פעילי זכויות אדם: עצירת מטס המחאה הפלסטיני לא חוקית

הפעילים טוענים כי למשרד הפנים אין סמכות למנוע כניסה של אדם המצהיר כי אין בכוונתו לבקר בישראל. גוש שלום: לבטל את ההיערכות המשטרתית

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

פעילי זכויות אדם שעקבו בשנה שעברה אחרי המטס לנתב"ג טוענים כי לרשות האוכלוסין וההגירה שבמשרד הפנים אין סמכות למנוע כניסה של אדם שמגיע לנתב"ג ומצהיר כי אין בכוונתו לבקר בישראל, אלא להגיע לשטחי הרשות הפלסטינית.

עו"ד עמר שץ, שייצג בשנה שעברה שתי פעילות שהגיעו במטס ונעצרו בנתב"ג, טוען כי כי שר הפנים אינו מוסמך לסרב כניסה בנתב"ג על יסוד שאיפת המבקר להשתמש בישראל כנמל מעבר לביקור בפלסטין. לטענתו, זוהי סמכותו של "המפקד הצבאי" הריבון בגדה, מאחר וישראל מקיפה את פלסטין מכל עבר, כדי להגיע למחסום ולבקש מהצבא אישור להיכנס, אין ברירה אלא לעבור בישראל.

עו"ד שץ טוען כי בשנה שעברה הגיש עתירה בנושא בשם חברת פרלמנט אוסטרלית לשעבר בשם פיליס הייל, וחברתה הניו זלנדית שחברה בארגון יהודים למען פלסטין. בית המשפט קיבל את עמדת השתיים לפיה מי שמצהיר בנתב"ג כי פניו מועדות לגדה, שר הפנים לא יכול לסרב לבקשה שבסמכות הצבא ויש לאפשר לו מעבר להגשת בקשה כזאת - שכן כל פרשנות לפיה לשר הפנים סמכות לקבוע למי מותר לשהות בגדה משמעותה סיפוח השטחים. בית המשפט הורה על ביטול צו גירוש העותרות, כמו כן הורה לשחרר אותן בערבות סמלית, ולהתיר את כניסתן לתקופת זמן מוגבלת של 24 שעות לטובת גישה לשטחים.

תמונה של דניאל, אחד מהפעילים שאמורים להגיע במטס, שהופצה על ידי המארגנים כדי להוכיח שלא מדובר באנשים אלימים

לבסוף, השתיים לא קיבלו אישור כניסה לגדה ונאלצו לחזור לארצותיהן. מנגד, יום לאחר מתן אישור הכניסה לשתיים בית המשפט דחה בקשה של פעילה נוספת מגרמניה וקבע שהיא תגורש בהסתמך על חוות דעת מודיעינית של המדינה והטענה כי הפעילה הגרמנייה לא שיתפה פעולה עם החוקרים.

מארגני המטס הבא הודיעו כי הפעילים לא מתכוונים לשקר ויצהירו אמת עם נחיתתם בארץ - שיעדם הוא שטחי הגדה במסגרת קמפיין ברוכים הבאים לפלסטין. מרשות ההגירה נמסר בתגובה כי הכניסה באמצעות נתב"ג היא לשטח ישראל, ללא קשר לאן הולכים אחר כך. ולכן, רשות האוכלוסין וההגירה היא האמונה על המעבר על פי חוק הכניסה לישראל. אם היו מגיעים למעבר אחר שאינו מצריך כניסה לישראל, אזי הנושא היה בסמכות מתאם הפעולות בשטחים.

במקביל בתנועת גוש שלום פנו היום (רביעי) לשר לביטחון הפנים בקריאה לבטל את ההיערכות המשטרתית לקראת הגעת פעילי השלום לנתב"ג ביום ראשון הקרוב. במכתב ציינו בגוש שלום כי לפי המידע שהגיע לידיהם, מטס הפעילים יכלול יותר מאלף פעילים בינלאומיים, בהם מבוגרים בגיל מתקדם, הורים עם ילדיהם, ונכים בכסאות גלגלים.

שוטרים בטרמינל 3 בנתב"ג נערכים למטס שתוכנן לחודש יולי בשנה שעברה צילום: מוטי מילרוד

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

"מטרתם היחידה היא לעבור בשקט ובסדר בביקורת הדרכונים כמו כל מבקר אחר, להצהיר בגלוי ובמפורש כי הם באים לבקר בשטחי הגדה המערבית על פי הזמנתם של ארגונים אזרחיים פלסטינים שונים וכן בהזמנתו של ראש עירית בית לחם, ד"ר ויקטור בטארסה. לאחר מכן יצאו בשקט ובסדר משדה התעופה וימשיכו למחוז חפצם. הם מתעתדים להתארח במרכז השלום שבמרכז בית לחם ואחר כך להשתתף בהנחת היסודות לבית ספר יסודי בעיר, לנטוע עצי פרי, לשקם בארות בכפרים שבאזור, ולחנוך מוזיאון", נאמר בהודעת גוש שלום. "אין להם כל כוונה לבצע פרובוקציה כלשהי בשדה התעופה, ועל כן הגיוס האדיר של כוחות המשטרה מיותר ומהווה בזבוז מוחלט של כספי משלם המיסים. כל מה שנדרש הוא לתת הנחיה לאנשי ביקורת הגבולות לענות לכל אחד ואחד מן הבאים 'ברוך הבא'. אפשר אפילו, בחלקיק קטן מן הסכומים שיעלה המבצע המשטרתי המתוכן, לתת לכל אחד ואחד מן המבקרים פרח נאה בשמה של מדינת ישראל", הוסיף אדם קלר, דובר גוש שלום.

דובר השר לביטחון הפנים מסר בתגובה שאין בכוונתו להתייחס לפניות לשר באמצעות התקשורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ