חצי אי, 90% אבטלה

הזנחה של שנים בסיני יצרה ברית בין הבדואים לחמאס. כוחות הביטחון יתקשו למגר את הטרור ללא עזרתם, ומכאן קצרה הדרך לסכסוך עם ישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שמונה שנים חלפו מאז הפיגוע בהילטון טאבה, אבל הדיו עדיין נשמעים היטב בקרב משפחות הבדואים, שחלקם חשודים עכשיו בשותפות לביצוע החבלות בצינור הגז, בסיוע לפעילי אל-קאעדה או בהברחות נשק לעזה. אחרי הפיגוע בטאבה עצרו כוחות הביטחון המצרים אלפי בדואים, החזיקו אותם ללא משפט שנים ושלושה מהם נידונו למוות.

מאותה שנה התגלע הקרע העמוק בין האזרחים הבדואים לבין הממשל, וייתכן שאתמול התחיל הקרע הזה להתאחות. פסק דין המוות אמנם לא בוצע, אבל חשוב מכך, המועצה הצבאית העליונה הורתה בפברואר לקיים משפט חדש אחרי שנאספו ראיות לכאורה לכך ששר הפנים המצרי בתקופת הנשיא מובארק, חביב אל-עאדלי (שבעצמו עומד לדין) הוא שהורה להאשים את הבדואים בביצוע הפיגוע בטאבה. אתמול נפתח המשפט מחדש.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

זוהי תפנית חיובית ראשונה בגישת הממשל החדש כלפי הבדואים, שהפכו לאיום אסטרטגי על כלכלתה של מצרים ועל ביטחונה של סיני. אולם המעצרים ההמוניים ופסקי הדין הדרקוניים היו רק הנפץ של מטען חומר הנפץ שהתעבה לאורך שנים ואפיין את היחסים הקשים בין ממשל מובארק לכ-400 אלף האזרחים הבדואים בסיני. לחלק גדול מן הבדואים אין מים זורמים והחשמל גם הוא חלקי. עשרות שנים לא נפתח מפעל ייצור ראוי לשמו, ומקומות העבודה הלכו ופחתו, עד שהיום מוערכת האבטלה בחלק מן היישובים הבדואיים בכ-90% אחוזים.

נגמ"ש מצרי בפאתי רפיח, אתמולצילום: אנשיל פפר

המצב הכלכלי והנתק עם הממשל יצרו ברית בין הבדואים לחמאס, באתרים שאליהם הצבא מתקשה להגיע. ההברחות דרך המנהרות, הברחת פליטים ומבקשי עבודה לישראל, או סיוע לפעילי אל-קאעדה הפכו להכנסה חסרת תחליף. לצד הרווח הכלכלי, הפך העיסוק העברייני למנוף פוליטי שבאמצעותו דורשים הבדואים לשנות את מדיניותו כלפיהם. הממשל מכיר בכך שללא שיתוף פעולה, כוחות הביטחון יתקשו לטהר ממנו את הטרור. מכאן קצרה הדרך לסכסוך גבולות עם ישראל ואף גרוע מכך. הממשל המצרי הבטיח אמנם סיוע משמעותי ושיקום שוק התעסוקה לבדואים, אך בינתיים אלה הן רק הבטחות שיישומן אינו בראש סדר העדיפויות המצרי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ