גינטר גראס מגיב לביקורת: פותחים נגדי קמפיין

לדברי הסופר הגרמני, "במקום להתייחס לתוכן השיר המגמה השלטת היא לפתוח נגדי קמפיין ולטעון שהמוניטין שלי נהרסו לעד"

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

הסופר הגרמני גינטר גראס הגיב הערב (חמישי) לביקורת שהוטחה כלפי שירו, וטען כי הוא לא הובן כראוי וכי מתנהל נגדו מסע הכפשות. "במקום להתייחס לתוכן של השיר המגמה השלטת היא לפתוח נגדי קמפיין ולטעון שהמוניטין שלי נהרסו לתמיד", אמר גראס בראיון לתחנת טלוויזיה גרמנית."קלישאות ישנות התעוררו, חלקן פוגעניות", הוסיף.

לדבריו, כפי שחזה בשיר עצמו, הביקורת כללה את המונח "אנטישמי". "התברר לי, שבמדינה דמוקרטית, בה יש חופש דיבור, יש גם עדיין קונפורמיזם כפוי, שנמצא בחזית אחת עם סירוב להקשיב לתוכן ולשאלות שאני מעלה", הוסיף. גראס תקף את אחד העיתונים הגרמנים, אשר כינה אותו "האנטישמי הנצחי", פרפרזה על הביטוי האנטישמי "היהודי הנצחי". "זה פוגע ולא ראוי לתקשורת דמוקרטית", אמר גראס.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תקף אף הוא היום את שירו של גראס. בהודעה שפירסם, בין היתר גם בעמוד הפייסבוק שלו, אמר נתניהו כי "ההשוואה המבישה שערך בין ישראל לבין איראן, משטר המכחיש את השואה וקורא להשמדת ישראל, אומרת מעט מאד על ישראל והרבה על מר גראס...במשך שישה עשורים הסתיר מר גראס את עברו כחבר ב'וואפן אס.אס'. לכן, אין זו כנראה הפתעה שהוא מגדיר את המדינה היהודית היחידה כאיום הגדול ביותר לשלום העולם ומתנגד להצטיידותה באמצעים להגנה עצמית".

נתניהו ציין כי ההשוואה שעשה גראס בין איראן לישראל מבישה. "באיראן יש משטר המכחיש את השואה וקורא להשמדת ישראל", אמר נתניהו. "ההשוואה הזו אומרת מעט מאוד על ישראל והרבה מאוד על מר גראס".

גינטר גראסצילום: אי–פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות היישר לפייסבוק

"זו איראן ולא ישראל שמהווה איום על שלום העולם. זו איראן ולא ישראל שמאיימת להשמיד מדינות אחרות. זו איראן ולא ישראל שתומכת בארגוני טרור שמשגרים טילים על אזרחים חפים מפשע. זו איראן ולא ישראל שתומכת בטבח שעורך המשטר הסורי באזרחיו. זו איראן ולא ישראל שסוקלת נשים, תולה הומואים ומדכאת באכזריות את עשרות מיליוני אזרחיה שלה".

לתמיכה זכה גראס היום כמעט רק מאיראן. רשות השידור הממלכתית באיראן, "פרס טי-וי", דיווחה היום כי "מעולם בהיסטוריה של גרמניה-של-אחרי-המלחמה לא תקף אינטלקטואל דומיננטי את ישראל בדרך כה אמיצה. באופן מטאפורי, חתן פרס הנובל שיגר תקיפה לירית-קטלנית נגד ישראל".

עוד גורם שתמך בגראס היה הנשיא של האקדמיה לאמנויות בברלין - מוסד אקדמי מכובד ביותר. "יש להרשות לכל אחד להביע מלים מפורשות מבלי להוקיע אותו כאויב של ישראל", אמר קלאוס שטק לעיתון גרמני.

אבירמה גולן על האוטוביוגרפיה של גינטר גראס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ