בעקבות חאדר עדנאן: שביתות רעב בכלא צוברות תאוצה

ארגון זכויות אדם פלסטיני הודיע כי שמונה עצירים מנהליים שובתים רעב בכלא הישראלי. ארבעה מהם צמים יותר מחודש ומאושפזים במרפאה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

תופעת שביתות הרעב של עצורים מנהליים פלסטינים תופסת תאוצה בבתי הסוהר. ארגון זכויות האדם הפלסטיני "אדמיר", שעוקב ומלווה אסירים ביטחוניים, הודיע בסוף השבוע, על סמך ביקורים שערכו עורכי דין מטעם הארגון בבתי הסוהר בישראל, כי שמונה עצירים מינהליים שובתים רעב בארץ. לפי הרשימה, ארבעה העצירים המובילים בשביתה מאושפזים במרפאה של שירות בתי הסוהר ברמלה.

ת'איר חלאלה מאזור חברון ובלאל דיאב מכפר ראעי שבקרבת ג'נין, אנשי הג'יהאד האיסלאמי, שובתים רעב זה 48 יום ודורשים לבטל את מעצרם המינהלי ולשחררם לאלתר; חסן ספדי משכם, ששובת רעב זה 41 יום, ועומר אבו שלאל, ששובת רעב זה 40 יום. ברשימה מופיעים גם אחמד סקר ששובת זה 28 יום; סקר נחשב לוותיק מבין העצורים המינהליים והוא כלוא בכלא שיטה ועוד שני עצורים מג'נין ושכם ששובתים רעב זה 24 יום.

בשירות בתי הסוהר אישרו כי על פי המידע שבידיהם, מספר העצורים השובתים רעב הוא שבעה ומתוכם ארבעה השוהים במתקן הרפואי של שב"ס ברמלה. הארבעה מטופלים ומקבלים עירוי. בעניין ימי השביתה הדעות חלוקות ובשב"ס גורסים כי מדובר ב-27 יום.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

תופעת שביתות הרעב בקרב העצורים המינהליים תפסה תאוצה לאחר המאבק שניהל פעיל הג'יהאד האיסלאמי חאדר עדנאן ששבת רעב במשך 67 יום ולבסוף הפסיק את השביתה, לאחר שהמדינה התחייבה לשחררו, בתום ארבעת חודשי המעצר המינהלי. הוא אמור להשתחרר בשבועות הקרובים. העצורה הנא שלבי, ששבתה רעב יותר מ-30 יום, כבר שוחררה ולפי ההסכם עמה, היא גורשה לעזה למשך שלוש שנים.

המאבק של עדנאן ושלבי קיבל הדים בינלאומיים וארגוני זכויות אדם בישראל ובעולם פנו לממשלת ישראל בבקשה לשחרר את השניים, ולהפסיק את ההליך של מעצר מינהלי בכלל. גם ברשות הפלסטינית הגבירו את הפעילות למען האסירים ובסוף השבוע שעבר קרא השר לענייני האסירים ברשות, עיסא קראקע, להקים ועדת חקירה בינלאומית לסוגיית האסירים הביטחוניים הפלסטינים הכלואים בישראל ולקרוא לקהילה הבינלאומית ללחוץ על ישראל להפסיק את הליך המעצר המינהלי. קראקע דיבר בז'נווה, בכנס של מועצת האו"ם לזכויות אדם.

הפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה הכריזו על שביתת רעב ליום אחד, מחר, כאות הזדהות עם האסירים שובתי הרעב, ולרגל ציון יום האסיר הפלסטיני ביום שלישי השבוע. "השביתה תהיה לאות הזדהות עם מאבקם של האסירים למען החופש ושיפור תנאי כליאתם". כן נמסר בהודעה כי "השלטונות בישראל מוזהרים מהמשך הפגיעה באסירים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ