שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

4 פעילים עוכבו עם הגעתם מפאריס

על פי ההערכות מאות פעילים צפויים לנחות היום בנתב"ג, שם ימתינו להם מפגינים ישראלים ומאות אנשי ביטחון

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

יותר מ-60% מתוך כ-1,500 הפעילים הפרו-פלסטיניים, שהיו אמורים לבוא היום (ראשון) לנתב"ג, קיבלו הודעה על ביטול הטיסה מהחברות התעופה שבהן רכשו כרטיסי טיסה, וביניהן לופטהנזה, אייר-פראנס ואיזי ג'ט; כך אמר ל"הארץ" ד"ר מאזן קומסיה, דובר קמפיין המטס, הקרוי "ברוכים הבאים לפלסטין", השוהה בבית לחם. לדבריו, ההערכה היא שמאות פעילים יצליחו לעלות לטיסות, יגיעו היום לנתב"ג ויצהירו שבכוונתם להגיע לגדה המערבית. בינתיים הגיעו לשדה 4 פעילים בטיסת אל-על מפאריס ועוכבו לחקירה עם נחיתתם.

עשרות פעילים ישראלים ממתינים בנתב"ג לקבל את פני הפעילים. בהודעה שפירסמו נאמר כי "נקבל את פניהם עם שלטי ברוכים הבאים ובזרועות פתוחות, מתוך הערכה עמוקה, חברות אישית עם רבים ומכורח המציאות, שבה מקבלי הביקור מנועים מלאסוף את אורחיהם בשדה התעופה".

הפעילים הפרו-פלסטיניים מאיימים בהגשת תביעות נגד חברות התעופה, בטענה שנכנעו ללחץ ישראלי ללא הצדקה מלבד קבלת הגרסה הישראלית הרצופה, לטענתם, שקרים גסים. לדברי קומסיה, "ישראל העבירה רשימות של מאות פעילים לחברות, בצירוף מכתב שבו היא טוענת שהם באים לעשות פרובוקציה ולהפר את הסדר, וזה פשוט לא נכון. מצער מאוד שאותן חברות נכנעו ללחץ הישראלי, ואין ספק שחלק מהפעילים וגם אנחנו כארגונים פלסטיניים נפעל להגיש תביעות נגד החברות".

חברות תעופה אירופיות, ובהן לופטהנזה, אייר-פרנס, אלאיטליה וטורקיש איירליינס, שביטלו כרטיסי טיסה של הפעילים, קיבלו בשבוע שעבר רשימה שמית ומכתב דרישות מפורש של רשות האוכלוסין וההגירה של ישראל, בדבר איסור כניסת הפעילים מנתב"ג ואיום חד משמעי בנקיטת סנקציות נגד חברות התעופה שלא ינהגו בהתאם.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

למכתב, ששיגר ביום רביעי שעבר מנהל רשות ההגירה בנתב"ג, אמנון שמואלי, צורפה רשימת נוסעים שכניסתם למדינת ישראל נאסרה. במכתב נאמר בין היתר כי "לאור האמור הנכם נדרשים לא להעלותם לטיסות המגיעות למדינת ישראל. אי קיום הנחיה זו עלול לגרור הפעלת סנקציות נגד חברת התעופה. רשימה זו היא חלקית בלבד ובהמשך יועברו אליכם שמות נוספים".

עדי בלקאסם, אזרח צרפת בעל שורשים אלג'ירים, היה אמור לעלות היום בבוקר בפאריס על טיסת אייר-פראנס לנתב"ג. בשיחה עם "הארץ" מפאריס אמר היום שהוא וחבריו קיבלו הודעות במייל ומסרים בטלפון הסלולרי על ביטול הטיסות, אבל הם מתכוונים לבוא בכל זאת לשדה התעופה שארל דה גול. "סיכמנו שנגיע כקבוצה ונדרוש לממש את זכותנו לעלות לטיסה", אמר. "מצער מאוד שהחברות נכנעו לטענות הישראליות. הבהרנו שוב ושוב שאין לנו כוונה לבקר בישראל ושהיעד שלנו הוא בית לחם".

ארגוני זכויות אדם בגדה ובישראל הגדירו את ההתנהלות הישראלית "זריקת מרץ לפעילים". לטענתם, באירועים אלה ישראל חושפת בעצמה את מדיניות המצור והבידוד שהיא מטילה על הגדה המערבית.

לשכת ראש הממשלה הכינה מכתב לפעילים

לשכת ראש הממשלה פרסמה אמש את נוסח המכתב שישראל עתידה לחלק היום לפעילים שיגיעו לישראל:

"פעיל יקר,

"אנו מעריכים את בחירתך בישראל כמושא דאגותיך בתחום זכויות האדם. אנו יודעים שעמדו בפניך אפשרויות ראויות רבות. היית יכול לבחור למחות נגד הטבח היומי שמבצע המשטר הסורי בבני עמו, שגבה אלפי קורבנות. היית יכול לבחור להפגין נגד הדיכוי האלים שמפעיל המשטר באיראן נגד מתנגדיו וביצוע פיגועי טרור ברחבי העולם. היית יכול לבחור להפגין נגד שלטון החמאס ברצועת עזה, שם מבצעים ארגוני הטרור פשע מלחמה כפול כאשר הם יורים לעבר אזרחים תוך שימוש באזרחים כמגן אנושי.

"אולם אתה בחרת למחות נגד ישראל, הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, בה קיים שוויון זכויות לנשים, העיתונות מבקרת את הממשלה, ארגוני זכויות אדם חופשיים לפעול, קיים חופש פולחן לכולם ומיעוטים אינם חיים בפחד. "לכן אנו מציעים לך ראשית לפתור את הבעיות האמיתיות באזור ואחר כך לשוב לישראל כדי לחלוק עמנו את ניסיונך.

"טיסה נעימה".

רשות שדות התעופה נערכת בכוח אדם ובאמצעים לשמור על תנועת הנוסעים הסדירה היום  בנתב"ג, לצד היערכות המיוחדת של המשטרה ואנשי ביטחון, בשל בואם הצפוי של פעילי המחאה. היום צפוי שיא של כ-50 אלף נוסעים ב-320 תנועות מטוסים בנתב"ג, עם תום עונת נסיעות הפסח.

לקראת המטס של הפעילים הפרו-פלסטיניים המתוכנן להיום, החליט הערב ועד פקחי יחידת עוז ברשות ההגירה והאוכלוסין להקפיא את העיצומים בימים הקרובים ולהשתתף בפעילות של מערכת הביטחון לבלימת המטס. פקחי עוז נוקטים עיצומים בחודש האחרון במחאה על היעדר סמכויות אכיפה ונגד תנאי העסקתם הירודים, לטענתם. הסתדרות העובדים הלאומית, המייצגת את הפקחים, הכריזה על סכסוך עבודה עם רשות האוכלוסין וההגירה.

במסגרת העיצומים, פקחי יחידת עוז אינם עוצרים שוהים אזרחים זרים ששהייתם בלתי חוקית ואינם מאפשרים קליטה של שוהים חדשים למתקן המסורבים בנתב"ג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ