חילוקי דעות בצמרת |

ברק דורש הפסקת העשרת אורניום ל-20%, נתניהו קורא לעצירתה המוחלטת

רה"מ, שהציב דרישות שונות לגבי המו"מ בין המערב לאיראן, אמר כי "היא מושכת זמן ומוליכה שולל"; מקור בלשכת ברק: אין מחלוקות, רק הבדלים טקטיים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק חלוקים לגבי חומרת הדרישות שעל שש מדינות המערב להציב לאיראן במו"מ על תוכנית הגרעין שלה, שייפתח ביום שבת באיסטנבול. נתניהו דורש הפסקה מוחלטת של כל העשרת האורניום והוצאת כל החומר המועשר מאיראן, בעוד ברק מסכים להמשך העשרת אורניום ברמה נמוכה והשארת כמה מאות ק"ג של אורניום מועשר בשטח איראן.

בשתי הודעות נפרדות שפרסמו היום (ראשון) נתניהו וברק, הם הציגו את מה שהגדירו כ"עמדת ישראל" כלפי הדיאלוג בין איראן לשש המעצמות. עם זאת, בין שתי ההודעות היו כמה הבדלים בסוגיות מהותיות.

נתניהו אמר בפגישה עם ראש ממשלת איטליה, מריו מונטי, כי על שש המעצמות לדרוש את עצירת כל העשרת האורניום באיראן. מנגד, בהודעה שפרסמה לשכת ברק נמסר כי ישראל דורשת את הפסקת העשרת האורניום לרמה של 20% - ולא את כל העשרת האורניום, כפי שדרש נתניהו. משמעות הדבר היא שברק מסכים להמשיך את העשרת אורניום באיראן עד לרמה של 3.5%.

נתניהו ומקבילו האיטלקי מריו מונטי, היום בקיסריהצילום: אבי אוחיון / לע"מ

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

רוב העשרת האורניום שמבצעת איראן היא לרמה של 3.5% בלבד. באורניום כזה לא ניתן לעשות שימוש לייצור נשק גרעיני. לפני יותר משנה החלה איראן להעשיר אורניום גם לרמה של 20%, שאינה מספיקה לייצור נשק גרעיני, אולם מאפשרת "קפיצת מדרגה" מהירה ביותר לאורניום מועשר ברמה של 98% - בו ניתן להשתמש לייצור פצצה גרעינית. איראן הפיקה עד כה 100 ק"ג של אורניום מועשר לרמה של 20% – כמות שלא מספיקה לייצור פצצה גרעינית.

נתניהו גם הדגיש כי על שש המעצמות לדרוש את הוצאת כל חמשת הטונות של האורניום המועשר שנמצא באיראן – ברמה של 3.5% וברמה של 20%. בניגוד לנתניהו, בהודעה שפרסם שר הביטחון נמסר כי הדרישה מאיראן היא הוצאת כל האורניום המועשר מהמדינה "למעט כמות של מספר מאות קילוגרמים שאיננה מאפשרת המשך העשרה לכלי נשק או מתקן גרעיני".

למרות חילוקי הדעות על רמת העשרת האורניום שיש להפסיק, הציגו נתניהו וברק קו אחד בכל הנוגע לפירוק מתקן ההעשרה התת-קרקעי בפורדו, שליד העיר קום. שניהם אמרו כי פירוק המתקן צריך להיות תנאי ברור שהמעצמות יציבו לאיראן. נתניהו וברק גם מסכימים על כך שבתמורה לעמידה בדרישות הבינלאומיות, יש להתיר לאיראן לקיים תכנית גרעין אזרחית תחת פיקוח בינלאומי ולקבל לשם כך מוטות דלק גרעיני מאחת המעצמות.

ברק גם הציג שתי דרישות נוספות לאלה שהציג נתניהו: הצבת כלל הפעילות האיראנית בתחום הגרעין תחת פיקוח הדוק של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) וחשיפה מלאה של ההיסטוריה והפעילות בתחומים החשודים כשייכים לתוכנית הגרעין הצבאית של איראן. ברק אף ציין כי בתמורה יוכלו האיראנים לקבל מוטות דלק גרעיני לכור המחקר הגרעיני בטהראן.

מקור בלשכת ראש הממשלה אמר בתגובה לדברים כי נתניהו וברק מתואמים לחלוטין בנושא האיראני. מקור בלשכת שר הביטחון אמר כי אין מחלוקות בין ברק לנתניהו אלא רק "הבדלים טקטיים".

בפגישה עם ראש ממשלת איטליה היום בביתו שבקיסריה הביע נתניהו ספקנות לגבי שיחות הגרעין שייפתחו ביום שבת. נתניהו אמר כי ישראל תעקוב מקרוב אחרי השיחות "כיוון שאיראן משתמשת בהן כדי לעכב ולהוליך שולל".

משמעות עמדתו של נתניהו כלפי המו"מ בין איראן למעצמות הינה שיש להציב אולטימאטום למשטר בטהראן והצבעה של "הכל או לא כלום". הוא שולל כל פשרה שתאפשר את המשך העשרת אורניום בשטח איראן.

לפי הדיווחים בתקשורת האמריקאית הבוקר, נראה שעמדת הפתיחה של הנשיא אובמה למו"מ עם איראן דווקא קרובה לזו של נתניהו. לפי דיווח ב"ניו-יורק טיימס", אובמה מגדיר את השיחות עם איראן כ"הזדמנות האחרונה" והוא ידרוש מהאיראנים דברים זהים לאלה שדורש נתניהו - לסגור את מתקן ההעשרה בפורדו, להפסיק את העשרת האורניום ולהוציא את מאגר האורניום המועשר מהמדינה.

בכירים בממשל האמריקאי אמרו ל"ניו-יורק טיימס" כי בראש סדר העדיפויות עומדת הדרישה שאיראן תוותר על מאגר האורניום המועשר לרמה של 20% וסגירת המתקן בפורדו. "פירוק המתקן יבוא בשלב מאוחר יותר", אמר בכיר בממשל האמריקאי.

ראש סוכנות הגרעין של איראן, עבאסי דאבאני, דחה את הדרישות הללו. סוכנות הידיעות אי-אף-פי דיווחה כי דאבאני אמר לסוכנות הידיעות האיראנית איסנ"א כי ארצו לא תסכים לסגור את מתקן ההעשרה "פורדו" ולא תפסיק להעשיר אורניום לרמה של 20%.

דאבאני הוסיף שדרישות המערב הן "לא הגיוניות", ושהמתקן בפורדו נבנה מתחת לאדמה עקב איומי המערב לתקוף אותו. "מעצמות המערב צריכות לשנות את ההתנהגות שלהן והלשון בה הן נוקטות כלפינו", אמר דאבאני.


חילוקי דעות בצמרת: עמדת נתניהו מול עמדת ברק

עמדת נתניהו:


• העשרת האורניום – הפסקה מוחלטת של כל פעילות ההעשרה באיראן.
• מאגרי האורניום המועשר – הוצאת כל האורניום המועשר לרמה של 3.5% ולרמה של 20% משטחה של איראן.

עמדת ברק:


• העשרת האורניום – הפסקת העשרת האורניום לרמה של 20% בלבד
• מאגרי האורניום המועשר – השארת כמה מאות קילוגרמים של אורניום מועשר לרמה של 3.5% באיראן, בצורה שאיננה מאפשרת המשך העשרה לכלי נשק או מתקן גרעיני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ