מגעים חשאיים להשתתפות ישראל בוועידה לפירוז האזור מנשק גרעיני

ישראל, שהביעה לפני שנתיים התנגדות לרעיון עריכת הוועידה, לא סירבה בינתיים להשתתף בכינוס הבא; מבקשת לתאם עמדות עם ארה"ב

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

סגן שר החוץ של פינלנד, יאקו לאיאווה, ביקר בשבוע שעבר בחשאי בירושלים לשיחות עם בכירים על השתתפות ישראל בוועידה לכינון אזור חופשי מנשק גרעיני במזרח התיכון. הוועידה, שלאיאווה התמנה לתאם את ההכנות לה, אמורה להיערך בהלסינקי בדצמבר השנה, אך אפשר שתידחה לשנה הבאה. ישראל, שהביעה לפני שנתיים התנגדות לרעיון עריכת הוועידה, נמנעה עד כה מלסרב או להסכים להשתתף בה, אף שברור שבמרכז דיוניה יעמדו מאמצי מדינות ערב ואיראן - שיוזמנו להשתתף בה - לפגוע ביכולתה הגרעינית של ישראל.

ישראל חותרת לתאם את עמדותיה עם ארצות הברית, התומכת בכינון הוועידה מחשש שביטולה יספק עילה לערעור משטר האמנה הבינלאומית למניעת הפצת נשק גרעיני בעולם (אן-פי-טי) ויכרסם בחזון נשיא ארצות הברית ברק אובמה לעולם ללא גרעין צבאי. ההחלטה לערוך את הוועידה - למרות התנגדות ישראל והבטחה אמריקאית להתחשב בה - נכללה במסמך המסכם של ועידת הסקר החמש שנתית של האן-פי-טי בניו יורק, במאי 2010.

בעקבות מחאת ישראל על התפנית בעמדת הממשל, הביע משרד החוץ בוושינגטון "צער עמוק" על נוסח הסעיף האנטי-ישראלי שעליו חתם, אך לא היה בכך כדי לשלול את תוקפו. מאז, ההצלחה הטקטית של אובמה התבטאה בדחיית הוועידה עד לחודש האחרון של השנה ולפיכך גם עד לאחר הבחירות לנשיאות.

אחמדינג'ד בכור האטומי בטהראןצילום: אי-אף-פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

מאז מינויו באוקטובר אשתקד למתאם ועידת הלסינקי, ניהל לאיאווה עשרות שיחות עם נציגי האו"ם, החברות הקבועות במועצת הביטחון ומדינות באזור, בכלל זה פעמיים או שלוש עם נציגי ישראל. בשבוע שעבר נועד עם צוות בראשות סמנכ"ל משרד החוץ ג'רמי יששכרוף ובהשתתפות נציגי המטה לביטחון לאומי והוועדה לאנרגיה אטומית. בשיחות התמקדה ההסתייגות הישראלית מוועידת הלסינקי בהיבטי העיתוי והמבנה. יששכרוף ועמיתיו ביקשו להמתין עד לייצוב המשטרים במדינות האזור - ובמיוחד מצרים וסוריה, בתום התהפוכות העוברות עליהן - ולסכם תחילה מבנה ביטחוני אזורי, ביוזמת מדינות המזה"ת, בהסמכה כללית ביניהן וללא כפייה חיצונית.

יששכרוף מרכז במשרד החוץ את הטיפול בנושאי הגרעין האיראני ובקרת נשק. כאיתות להסתייגותה מרעיון הוועידה, בלא לפסול אותה לחלוטין, מעדיפה ישראל לנהל את המגעים עם לאיאווה בדרג מקצועי בכיר ולא בדרג ממשלתי, כדוגמת שר שר החוץ אביגדור ליברמן או השר דן מרידור, שייצג את הממשלה בפיסגת הביטחון הגרעיני בסיאול בחודש שעבר. במדינות אחרות באזור נפגשים עם לאיאווה דרגים רמים יותר - בחודש ינואר נפגש עמו בטהראן שר החוץ האיראני עלי אכבאר סאלחי.

לאיאווה, שהתמודד על התפקיד עם דיפלומט הולנדי, מונה למתאם ועידת הפירוז האזורי בידי מזכ"ל האו"ם באן קי-מון ושלוש מתוך חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון - ארה"ב, רוסיה ובריטניה. זאת בעקבות יוזמת השלוש בוועידת האן-פי-טי החמש-שנתית ב-1995 - הצעת החלטה לכונן במזרח התיכון אזור מפורז מנשק השמדה המוני (גרעיני, כימי, ביולוגי) ומטילים. בתקופץ תהליכי מדריד ואוסלו, הסכימה לכך ישראל עקרונית אך התנתה את היישום בדירוג - שלום כולל תחילה - ובהגדרת המזרח התיכון כך שיכלול גם מדינות שאינן גובלות בה ובראשן איראן ועיראק.

הרעיון, שנדון גם בוועידות הסקר של 2000 ו-2005, הוביל לפסים מעשיים לפני שנתיים, כאשר חברות הליגה הערבית ובראשן מצרים, זיהו להיטותו של אובמה להשיג התקדמות למימוש חזונו הגרעיני. ביומה האחרון של ועידת ניו יורק, בניגוד להבנות עם ישראל, נענע הממשל לתביעת מצרים לכנס ועידת פירוז אזורי ב-2012. ועידה זו אמורה לדווח לדיוני ההכנה שלקראת ועידת האן-פי-טי ב-2015. בממשל האמריקאי חוששים שכשלון ועידת הלסינקי יחזק קריאות לפרישה ממשטר האמנה או לסלחנות מסוימת כלפי מדינות המתעלמות מהתחייבויותיהן כלפיו. המדיניות האמריקאית כורכת קריאה לישראל (וכן להודו ולפקסיטאן) להצטרף למשטר האן-פי-טי עם הדגשת הצורך בקיום תנאים נאותים לכינון אזור מפורז מגרעין ומנשק השמדה אחד במזה"ת.

מצרים, עוד בתקופת שלטונו של חוסני מובארק ובהנהגת עמרו מוסא - כיום מועמד לנשיאות - כשר החוץ ואחר כך כמזכ"ל הליגה הערבית, היתה נושאת הדגלש של המאבק המדיני נגד ישראל בסוגיה זו ודרשה דיון בו זמני בתוכניות הגרעיניות של איראן וישראל.

Read this article in English: Israel holds secret talks on involvement in Mideast nuclear disarmament conference

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ