לקראת מטס המחאה, השב"כ הזהיר פעילי שמאל ישראלים

בשבועות האחרונים חקר השב"כ ארבעה פעילי שמאל והבהיר להם שהם נתונים למעקב לקראת המטס הפרו פלסטיני שיגיע ביום ראשון לנתב"ג

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירה הס
עמירה הס

לקראת המטס הפרו-פלסטיני ביום ראשון, חקר השב"כ בשבועות האחרונים ארבעה פעילי שמאל ישראלים שמשתתפים בהכנות למפגן המחאה, והבהיר להם שהם נתונים למעקב. שניים מהפעילים נחקרו בנתב"ג, עם שובם מחו"ל, ושניים נחקרו בתחנת משטרה בתל אביב, לאחר שקיבלו זימון. את הארבעה חקר אדם שהזדהה בשם "שביט" ואמר שהוא ראש מחלקת ימין קיצוני ושמאל קיצוני בשב"כ. הארבעה סירבו לענות על שאלות, וכך, לפי תיאורם, התפנה "שביט" לשאת באוזניהם נאום אזהרה או הבהרה, שממנו עלה שהשב"כ יודע פרטים רבים על חייהם האישיים, ולא רק על פעילותם (שמסוקרות ממילא באופן מלא ברשת החברתית).

לדברי הפעילים, "שביט" הקפיד להגיד שאין מדובר בחקירה אלא בשיחה, אבל כשכמה מהם שאלו אותו אם משמעות הדבר שהם יכולים לקום ולצאת - הוא ענה בשלילה.

שני חברים של הפעילים קיבלו רק זימונים בטלפון - וחברה נוספת קיבלה באיחור זימון בכתב ולא התייצבה לפגישה. כל השבעה פעילים ב"אנרכיסטים נגד הגדר" וחלקם זומנו בעבר לחקירות שב"כ, ונחקרו על ידי אשה בשם רונה.

רוני ברקן (מימין) וליהי רוטשילד. לדברי ברקן, בסוף השיחה אמר לו "שביט" כי הוא יכול לכתוב עליה "כל מה שארצה אם ארצה" צילום: מוטי מילרוד

עו"ד גבי לסקי, המייעצת לשבעה אמרה ש"מדובר בזימון בלתי חוקי שחורג מסמכויות השב"כ, ושבמסווה של ‘שיחה ידידותית' השב"כ מבקש להרתיע אנשים מפעילות חוקית ומשותפת עם פלסטינים". מהשב"כ נמסר ל"הארץ" כי ההחלטה לזמן את השבעה "התקבלה מכוח ייעודו של השירות והתפקידים שהוטלו עליו בחוק, על מנת להעביר מסרים שנועדו לסכל מבעוד מועד פעילות בלתי חוקית, בתחום ייעודו של השירות".

הראשונה להילקח לחקירה בנתב"ג, לפני שלושה שבועות, היתה ליהי רוטשילד, בת 27, מתרגמת במקצועה. חקירתה נמשכה יותר משלוש שעות, ונכחו בה שביט, אדם שהזדהה בשם "רשף", ואשה שהחוקרים כינו "קרין", וששתקה כל הזמן.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק

כשבוע לאחר מכן, ב-2 באפריל, נחקר רוני ברקן, בן 35, מורה למתמטיקה. בשיחה אתו, הוא סיפר ל"הארץ" כי שביט "דאג להזכיר לי את הדיווח באתר האינטרנט השמאלי ‘972' שכתבה ליהי על חקירתה". לפי ברקן, שביט הזכיר את עניין ההטרדה המינית שעלה בחקירתה, ושעליו היא כתבה כך: "רשף אמר שאני לא נראית כמו אנרכיסטית, בעודו בודק את בגדי ומעיר על כל אחד מהם. שביט הזהיר אותו שזוהי הטרדה מינית. הם ניסו לשכנע אותי להיפגש לשיחה ידידותית על קפה. אני המשכתי לשתוק...".

ברקן סיפר ל"הארץ" שאזכור זה שימש לשביט הזדמנות להעלות את נושא ההטרדות המיניות בשטחים וגם במקרים מסוימים בין פעילים ופעילות. ברקן סיפר שבסוף ניסיון החקירה, שארך רק כעשרים דקות, אמר לו שביט שהוא יכול לכתוב על השיחה ביניהם "כל מה שארצה אם ארצה". לרוטשילד, לעומת זאת, הומלץ לשמור על קיום החקירה בסוד. כך היא דיווחה באתר 972 והוסיפה "וזה מניע אחד לפרסם את הסיפור".

בעוד רוטשילד שותקת, אמר לה שביט שאמנם פעילותה חוקית אבל פלסטינים שהיא בקשר אתם עלולים להשתמש בה כדי להעביר מחבלים או פצצות לישראל, ושעליה להבין את הסיכון ולהיזהר. הוא גם אמר שהם רוצים להבין מה דחף אותה להיות פעילה, שאל אם היא פעילה במטס, במשט, בצעדה לירושלים, וביקש לדעת מה קורה בפגישות של "אנרכיסטים נגד הגדר". לקראת סוף המונולוג אמר לה שביט שהם רואים בה מנהיגה שאפשר לראות בה אחראית למעשים בלתי חוקיים שיבצעו אנשים אחרים.

עניין האחריות של מנהיגים עלה גם בשאר החקירות. לנ', סטודנטית ועורכת אנימציה בת 23, אמר שביט, לפי ניסוחה: "אני יודע שאת מאוד פעילה ותדעי לך שהרבה אנשים פעילים חדשים רואים אותך כדוגמה. אתם בקדמת הבמה, מאוד מנהיגותיים ואנשים מסתכלים ומושפעים מכם. תיזהרו".

נ' נפגשה עם שביט רק לאחר שבועיים שבהם התקשר שוב ושוב כדי לזמנה לחקירה, אך היא סירבה להתייצב בלא זימון בכתב. הפגישה איתה התקיימה כחצי שעה לפני הפגישה עם ברקן. שביט אמר לה שהוא משתמש בשם בדוי כדי להגן על עצמו ועל משפחתו. "הוא התחיל את השיחה", סיפרה נ', "בזה שהוא שמע על ההטרדות המיניות שמתרחשות בשמאל והוסיף ש'זה מאוד מטריד אותנו'".

נ', שגם היא שתקה, זוכרת שהוא אמר לה שגם הפעילות למען חרם על ישראל מטרידה את השב"כ. שביט שאל אותה אם אינה חושבת שהיא מסכנת את עצמה בהפגנות, והזהיר אותה מניצול בידי אנשים שהיא חושבת שהיא מכירה אך אינה מכירה למעשה. הוא אמר לה שבעבר עבד במחלקה לענייני המגזר הערבי ועכשיו עבר לשמאל הקיצוני ולומד לאט את הנושא.

ברקן זוכר ששביט הרבה להזכיר באוזניו שמות של אנשים שנחקרו לפניו. הוא גם הזכיר את שמו של חבר פלסטיני שהשתתף באסיפה שהתקיימה בתל אביב, ושכוחות הביטחון פרצו לביתו בלילה והחרימו את המחשב והטלפון שלו. עוד הזכיר את שמות הפעילים הצרפתים שמארגנים את המטס. "הוא אמר לי שלעזור להם זה על גבול הלא-חוקי", סיפר ברקן ל"הארץ" "על אף שמדובר באנשים שבמקום לשקר אומרים את האמת למשטרת הגבולות - שברצונם להגיע לגדה המערבית".

פחות מ-12 שעות לפני הפגישות עם נ' וברקן, ישב שביט עם ס' בנתב"ג מיד לאחר ששב מפאריס. לדברי ס', סטודנט בן 28, שביט ניסה לדובב אותו במשך שלוש שעות וחצי. יחד עם שביט ישב בחדר אדם אחר שלא הזדהה בשמו ולא דיבר. "בעיקרון", סיכם ס', "הוא שאל ואני אמרתי אין תגובה. הוא שאל על פעילויות, פעילים בארץ, בשטחים, על החרם, הוא ידע פרטים על החברה שלי, והמסר היה שאני הולך על קרח דק, ושלא אדפוק לעצמי את העתיד".

דובר השב"כ סירב להתייחס לשאלות אחרות, מאחר שהן נוגעות לשיטות פעולה של השירות.

מאות שוטרים יחכו בנתב"ג

במשטרת ישראל נערכים בכוחות מתוגברים למבצע, שאותו הם מכנים "מרחב מוגן 2" להתמודדות עם גל פעילי השמאל שצפוי לבוא לנתב"ג. במשטרה מעריכים ש-500 עד 1,000 פעילים פרו-פלסטיניים, מכמה מדינות באירופה, יבואו לנתב"ג, מרביתם ביום ראשון. במשטרה מתכוונים לפרוס מאות שוטרים בטרמינל, כאשר מרביתם יהיו בלבוש אזרחי וללא נשק. מחוץ לטרמינל, באזור שאינו פתוח לציבור, יהיו כוחות מיוחדים וחמושים בכוננות.

בחודש יולי האחרון הצליחה המשטרה למנוע כניסת כ-200 פעילים במטס דומה. ניצב בנצי סאו, מפקד מחוז מרכז, שפיקד על המטס הראשון, יהיה גם מפקד הכוחות גם במטס הקרוב. אז הצליחו במשטרה למנוע את עלייתם של הפעילים לטיסות עוד בארץ המוצא, וזו השאיפה של השמטרה גם הפעם. לצורך כך העביר משרד הפנים לחברות התעופה השונות רשימת שמות של פעילים מוכרים שהם מסורבי כניסה לישראל. הובהר כי אם נוסע מסורב יגיע בכל זאת לישראל, חברת התעופה תיאלץ להחזירו ולשאת בעלויות.

נקודת החיכוך הראשונה של פעילים שכן יצליחו לעלות על הטיסות עם הרשויות בישראל, תהיה בדלפקי ביקורת הדרכונים. יש לציין כי כבר עם ירידת הנוסעים מהמטוסים יהיה ליווי משטרתי סמוי, שנועד למנוע מהומות באזור הדלפקים. פעילים שיילקחו על ידי המשטרה יועברו מיד לידי רשות ההגירה שתעשה כל ניסיון לעלות את הפעילים לטיסות הקרובות ביותר. אלו שלא יצליחו להעלות אותם לטיסות יועברו לידי שב"ס, שיחזיקו אותם במתקן כליאה עד שיועלו לטיסה חזרה לישראל.

יש לציין כי פעילי זכויות אדם שעקבו בשנה שעברה אחרי המטס לנתב"ג טוענים כי לישראל אין סמכות למנוע כניסה של אדם שבא לנתב"ג ומצהיר כי אין בכוונתו לבקר בישראל אלא להגיע לשטחי הרשות הפלסטינית. עו"ד עמר שץ, שייצג בשנה שעברה חברת פרלמנט אוסטרלית לשעבר, פיליס הייל, שבאה במטס ונעצרה בנתב"ג, טוען כי שר הפנים אינו מוסמך לסרב כניסה רק משום שהמבקר רוצה להגיע לגדה. זאת מאחר שכדי להגיע לשטח זה יש לעבור במחסום ישראלי, ואילו הסמכות לקבוע מי רשאי להיכנס נתונה בידי הצבא. בית המשפט המחוזי קיבל עקרונית את עמדתו של שץ והורה להתיר להייל להיכנס לישראל ל-24 שעות לצורך גישה לגדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ