ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

סוגיית שביתות הרעב של עצירים מנהליים פלסטינים ממשיכה תאוצה בבתי הסוהר. ארגון זכויות האדם "אדמיר", שעוקב ומלווה אסירים ביטחוניים הודיע הערב (רביעי) כי שמונה עצירים מנהליים שובתים רעב בבתי הסוהר בישראל, זאת על סמך ביקורים שערכו עורכי דין מטעם הארגון בבתי הסוהר בישראל.

על פי הרשימה, ארבעת העצירים המובילים בשביתה מאושפזים במרפאה של שירות בתי הסוהר ברמלה. בהם נמצאים תאיר חלאלה מאזור חברון, ובלאל דיאב מכפר ראעי ששובתים רעב מזה 43 יום, ודורשים לבטל את מעצרם המינהלי ולשחררם לאלתר, כמו גם חסן ספדי משכם ששובת רעב מזה 36 יום, ועומר אבו שלאל ששובת רעב מזה 35 יום.

ברשימה מופיעים גם אחמד סקר, שעצור בכלא שיטה ונחשב לוותיק מבין העצורים המנהליים, ששובת רעב מזה 23 יום, אחמד אטאג' ששובת 24 יום ועוד שני עצורים מג'נין ושכם ששובתים רעב מזה 19 יום. בשירות בתי הסוהר אישור כי על פי המידע שיש בידיהם מספר העצורים השובתים רעב הוא שבעה, מתוכם ארבעה השוהים במתקן הרפואי של שב"ס ברמלה, והם מטופלים ומקבלים עירוי. בעניין ימי השביתה הדעות חלוקות ובשב"ס מדברים על 27 יום.

הפגנה בגדה לשחרורה של העצירה הנא שלבי בחודש שעברצילום: אי–פי

סוגיית שביתות הרעב בקרב העצירים המנהליים תפסה תאוצה לאחר המאבק שניהל פעיל הג'יהאד האיסלאמי חאדר עדנאן, ששבת רעב במשך 67 יום. עדנאן הפסיק את השביתה לאחר שהמדינה התחייבה לשחררו בתום ארבעה חודשי המעצר המנהלי, והוא אמור להשתחרר בשבועות הקרובים. לאחריו שבתה רעב העצורה הנא שלבי במשך יותר מ-30 יום, ושוחררה בהסכם לפיו היא תגורש לעזה למשך שלוש שנים.

המאבק של חאדר ושלבי קיבל תשומת לב בינלאומית, וארגוני זכויות אדם בארץ ובעולם פנו לממשלת ישראל בבקשה לשחרר את השניים ולהפסיק את הליך המעצר המנהלי. ברשות הפלסטינית הגבירו את הפעילות למען האסירים. בסוף השבוע שעבר קרא עיסא קראקע, השר לענייני האסירים ברשת הפלסטינית, להקים ועדת חקירה בינלאומית לסוגיית האסירים הביטחוניים הפלסטינים הכלואים בישראל, ולקהילה הבינלאומית ללחוץ על ישראל להפסיק את הליך המעצר המנהלי. קראקע דיבר בז'נווה, במסגרת כנס של מועצת האו"ם לזכויות אדם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ