. עם זאת, אחרי שלושה שבועות ושלוש פגישות בין נתניהו לאבו-מאזן עלה המשא ומתן על שרטון עקב סירובה של ישראל להאריך את הקפאת הבנייה בהתנחלויות.

אבו מאזן והשליח האמריקאי דייוויד הייל, היום ברמאללהצילום: אי–פי

פקיד ישראלי בכיר אמר אתמול שכמה ימים לאחר הפגישה בין נתניהו למשלחת הפלסטינית, ייצא שליחו של נתניהו, עורך הדין יצחק מולכו, לפגישה דומה עם יו"ר הרשות הפלסטינית ויעביר לו איגרת תשובה מנתניהו. הנוסח הסופי של האיגרת הישראלית יסוכם אחרי קבלת האיגרת הפלסטינית, אך פקיד ישראלי בכיר ציין שנתניהו צפוי לקרוא לאבו-מאזן לחדש את המשא ומתן עם ישראל בהקדם וללא תנאים מוקדמים. האיגרת תכלול מסר מנתניהו לגבי נכונותה של ישראל לחדש את השיחות שהתקיימו במהלך חודש ינואר בירדן תחת חסות הקוורטט והמלך עבדאללה.

נתניהו יכתוב לאבו-מאזן כי הוא מוכן בשיחות אלה לדון בכל סוגיות הליבה – גבולות, ביטחון, פליטים, מים, התנחלויות וירושלים. נתניהו יכתוב לעבאס כי הוא לא מציב תנאים מוקדמים לחידוש המשא ומתן ומצפה שהפלסטינים לא יציבו תנאים מוקדמים משלהם. עם זאת ידגיש ראש הממשלה באיגרת כי ישראל דורשת שבכל הסכם שלום שייחתם בין הצדדים, יכירו הפלסטינים בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ויסכימו לסידורי ביטחון מתאימים.

"נראה מה הוא יכתוב ונגבש תשובה סופית", אמר הפקיד הבכיר. "בכל מקרה הנוסח של האיגרת של נתניהו יהיה כזה שיבהיר את רצונה ונכונותה של ישראל לקדם את המשא ומתן עם הפלסטינים. המטרה היא כן להתניע מחדש את השיחות ולא לבצע חילופי איגרות לצורכי פרוטוקול", אמר.

בשבוע שעבר התקיימה בירושלים פגישה חשאית בין סאיב עריקאת לעו"ד יצחק מולכו. השניים נמצאים בקשר טלפוני מפעם לפעם, אולם הפגישה היתה הראשונה מזה חודשיים וחצי, מאז קריסת השיחות בעמאן ב-26 בינואר. בפגישה סקר עריקאת בפני מולכו את נוסח האיגרת שבכוונתו של עבאס להעביר לנתניהו. מולכו ועריקאת צפויים להיפגש פעם נוספת לפני הגעת המשלחת הפלסטינית לפגישה עם נתניהו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ