חברות תעופה ביטלו כרטיסים לעשרות פעילי מטס המחאה

במכתב ששיגרה רשות ההגירה לחברות נכללו שמות של מסורבי כניסה לארץ, ואיום בהפעלת סנקציות; חברות נוספות צפויות לפעול באופן דומה

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

חברות תעופה אירופאיות, בהן לופטהנזה הגרמנית, ביטלו את כרטיסי טיסה של עשרות מפעילי המחאה הפרו פלסטינים, אשר מתכננים להגיע לארץ ביום ראשון הקרוב. הכרטיסים בוטלו בעקבות רשימה שמית של מסורבי כניסה לישראל שנשלחה לחברות התעופה על ידי רשות ההגירה, בצירוף איום חד משמעי בנקיטת סנקציות כנגד חברות התעופה שלא ינהגו בהתאם. חברות נוספות צפויות לפעול באופן דומה בהמשך סוף השבוע.

במכתב, ששיגר אתמול (חמישי) מנהל רשות ההגירה בנתב"ג, אמנון שמואלי, ושהגיע לידי "הארץ", נכתב כי "לאור הצהרות פעילים פרו פלסטינים רדיקלים כי בכוונתם להגיע בטיסות מסחריות מחו"ל, על מנת להפר את הסדר ולהתעמת עם כוחות הביטחון בנתב"ג ובמוקדי חיכוך נוספים, הוחלט לאסור את כניסתם, בהתאם לסמכותי עפ"י חוק הכניסה לישראל תשי"ב 1952".

בהמשך צורפה רשימת השמות, ונכתב כי "לאור האמור הנכם נדרשים לא להעלותם לטיסות המגיעות למדינת ישראל. אי קיום הנחיה זו עלול לגרור הפעלת סנקציות נגד חברת התעופה. רשימה זו חלקית בלבד, ובהמשך יועברו אליכם שמות נוספים. קיימת סבירות גבוהה לכך שתימנע כניסתם של פעילים נוספים שאת שמותיהם לא נוכל להעביר אליכם מראש".

כוחות הביטחון בנתב"ג במטס הפעילים בחודש יוליצילום: מוטי מילרוד

בהתאם להנחיה, החלו כאמור חברות תעופה באירופה להתקשר מראש לפעילים, ולהודיע להם על ביטול כרטיסי הטיסה. חברות התעופה יחזירו לנוסעים את כספם. בהמשך צפויות חברות נוספות לבטל את כרטיסי הטיסה לפעילים נוספים. אלו שטיסתם לא תבוטל, יעצרו בנמל התעופה, וכניסתם לארץ תמנע.

במשטרה מעריכים ש-500 עד 1,000 פעילים פרו-פלסטיניים, מכמה מדינות באירופה, תכננו להגיע לנתב"ג ביום ראשון, כתחנת ביניים לקראת הגעתם לגדה המערבית במסגרת קמפיין תחת השם "ברוכים הבאים לפלסטין". במשטרה מתכוונים לפרוס מאות שוטרים בטרמינל, כאשר מרביתם יהיו בלבוש אזרחי וללא נשק. מחוץ לטרמינל, באזור שאינו פתוח לציבור, יהיו כוחות מיוחדים וחמושים בכוננות.

בחודש יולי האחרון הצליחה המשטרה למנוע כניסת כ-200 פעילים במטס דומה. ניצב בנצי סאו, מפקד מחוז מרכז, שפיקד על המטס הראשון, יהיה גם מפקד הכוחות גם במטס הקרוב. אז הצליחו במשטרה למנוע את עלייתם של הפעילים לטיסות עוד בארץ המוצא, וזו השאיפה של המשטרה גם הפעם. מארגני המטס טענו השבוע כי ישראל אף שיגרה נציגים ואנשי אבטחה לשדות תעופה שמהם אמורים אותם פעילים לטוס.

מארגני המטס ציינו באיגרת שפרסמו לקראתו כי הם מתכננים לצרף אליו אנשי תקשורת כדי להוכיח שהם לא אלימים וכי יעדם הוא שטחי הגדה המערבית ולא ישראל. בין המטרות שהציבו לעצמם: הנחת אבן פינה למוסד חינוכי בינלאומי חדש ליד בית לחם וגם להעביר מסר לקהילה הבינלאומית בעניין המשך מדיניות הסגר של ישראל. לדברי הפעילים אין בכוונתם לרמות, ועם הגעתם לנמל התעופה הם יצהירו כי יעדם הוא העיר בית לחם וכי הם הגיעו במסגרת חופשת הפסחא, ואף שכרו אוטובוסים לכך. לדבריהם, אין להם כל בעיה שהמשטרה הישראלית תלווה אותם כד להבטיח כי אין בכוונתם להגיע לשום יעד אחר. "אנחנו אומרים שאנו פעילים שמגיעים לגדה המערבית כמו כל תייר אחר במסר של שלום וקריאה לסיום הכיבוש ולמען זכויות העם הפלסטיני בשטחים הכבושים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ