ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא אחר הצהריים (חמישי) במתקפה חריפה ביותר נגד הסופר הגרמני גינטר גראס. זאת על רקע השיר החדש שפירסם הסופר הגרמני ובו טען שישראל היא איום על שלום העולם כולו. "הצהרותיו הן נבערות ומבישות וכל אדם הגון בעולם צריך לגנות אותן", אמר נתניהו.

נתניהו סבור שמניעיו של גראס הם אנטישמיים. "הוא הסתיר במשך שישה עשורים את עברו כחבר בוואפן אס-אס", אמר נתניהו. "לכן, אין זו כנראה הפתעה שהוא מגדיר את המדינה היהודית היחידה כאיום הגדול ביותר לשלום העולם ומתנגד להצטיידותה באמצעים להגנה עצמית".

נתניהו ציין כי ההשוואה שעשה גראס בין איראן לישראל מבישה. "באיראן יש משטר המכחיש את השואה וקורא להשמדת ישראל", אמר נתניהו. "ההשוואה הזו אומרת מעט מאוד על ישראל והרבה מאוד על מר גראס".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

לדבריו, "זו איראן ולא ישראל שמהווה איום על שלום העולם. זו איראן ולא ישראל שמאיימת להשמיד מדינות אחרות. זו איראן ולא ישראל שתומכת בארגוני טרור שמשגרים טילים על אזרחים חפים מפשע. זו איראן ולא ישראל שתומכת בטבח שעורך המשטר הסורי באזרחיו. זו איראן ולא ישראל שסוקלת נשים, תולה הומואים ומדכאת באכזריות את עשרות מיליוני אזרחיה שלה".

גראס בן ה-85 טוען כי הגרעין הישראלי – ולא האיראני – הוא שמהווה איום על השלום העולמי; קורא לגרמניה להפסיק את אספקת הצוללות לישראל; מטיל ספק בתוכנית הגרעין האיראנית; ומזהיר מ"מחיקת העם האיראני" בידי ישראל. ישראל, בתגובה חריפה במיוחד, האשימה אותו באנטישמיות, “במיטב המסורת האירופית של עלילות הדם לקראת חג הפסח", נאמר בהודעת השגרירות הישראלית בברלין.

צילום: אוליבייה פיטוסי

השיר, בן תשעה בתים, תחת השם "מה שחייב להיאמר", פורסם בעיתון החשוב "זידויטשה צייטונג". גראס כותב בו כי לישראל יש "כוח גרעיני שמסכן את השלום העולמי השברירי", אשר נשמר בחשאי ומחוץ לפיקוח בינלאומי. הוא מאשים את גרמניה בכך שהיא מסייעת לישראל בהתחמשותה הגרעינית על ידי אספקת הצוללות, אותן ישראל מחמשת בגרעין, לטענתו. בכך, לדבריו, גרמניה שותפה לפשע.

Read this article in English: Netanyahu slams Guenter Grass for controversial Israel poem

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ