הירי לאילת |

לגורמי הביטחון לא היתה התרעה; נתניהו מבטיח: נפגע באחראים

פיקוד העורף מבקש להמשיך בשגרה וראש העיר אילת מצטרף לקריאה: "לא נאפשר לגורמים הקיצוניים לשבש לנו את החיים. כרגע אין ביטולים"

כתבי הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי הארץ

שעות לאחר ירי רקטת גראד שהתפוצצה בשכונת שחמון בדרום אילת, מדגישים בפיקוד העורף שעל התושבים להמשיך ולהתנהל כבימי שגרה. מעט לאחר חצות נשמעו בעיר פיצוצים עזים, ולאחר חיפושים נרחבים נמצאו שרידי רקטה בסמוך לאתר בנייה גדול, הנמצא במרחק מאות מטרים מבתים מיושבים. כמה תושבים הוגדרו כנפגעי חרדה. למערכת הביטחון לא היתה התרעה ממוקדמת על איום של ירי רקטות לעבר אילת. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר (חמישי) באירוע לציון 40 שנה למבצע סבנה כי ישראל מזהה זמן רב שסיני הופך לשטח לשיגור טרור נגד אזרחי ישראל. נתניהו הוסיף: "אנחנו בונים גדר. הגדר לא עוצרת טילים, אבל גם לטילים נמצא פתרון. נפגע במי שפוגע בנו ובמשלחים, גם במקרה הזה".

במהלך הערכת מצב ביטחונית שמתקיימת כעת בעקבות האירוע אמר שר הביטחון, אהוד ברק כי "מדובר באירוע חמור. אנחנו לומדים אותו ונפגע באנשים שירו לעבר אילת וניסו לפגוע באזרחי ישראל. לא יהיו פשרות בעניין. המצב הביטחוני בסיני מחייב אותנו לסוג אחר של התמודדות".

טרם הערכת המצב מסר ראש העיר אילת מאיר יצחק הלוי כי "אני הולך לשם בידיעה כי לא נאפשר לגורמים הקיצוניים לשבש לנו את החיים. המגמה שלנו היא להמשיך בשגרה ובימים אלה, טרם החג, השגרה היא ממילא של דריכות מוגברת מבחינת היערכותם של גורמי הביטחון בעיר".

כשנשאל לגבי האפשרות להצבת מערכת כיפת ברזל בעיר אמר לוי "שכל נושא הצבת מערך טילי כיפת ברזל באזור העיר אילת נדון ביני לבין אלוף פיקוד העורף, אלוף אייל אייזנברג, כבר לפני חודשיים. נושא הצבת מערכת כזו באזור אילת יהיה כפוף להבנתי למידע מודיעיני באשר לנעשה בסיני. התרשמותי היא שכל זמן שהאירועים הם ספורדיים ההתנהלות תימשך כשגרה, אך מידע מודיעני קונקרטי יוביל להתייחסות אחרת".

לגבי השפעת הירי על התיירות בעיר במהלך חג הפסח אמר ראש העיר כי "כרגע אין ביטולים בהזמנות של ישראלים". בנוסף, שיגר הבוקר ראש העיר מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובו הוא מבקש לדעת כיצד ישראל מתכננת להגן על אילת מכיוון הגבול המערבי.

ניצב משנה רון גרטנר, מפקד מרחב אילת, אמר הלילה כי על פי הערכות, הירי אמש בוצע מאזור סיני. "בבוקר יימשכו הסריקות, ורק לאחר השלמתן ניתן יהיה לצאת עם מסקנות סופיות", אמר. לדבריו, אין הנחיות מיוחדות לתושבי האזור. "נכון לעכשיו, אנחנו בשגרת חיים רגילה. אנחנו נמצאים בפריסה מוגברת ובכוננות גבוהה בכל מקרה, משום שמדובר בחג".

גורם ביטחוני בכיר אמר לאחרונה כי בחצי האי סיני פועלות כיום שלוש קבוצות טרור: האחת - גורמים מקומיים בדואים, שאימצו את האידיאולוגיה של ארגוני הג'יהאד העולמי; השנייה - גורמים שמאחוריהם עומדת איראן, המנסה לגייס ולבנות תשתית לא רק בסיני, אלא בכל רחבי מצרים; ושלישית - קבוצות של פלסטינים חמושים. לדבריו, אל קבוצות אלו מצטרפים גורמים זרים נוספים, שהגיעו ממדינות אסלאמיות. מדובר בפעילים של ארגונים הקשורים לג'יהאד העולמי, שהגיעו בין היתר מעיראק, אפגניסטאן, תימן וסעודיה.

ארוע הטרור האחרון באזור אילת התרחש באוגוסט שעבר, בו נהרגו שמונה ישראלים לאחר מתקפה משולבת שכללה ירי אל עבר מכוניות בכביש 12. באוגוסט 2010 התפוצצו באזור אילת ובעקבה חמש רקטות גראד שנורו משטח מצרים, וגרמו למותו של אזרח ירדני.

השתתפו בהכנת הידיעה: רויטל לוי-שטיין, גילי כהן וברק רביד

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ