ברק: חובה לפעול כדי שאיראן לא תהיה גרעינית

שר הביטחון הגדיר את 2012 כשנה מרכזית במאבק מול הגרעין האיראני והתריע כי כל חודש שעובר מקרב את האייתולות למרחב החסינות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון, אהוד ברק, סבור כי שנת 2012 היא שנה מרכזית במאבק מול הגרעין האיראני. לדבריו, התוכנית הצבאית-גרעינית האיראנית הפכה להיות חשובה ודחופה לא רק לישראל, אלא גם לשאר העולם. "איראן גרעינית היא לא קבילה, וחובה לפעול כדי לגרום שלא תהיה", אמר היום ברק בשיחה עם כתבים צבאיים. לדבריו, הסנקציות על איראן נותנות את אותותיהן, אך לא בטוח כי הן יגרמו למשטר האיראני לשנות את כוונתו לממש תוכנית גרעין צבאית.

ברק הסביר עוד כי כל חודש שעובר מגביר את כניסתו של משטר האייתוללות אל "מרחב החסינות" - ביטוי בו הרבה שר הביטחון להשתמש כדי לסמל את הזמן השאול שעומד בפני ישראל בדרך לפעילות כנגד תוכנית הגרעין הצבאי האיראני. לכן, הוסיף ברק, תעקוב מערכת הביטחון אחר המשא ומתן בין שש המעצמות לנציגי איראן בעוד כשבועיים בטורקיה, בתקווה שמגעים אלו לא ינוצלו לשם קידום תוכנית הגרעין.

בתוך כך, במשרד הביטחון מצפים לסיוע כספי משמעותי למערכת היירוט הרב שכבתית של "כיפת ברזל" ו"שרביט קסמים" בסכום של עד כמיליארד דולר. ברק הגדיר את ההצטיידות כ"אחד הדברים הכי חשובים לנו". עד חודש יולי צופים במשרד הביטחון כי יגובשו פרטי ההסכם בין ארצות הברית לישראל עבור גובה הסיוע הכספי שיוענק לישראל לשם רכישת סוללות נוספות של "כיפת ברזל".

אהוד ברק מבקר בסוללת כיפת ברזלצילום: משרד הביטחון

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

שר הביטחון התייחס גם לתקציב הביטחון והגדיר את המשא ומתן מול האוצר ככזה שנמצא בנקודה "עדינה וכואבת". מערכת הביטחון דורשת זה זמן רב מתווה "ברודט ריאלי", קרי העברת תקציב האוצר תוך הצמדה להתייקרויות במשק - סכומים אותם משלם הצבא החל מארנונה וכלה במשכורות - שגדלו באופן יחסי מאז נחתם ההסכם. במשרד הביטחון מצפים כי במסגרת המגעים המתנהלים מול ראש הממשלה ואנשי האוצר, תהיה דחייה בקיצוץ המיועד בתקציב, וכן יימצא פתרון לניהול הפיננסי לשנה זו.

בהתייחסו לנושא המדיני הגדיר ברק את הנושא הפלסטיני ככזה ש"מאבד קשב" מול האירועים השונים בעולם הערבי, בעיקר בסוריה ובמצרים. עם זאת, אמר ברק כי "השקט הזה הוא על זמן שאול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ