מקורות מצריים: ישראל העבירה מסר מאיים לקהיר בו רמזה שתפעל בסיני

בתגובה לירי הרקטות לאילת והמסר מירושלים הזרימה מצרים כוחות לסיני על מנת להילחם בהברחות הנשק והטרור מחצי האי

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

נפילת רקטת הגראד באילת בליל רביעי והאמירה המצרית לפיה הירי לא הגיע מסיני חוללו מתח חדש ביחסים בין ישראל למצרים, ועל פי מקורות מצריים העבירה ישראל מסר תקיף "ואפילו מאיים" למועצה הצבאית המצרית, בדבר אחריותה למתרחש בסיני. על פי המקורות, לשון האזהרה כללה רמז לכך שישראל תיאלץ לפעול בעצמה בסיני אם יימשכו ההתקפות נגד מטרות ישראליות.

האזהרה הישראלית לצד דיווחים בתקשורת המצרית על ריכוז כוחות ישראלים בקרבת הגבול עם מצרים חוללו תגובת נגד ציבורית שאחת מהן היא זאת של עורך העיתון אל-יום אל-סאבע, חאלד סלאח, שהזהיר במאמר מערכת את ישראל לבל תשתמש בתירוץ "השקרי" של ההתקפה מסיני כדי לנסות ולגרום לפיצול בקרב העם המצרי. לטענתו, ישראל מפיצה את ההאשמה שביטחונה מאוים משטח מצרים וכי המצב הפנימי במדינה ובמיוחד התחזקותו של הזרם האסלאמי "כפי שמתארים זאת עיתוני ישראל שמונחים על ידי השב"כ והמוסד" הם האיום העיקרי. אם תמשיך ישראל להאשים את מצרים היא תגלה שכל המצרים מאוחדים כנגדה.

לעומת התגובה הציבורית, המועצה הצבאית העליונה מודעת לאזלת ידה בסיני, במיוחד אחרי שמיליציות בדוויות "כבשו" שתי תחנות משטרה באל-עריש ובשייח זוויד והם אינם מניחים לכוחות המצריים להתערב בסחר המנהרות שמתנהל בין סיני לעזה.

פיצוץ צינור גז ליד אל עריש בחודש שעברצילום: אי–פי

בתגובה לכך, החלה מצרים עוד בשבוע שעבר לשגר תגבורות לאל-עריש ולמתקני הגז, כאשר גם אז הודיע מפקד הביטחון בצפון סיני, הגנרל סלאח אל-מסרי, על הכוונה לטהר את סיני מפעילות טרור. אל-מסרי דיווח אז כי קבוצה ראשונה של 50 שוטרים ועשרות שיריוניות נכנסו לסיני, ותפקידם לתפוס מחדש את תחנות המשטרה ולפטרל לאורך צינור הגז כדי למנוע פיגועים. היום סיפר אל-מסרי לאתר האינטרנט "אל-מסראווי", שהוחלט להגדיל את היקף המעורבות הביטחונית וכי כוח של 150 קציני משטרה ועשרות שיריוניות נוספות ייכנסו לאזור אל-עריש ורפיח ויפטרלו לאורך קו צינור הגז וינסו לפעול נגד תעשית הברחות הנשק דרך המנהרות.

זו איננה הפעם הראשונה בה מצרים משגרת כוחות לאזור סיני, ועוד בחודש נובמבר שעבר הצהיר אל-מסרי כי כוחותיו הצליחו לעצור את האחראים לפיצוץ בצינור הגז, אולם זמן קצר אחר כך שוב פוצץ הצינור, ומיליציות הבידווים השתלטו על כבישים ועל עמדות של המשטרה המצרית.

סיני הפכה למחסן נשק ותחמושת עצום שעומד לרשותם של כל מי שמוכן לשלם מחיר הולם לבדווים תמורת השימוש בהם. ראש ממשלת מצרים, כמאל אל-גנזורי, דיווח החודש שבמצרים קיימים לפחות 10 מיליון כלי נשק בלתי חוקיים שהוברחו לשטחה אחרי תחילת המהפכה. כלי נשק אלה, שכוללים מקלעים כבדים, תתי מקלעים, מטולי רקטות ומרגמות הגיעו מלוב ומסודאן וחלקם הוברח לדבריו גם מישראל.

גורמי ביטחון מצריים דיווחו לתקשורת המצרית כי מדי יום עוצרים כוחות הביטחון מטענים של כלי נשק וכי נראה ש"לכל משפחה במצרים יש היום כלי נשק". כמויות גדולות של נשק עברו גם לסיני והם נמכרים לעזה או לארגונים שפועלים בסיני. בעבר דיווח "הארץ" כי הסניף התימני של ארגון אל-קאעדה הקים בסיס נשק וחימוש עבור פעיליו בעזה, ועוד לפני כן פעלו בסיני ארגונים רדיקאליים שמצאו מחסה במרכז סיני, באתרים שאליהם הצבא המצרי לא הצליח לחדור.

שלטונות מצרים מכירים בכך שללא שיתוף פעולה עם השבטים הבדווים לא תצלח שום פעולה צבאית, אולם שיתוף פעולה כזה דורש השקעת משאבים כלכליים אדירים, החל בהקמת קווי מים, רשת חשמל, בניית בתי ספר ובעיקר יצירת מקומות עבודה עבור האזור שבו שעור האבטלה מגיע בחלק מריכוזי אוכלוסיה ל-90%. מאז שסולק מובארק ומונו ממשלות אזרחיות על ידי המועצה הצבאית, שמעו הבדווים של סיני, שמונים כ-360 אלף נפש, הצהרות והבטחות רבות על כוונת הממשלה לשפר את מצבם. אולם עד כה התקיימו כמה פגישות עם ראשי השבטים אבל השקעות של ממש לא הגיעו. בלעדיהן ימשיכו השבטים להזדקק לתעשיית ההברחות והסיוע לארגוני טרור כדי להתקיים.

המתח בין הממשלה המצרית לבין הבדווים חורג עכשיו הרבה מעבר ליחסים שבין המשטר המצרי לאזרחיו. הוא מאיים על מערכת היחסים השברירית בין ישראל למצרים, דווקא כאשר המועצה הצבאית העליונה וארגון האחים המוסלמים שעתיד לשלוט במדינה, מצהירים על דבקותם בהסכמי קמפ דיוויד. התרחיש שלפיו ישראל תיאלץ לפעול בעצמה בסיני, הופך לפיכך את שיתוף הפעולה בין הבדווים לארגוני טרור ואת המתח בין המשטר המצרי לבדווים, לאיום אסטרטגי שעלול בעצמו לרסק את ההסכם שהכול חרדים לשלומו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ