צה"ל נעזר בחיל הים הלבנוני כדי למנוע משטים נוספים

שיתוף פעולה לא שגרתי נוצר מתוך צורך הדדי להגן על אזור הגבול הימי. עם זאת, בצה"ל זוכרים את תקרית הירי שבה ירו הלבנונים לעבר כוח צה"ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צה"ל נעזר בחיל הים הלבנוני כדי להרחיק סירות דייגים המתקרבות למים הטריטוריאליים של ישראל, בניסיון למנוע כניסה עתידית של משטי מחאה נוספים למים הטריטוריאליים של ישראל. רק ביום האדמה האחרון, מתארים בחיל הים, תיגבר צבא לבנון את הפעילות הימית שלו ולא אפשר לאף ספינה לצאת ולהתקרב אל הגבול הימי לצורכי פרובוקציה בים.

לפי קצינים בחיל הים, שיתוף הפעולה הנערך באופן עקיף עם הצבא הלבנוני התחזק בתקופה האחרונה, ובעקבות פעילות החיל הלבנוני נרשמו פחות ופחות כלי שיט המגיעים לגבול. התיאום מתבצע כך: לאחר שבקרי השליטה הימיים או ספינות חיל הים מזהים ספינת דיג מתקרבת אל קו הגבול במרחק של פחות מכ-400 מטר, פונים בצבא אל המקבילים הלבנוניים, כאשר התיאום בין הצבאות נעשה באמצעות ה-Naval operation cell, גוף תיאום בינלאומי. לאחר מכן, מגיע כלי שיט ימי לבנוני, שמרחיק את ספינת הדיג צפונה.

בחיל הים עדיין נמצאים בכוננות לקראת אפשרות של משטים נוספים ופרובוקציות שיתרחשו בלב ים בימי ה"נכבה" וה"נכסה". בין היתר, נערכים בספינות החיל לקראת "הפגנה" ימית, שיכולה לקרות בהשתתפות מספר רב של ספינות דיג שיתקרבו אל קו הגבול. כחלק מההיערכות, הצטיידו בחיל הים ברימוני הלם וגז, וכן בערכות חבלים שיאפשרו לעצור את ספינות הדיג בים. בתוך כך, מרכז המידע למודיעין ולטרור על שם אלוף מאיר עמית מדווח השבוע כי פעילים פרו פלסטינים משוודיה הודיעו על כוונתם לארגן משט לעזה בסוף השנה, ואף נרכשה ספינה למטרה זו.

"מצד אחד אנחנו שמחים שעוזרים לנו, אבל מצד שני זה לא תמיד טוב: אנחנו זוכרים את הצלף הלבנוני שהוריד את המג"ד לפני כשנתיים (הכוונה לסגן-אלוף במילואים דב הררי ז"ל, שנהרג באוגוסט 2010)", אומר קצין בפלגה 914, האמונה על הגזרה הצפונית.

7 מתוך 7 |
לוחם על הדבור מתפעל מקלע 0.5
1 מתוך 7 |
אנשי הדבור בנמל חיפה
2 מתוך 7 |
תא מגורים בדבור

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

סיור ימי קצר בין חופיה הצפוניים של ישראל מדגיש את חששם של אנשי הים: לספינת דיג עם חומרי נפץ, או כזו שנושאת עימה מחבל מתאבד, ייקח שניות ספורות להגיע לראש הנקרה או לאחד היישובים באזור. בינתיים, לעומת זאת, הגבול שקט והמצוקה היחידה שנרשמת היא של עומס המטיילים בכבישי היציאה מהנקרות.

"השאיפה שלנו היא שהלבנונים יטפלו באותן ספינות דיג שמגיעות קרוב לגבול. גם הלבנונים עצמם עושים סיורי בט"ש (ביטחון שוטף, ג"כ), כמונו", מתאר מפקד דבורה 821 בפלגה הצפונית, סגן אמיתי בונה. "הסכנה זה המרחק: תוך שנייה ניתן לנחות בחוף אכזיב או בראש הנקרה עם מחבל מתאבד באמצע חתונה או אירוע".

טילי הנ"ט, שהפכו לאיום מרכזי באוויר, בים וביבשה, משנים גם את אופן הפעילות של הדבורות עצמן, כלי השיט הקטן-יחסית שמפעיל חיל הים. המודיעין על המתרחש בזירה הימית בלבנון דל, והרבה הגנה על הדבורות עצמן אין, אומרים קצינים בחיל. לכן, לפני כל התקרבות של כלי שיט לאזור הגבול הימי סורקים בקרי השליטה את החוף, בניסיון לאתר חוליות נ"ט. גם הלוחמים על הדבורה עצמה נכנסים לעמדות הקרב ולובשים מיגון מלא, לפי הפקודות.

בסופו של יום, הגבול הצפוני נחשב לשקט מתמיד – גם בגזרה הימית. הערכות המודיעין מציינות אמנם כי חיזבאללה עצמו נערך בלבנון לקראת מתקפה עתידית, ואף מדווח כי הוא מפעיל גם כלי שיט ימיים. "בינתיים מאוד שקט פה, אבל זה כמו כל גבול הצפון. אם לא קורה משהו – זה כי חיזבאללה לא רוצה", אומר בונה. "בסופו של יום הם הייעוד המרכזי שלנו: אם זה אופנועי ים עם מחבלים מתאבדים, שחיינים וצוללנים, או ספינות דיג ממולכדות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ