שר הפנים הכריז כי הסופר גינטר גראס הוא "פרסונה נון גרטה" בישראל - מדיני ביטחוני - הארץ

שר הפנים הכריז כי הסופר גינטר גראס הוא "פרסונה נון גרטה" בישראל

חתן פרס נובל לספרות, ששירו עורר סערה, לא יוכל להיכנס לארץ. ליברמן על גראס: "ראינו בעבר איך זרעים קטנים של אנטישמיות הופכים לאש גדולה"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שר הפנים אלי ישי הכריז הבוקר (ראשון) על הסופר הגרמני גינטר גראס אישיות בלתי רצויה (פרסונה נון גרטה) בישראל, זאת בעקבות פרסום שירו הטוען כי ישראל היא איום על שלום העולם כולו. "שיריו של גינטר הינם ניסיון ללבות את אש השינאה כנגד מדינת ישראל ועם ישראל ובכך לקדם את הרעיון לו היה שותף פומבית בלובשו בעבר את מדי האס-אס", אמר ישי שהוסיף כי "אם גינטר רוצה להמשיך להפיץ את יצירותיו המעוותות והשקריות אני מציע כי יעשה זאת מאיראן, שם יוכל למצוא קהל אוהד". דובר משרד הפנים מסר כי ההחלטה התקבלה בהתאם לחוק הכניסה לישראל כי גראס לבש בעברו מדי אס-אס.

השיר שפורסם בשבוע שעבר עורר מחלוקת וביקורת גדולה על גראס בגרמניה, כמו גם בישראל. שר החוץ אביגדור ליברמן הצטרף הבוקר למתקפה נגד הסופר הגרמני. במהלך פגישה עם ראש ממשלת איטליה מריו מונטי, הבוקר בירושלים, אמר ליברמן שדבריו של גראס הינם ביטוי "לציניות של חלק מהאינטלקטואלים במירכאות במערב, שלמען פרסום עצמי ורצון למכור עוד כמה ספרים מוכנים להקריב בפעם השנייה את העם היהודי על מזבחם של מטורפים אנטישמים. אנחנו מצפים מההנהגות באירופה לגנות התבטאויות כאלה של מובילי דעת קהל ולא לאפשר להם להמשיך וליהנות ממכובדות ממסדית או אחרת. כבר ראינו בעבר איך זרעים קטנים של שנאה אנטישמית הופכים לאש גדולה שפוגעת באנושות כולה".

בסוף השבוע האחרון יצא ראש הממשלה בנימין נתניהו במתקפה חריפה ביותר כנגד גראס וכינה את שירו כ"הצהרות נבערות ומבישות שכל אדם הגון בעולם צריך לגנותן". נתניהו סבור שמניעיו של גראס בכתיבת השיר הם אנטישמיים. "הוא הסתיר במשך שישה עשורים את עברו כחבר בוואפן אס-אס", אמר נתניהו. "לכן, אין זו כנראה הפתעה שהוא מגדיר את המדינה היהודית היחידה כאיום הגדול ביותר לשלום העולם ומתנגד להצטיידותה באמצעים להגנה עצמית".

גינטר גראסצילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

נתניהו ציין כי ההשוואה שעשה גראס בין איראן לישראל מבישה. "באיראן יש משטר המכחיש את השואה וקורא להשמדת ישראל", אמר נתניהו. "ההשוואה הזו אומרת מעט מאוד על ישראל והרבה מאוד על מר גראס".

בסוף השבוע גראס הגיב לביקורת שהוטחה כלפי שירו, וטען כי הוא לא הובן כראוי וכי מתנהל נגדו מסע הכפשות. "במקום להתייחס לתוכן של השיר המגמה השלטת היא לפתוח נגדי קמפיין ולטעון שהמוניטין שלי נהרסו לתמיד", אמר גראס בראיון לתחנת טלוויזיה גרמנית."קלישאות ישנות התעוררו, חלקן פוגעניות", הוסיף.

לדבריו, כפי שחזה בשיר עצמו, הביקורת כללה את המונח "אנטישמי". "התברר לי, שבמדינה דמוקרטית, בה יש חופש דיבור, יש גם עדיין קונפורמיזם כפוי, שנמצא בחזית אחת עם סירוב להקשיב לתוכן ולשאלות שאני מעלה", הוסיף. גראס תקף את אחד העיתונים הגרמנים, אשר כינה אותו "האנטישמי הנצחי", פרפרזה על הביטוי האנטישמי "היהודי הנצחי". "זה פוגע ולא ראוי לתקשורת דמוקרטית", אמר גראס.

גראס בן ה-85 טוען כי הגרעין הישראלי - ולא האיראני - הוא שמהווה איום על השלום העולמי; קורא לגרמניה להפסיק את אספקת הצוללות לישראל; מטיל ספק בתוכנית הגרעין האיראנית; ומזהיר מ"מחיקת העם האיראני" בידי ישראל. ישראל, בתגובה חריפה במיוחד, האשימה אותו באנטישמיות, “במיטב המסורת האירופית של עלילות הדם לקראת חג הפסח", נאמר בהודעת השגרירות הישראלית בברלין.

השיר, בן תשעה בתים, תחת השם "מה שחייב להיאמר", פורסם בעיתון החשוב "זידויטשה צייטונג". גראס כותב בו כי לישראל יש "כוח גרעיני שמסכן את השלום העולמי השברירי", אשר נשמר בחשאי ומחוץ לפיקוח בינלאומי. הוא מאשים את גרמניה בכך שהיא מסייעת לישראל בהתחמשותה הגרעינית על ידי אספקת הצוללות, אותן ישראל מחמשת בגרעין, לטענתו. בכך, לדבריו, גרמניה שותפה לפשע.

Read this article in English: Interior Minister declares Gunter Grass persona non grata in Israel

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ