שרי החוץ של הקוורטט: מודאגים מאלימות המתנחלים

בסיכום פגישתם קראו שרי החוץ לצדדים "להפסיק את הפעולות הפרובוקטיביות", והדגישו כי המשך הבניה בהתנחלויות פוגעת בסיכויי חידוש המו"מ

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

שרי החוץ של הקוורטט (ארה"ב, רוסיה, האו"ם והאיחוד האירופי), נפגשו היום בוושינגטון כדי לדון בקיפאון תהליך השלום בין ישראל לרשות הפלסטינית. בהודעת הסיכום של המפגש הביעו שרי החוץ "דאגה מהמשך האלימות וההסתה של מתנחלים נגד פלסטינים בגדה המערבית".

"אנו קוראים לישראל לנקוט בפעולות יעילות ולהעמיד לדין את מי שפועל באלימות נגד פלסטינים בגדה המערבית", נכתב בהודעה. "על שני הצדדים להפסיק את הפעולות הפרובוקטיביות, כולל הבנייה בהתנחלויות, שפוגעת בסיכויים לחדש את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים". הם קראו לשני הצדדים לנקוט צעדים בוני אמון, לקראת אפשרות חידוש המשא ומתן.

גם לפלסטינים הפנו שרי החוץ של הקוורטט כמה מסרים. הם גינו את ירי הרקטות מרצועת עזה לכיוון ישראל, וקראו לחידוש הרגיעה למען האזרחים בשני הצדדים. הקוורטט ציין בהודעתו את ההתקדמות שעשו מנגנוני הביטחון הפלסטינים בגדה המערבית, אך קרא לרשות הפלסטינית "להמשיך לעשות כל מאמץ לשפר את החוק והסדר, להילחם בקיצונים אלימים ולהפסיק את ההסתה".

פגישת שרי החוץ של הקוורטט בוושינגטון, היוםצילום: אי–פי

בפגישה נכחו מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון, ושרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון. בהודעתם חזרו על עמדתם כי המצב בעזה יוותר לא יציב, כל עוד הגדה המערבית ועזה לא יאוחדו תחת סמכות פלסטינית לגיטימית, שתפעל לפי מחויבויות אש"ף.

כמו כן קראו שרי החוץ של הקוורטט למדינות העולם להבטיח איסוף סיוע בינלאומי בסך 1.1 מיליארד דולר לרשות הפלסטינית במהלך 2012, כדי שזו תוכל לעמוד בתקציבה השנתי ולספק את צרכי התושבים.

עוד נכחו במפגש שליח הקוורטט טוני בלייר, ושר החוץ הירדני נאסר ג'ודה, שעדכן על המגעים שמנהלת ירדן עם שני הצדדים. שרי החוץ של הקוורטט הביעו תמיכה במאמצים הירדנים ובירכו "על התוכניות לדיאלוג בין ישראל לפלסטינים", בהתייחס למשלחת הפלסטינית שתגיע לפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים ביום שלישי הבא. הם ציינו את מחויבותם להשאר פעילים לקידום שיחות בין הצדדים בתקופה הקרובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ