בג"ץ הורה לגרש לעזה אדם שחמאס מאשים בשיתוף פעולה

השופטים החליטו שלא להתערב בהחלטת ועדת המאויימים, שקבעה כי לא נשקפת לפלסטיני סכנה. הוא הוחזר לפני שבוע לעזה ונמלט משם מחשש לחייו

עמירה הס
עמירה הס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עמירה הס
עמירה הס

בהוראת בג"ץ, הוחזר לפני שבוע לעזה, פלסטיני שנגדו תלוי ועומד כתב אישום של חמאס בגין שיתוף פעולה עם ישראל. ככל הידוע, ברגע שהגיע לרצועה, הצליח א"מ, החושש לחייו, לצאת ממנה. ביום שבת האחרון הוצאו להורג בעזה שלושה פלסטינים, אחד מהם הורשע בשיתוף פעולה.

מאז שנת 2000 חי א"מ (שמו המלא שמור במערכת), בן 28, רוב הזמן בישראל (כשוהה בלתי חוקי) ובגדה - שם חיה אשתו הישראלית ובתם התינוקת. לפי תצהיר שנתן לעורכת הדין עביר בכר, ב-2006, כששב לעזה מרצונו, נעצר על ידי שלטון חמאס ועבר עינויים. לדבריו, עוד באותה שנה הצליח לברוח ממאסרו ולהסתנן שוב לישראל.

בנובמבר 2010 נתפס וגורש לעזה, ולדבריו, ברח מיד, אך נתפס כשניסה להסתנן מסיני לישראל. מאז נשפט פעמיים על שהייה בלתי חוקית בישראל, ושופטי בית משפט השלום הורו להחזירו לגדה עם שחרורו, בשל הסכנה הנשקפת לו בעזה.

תקופת המאסר השנייה הסתיימה בנובמבר 2011. למרות הוראת השופט מוקי לנדמן בתל אביב להסיעו לגדה המערבית עם השחרור, א"מ הבין משירות בית הסוהר על כוונה להחזירו לרצועת עזה. לפיכך עתר לבג"ץ באמצעות עו"ד בכר והועבר למשמורת.

אשר גרוניסצילום: אוליבייה פיטוסי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

רק לאחר העתירה לבג"ץ, דנה בעניינו ועדת המאוימים - המורכבת מנציגי השב"כ, הצבא, המשטרה ומשרד הפנים - ומוסמכת לקבוע אם יש ממש בטענות פלסטינים על סכנה לחייהם, אם יחזרו לגדה או לרצועה. אולם זו קבעה כי לא נשקפת סכנה לחייו בעזה. עו"ד דוד אנג'ל, שבין השאר מייצג מאוימים, כותב באתר אינטרנט שלו כי"הוועדה היא חשאית וכמעט דבר אינו ידוע על הרכבה, על דרכי פעולתה, על שיקוליה ועל האופן שבו היא מגבשת את החלטותיה". בעתירה לבג"ץ הגישה עו"ד בכר את כתב האישום נגד א"מ וגם העתקי זימונים לחקירה, שקיבל ב-2010 וב-2011. עם זאת, השופטים אשר גרוניס, עדנה ארבל ויורם דנציגר עיינו בחומר חסוי שממנו למדו - ככתוב בהחלטתם מ-21 במארס - "כי אין ממש בטענות העותר לגבי נסיבות שונות הנוגעות לתקופה שלאחר הרחקתו מישראל לרצועת עזה באוקטובר 2010. החומר הביאנו לכלל מסקנה שאין בסיס להתערבות בהחלטות של ועדת המאוימים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ