פרס לאובמה: שחרר את פולארד מטעמים הומניטריים

כפי שהבטיח לרעייה אסתר, שיגר נשיא המדינה איגרת לנשיא ארה"ב ובה הוא מבקש את שחרורו בטענה שמצבו הבריאותי מידרדר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הנשיא שמעון פרס שיגר היום (שני) כמובטח איגרת אישית לנשיא ארה"ב ברק אובמה ובה ביקש ממנו לשקול להעניק חנינה למרגל היהודי יונתן פולארד. פרס נימק את הבקשה במצבו הבריאותי המידרדר של פולארד וכתב כי מדובר בסוגיה הומניטארית.

גורמים בבית הנשיא מסרו שיועצו המדיני של פרס מסר את האיגרת היום בבוקר לשגריר ארה"ב בישראל דן שפירו. לדברי בית הנשיא אובמה קיבל את האיגרת אחר הצהריים.

בהודעה שפרסם בית הנשיא נמסר כי פרס הודה לאובמה באיגרת על הידידות הרבה שהממשל האמריקאי בראשותו מפגינים כלפי ישראל. פרס ציין גם את ליל הסדר שהנשיא אובמה ערך בבית הלבן ואת ערכי החירות שמצויינים בחג הפסח.

פרס עידכן את אובמה באיגרת לגבי השיחה שקיים לפני כמה ימים עם אסתר פולארד והדגיש כי משפחתו של המרגל וכן העם בישראל מודאגים לגבי מצבו הבריאותי. "לאור מצבו הבריאותי ולאור העובדה שהוא ריצה 26 שנה בכלא אני שב ומבקש ממך לשקול בחיוב להעניק חנינה לפולארד", כתב פרס לאובמה.

פרס שיגר את האיגרת לאובמה לאחר שקיבל לידיו איגרת עליה חתמו יותר מ-80 חברי כנסת ושקוראת לנשיא אובמה לשחרר את המרגל היהודי. בנוסף, הופעל על פרס לחץ ציבורי רב מצד השדולה למען שחרור פולארד, לקראת ביקורו בבית הלבן בחודש יוני.

באותו ביקור צפוי פרס לקבל מהנשיא אובמה את מדליית החירות שנחשבת לעיטור הגבוה ביותר שאותו מעניק נשיא ארה"ב. הוועד למען פולארד אף דרש מפרס לסרב לקבל את המדליה עד שפולארד לא ישוחרר.

האיגרת של פרס מגיעה יותר משנה לאחר איגרת דומה ששלח נתניהו לנשיא האמריקאי בינואר 2011 ובה ביקש גם כן להעניק חנינה לפולארד. מכתבו של נתניהו היה הפעם הראשונה שבה ביקשה ממשלת ישראל באופן רשמי את שחרורו של המרגל.

נתניהו נפגש מאז כמה פעמים עם הנשיא אובמה והעלה את נושא שחרור פולארד אך לא זכה לכל תשובה. ההערכה בירושלים היא שגם במקרה של האיגרת של פרס יהיה זה מהלך הצהרתי בלבד שלא יזכה לכל תגובה מהצד האמריקאי ולא יקדם את שחרורו של המרגל היהודי.

פולארד החל לעבוד ביוזמתו בעבור גוף ביון ישראלי בשם הלשכה לקשרי מדע (לק"מ) ב-1984. במשך למעלה משנה העביר לישראל אלפי מסמכים מסווגים של משרד ההגנה, הצי וסוכנויות המודיעין האמריקאיות. פולארד ואשתו באותה תקופה, אן, נעצרו בפתח שגרירות ישראל בוושינגטון ב-21 בנובמבר 1985, לאחר שנמלטו מסוכני ה-FBI שפשטו על ביתם בתום חקירה סמויה שנמשכה כמה חודשים. בני הזוג ברחו לשגרירות הישראלית כפי שהורו להם מפעיליהם, כדי להימנע ממעצר, אולם לא קיבלו אישור להיכנס לשטח השגרירות. על פולארד נגזר מאסר עולם, ובמשך שנים רבות לא הכירה ישראל בפולארד כסוכן שפעל מטעמה.

ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין פעל לשחרורו של פולארד מול נשיא ארה"ב דאז ביל קלינטון, אך ללא הצלחה. בשנת 1995 העניק שר הפנים דאז חיים רמון אזרחות ישראלית לפולארד. במאי 1998, במהלך הקדנציה הראשונה של נתניהו כראש ממשלה, הכירה ישראל בפעם הראשונה בפולארד כסוכן שפעל מטעמה בארה"ב. נתניהו העלה את עניינו של פולארד בפני הנשיא קלינטון במהלך ועידת וואי ב-1998. קלינטון שקל להיענות בחיוב לבקשה לשחרר את פולארד, אולם חזר בו בעקבות איום של ראש הסי-איי-אי באותה תקופה, ג'ורג' טנט, להתפטר מתפקידו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ