אילת על הכוונת ולישראל אין מה לעשות

הפחד מערעור נוסף של היחסים עם מצרים, היעדר הריבונות בחצי האי סיני והקלות בה ניתן לשגר רקטות לעיר התיירות הדרומית מציבים את ישראל במלכוד

עמוס הראל
פרשנות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
פרשנות

, אמש (רביעי) לאילת, משקף את המלכוד שבו נתונה ישראל בגבולה המערבי. בזמן שהגדר לאורך הגבול עם מצרים נבנית בקצב מרשים ומצמצמת בהדרגה את אפשרות החדירה מסיני, אין לצה"ל תשובה אמיתית לירי רקטות, עוקף גדר, לאילת. לישראל גם אין כתובת ברורה לגביית אחריות בצד השני: היא אינה רוצה לערער עוד יותר את יחסיה המתוחים ממילא, עם מצרים. ובהעדר נטילת אחריות מוצהרת לירי, נראה שתתקשה להגיב באופן חריף ברצועת עזה.

בשבוע שעבר ירד ראש הממשלה בנימין נתניהו לגבול המצרי כדי לשבח את התקדמות (ולגזור קופון מתאים, כמי שהיה "הראשון שזיהה" וגו'). נתניהו אכן תמך בגדר, ככלי לחסימת מסתננים מחפשי עבודה, כבר מתחילת כהונתה של ממשלתו. אבל היה זה ה, שהאיץ את הקצאת המשאבים לפרויקט. עד כה הושלמו כמעט מחצית מ-230 הקילומטרים של הגדר, שבנייתה צפויה להסתיים עד תחילת השנה הבאה. אף שלא קיימת גדר החסינה לחלוטין בפני חדירות, השלמת הבנייה תפחית מאוד את חדירות מבריחי הנשק והעובדים הזרים. היא צפויה להקשות גם על פיגועים מתוחכמים בנוסח מתקפת הטרור מאוגוסט, שגבתה את חייהם של שמונה ישראלים.

שרידי הרקטה שנורתה על אילתצילום: משטרת ישראל

ירי קטיושות, לעומת זאת, הוא סיפור פשוט בהרבה. מאגרי נשק, שחלקם כנראה נבזזו ממחסני שלטון קדאפי בלוב, נמצאים כיום בשפע בסיני. השילוב בין ידע ואמצעים של ארגוני הטרור הפלסטיניים ברצועה, לצרכי הפרנסה (לצד התחזקות אידיאולוגיה איסלאמית קיצונית) של שבטי הבדואים בסיני הוא כר פורה לפעולת חוליות ירי. וכמובן, שום גדר אינה יכולה לחסום את ירי הרקטות מעליה.

התשובה האפשרית של ישראל, כאמור, מוגבלת. צה"ל יתקשה לנקוט פעולות סיכול מקדים בשטח סיני, בשל החשש ליחסים עם מצרים. אף שקהיר אינה מודה בכך רשמית, מבינים כיום כל הצדדים שסיני הוא שטח הפקר, שבו לשלטונות מצרים אין שום כוונה או אפילו יומרה לאכוף את ריבונותם. ואילו כדי לגבות מחיר בעזה, ישראל זקוקה להוכחה מובהקת בדבר קשר פלסטיני לירי אמש, הוכחה שכרגע לפחות אינה מתפרסמת.

בשעות הבאות יישמעו בוודאי איומים ישראלים שלפיהם לא נעבור לסדר היום על הירי לאילת. בפועל, בירושלים שמחים שהירי הלילי עבר בלא נפגעים, באופן שאינו מסנדל את הממשלה לתגובה מעשית נחרצת. בשורה התחתונה אילת, עיר שפרנסתה תלויה כליל בתיירות, נמצאת כעת על הכוונת של ארגוני הטרור מעזה ומסיני. לנוכח הקלות היחסית של שיגור רקטות לעברה, לא תהיה זו הפתעה גדולה אם בשבועות הקרובים נראה ניסיונות נוספים לירי קטיושות באזור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ