אחרי הפגרה: גל חקיקה לבנייה בהתנחלויות ובמאחזים

הח"כים צפויים לנסות ולשכנע את חברי הקואליציה לתמוך בחוקים שירחיבו ויחזקו את הבנייה בהתנחלויות אף שחלקם נדחו בעבר על ידי הממשלה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

חברי הכנסת מהימין צפויים להעלות להצבעה שורה של הצעות חוק לחיזוק הבנייה בהתנחלויות ובמאחזים, מיד בתום פגרת האביב בעוד כשבועיים. בין היתר, מתכוונים הח"כים להביא למליאה את "חוק ההסדרה", להכשרת בנייה יהודית על קרקע פלסטינית במגרון ובמאחזים אחרים; את חוק "ההתפתחות הטבעית", המחייב את שר הביטחון להתיר הרחבת בנייה בהתנחלויות כחלק מהריבוי הטבעי; והצעת חוק המגבילה את השעות שבהן יותר לרשויות לפנות מתנחלים מבתיהם לאחר שהוצאו להם צווי הריסה.

הח"כים צפויים לנסות ולשכנע את חברי הקואליציה לתמוך בחוקים, בין היתר לקראת הבחירות באופק, אף שחלקם נדחו בעבר על ידי הממשלה.

ביום רביעי תתכנס הכנסת לדיון פגרה מיוחד, שבו ידרשו חברי סיעות הימין מראש הממשלה לקדם ולאשר את "חוק ההסדרה". ח"כ דני דנון (ליכוד), אסף חתימות של 25 ח"כים לכינוס הכנסת בפגרה. דנון החליט על כך עקב החלטת בג"ץ על פינוי המאחז מגרון, ולאחר ששר הביטחון, אהוד ברק, הורה על פינוי בית המכפלה בחברון. לדברי דנון, "בג"ץ מנסה למנוע מהממשלה לממש את תפקידה. אנו נמנע פינוי יהודים מביתם ולא נקבל עוד פסק דין כמו זה שניתן במגרון או פינוי נוסף כמו בית המכפלה".

עבודות תשתית במקום אליו יעבור הישוב מגרון, 20 קילומטר ממקומו הנוכחי, במסגרת פשרהצילום: אמיל סלמן

חוק ההסדרה קובע שיישובים יהודיים בגדה עם עשרות משפחות, שנבנו על קרקע ערבית פרטית, לא יפונו, ותחת זאת יינתן פיצוי לתובעים הפלסטינים שיוכיחו את בעלותם על הקרקע. החוק צפוי להעניק מעמד חוקי לעשרות מאחזים.

חוק אחר שיעלה להצבעה הוא "חוק התפתחות טבעית בערי יהודה ושומרון", שהגה ח"כ יעקב כץ, יו"ר סיעת האיחוד הלאומי. לפי ההצעה, שר הבינוי והשיכון יפרסם בכל שנה צווים לבניית יחידות דיור בערים ובמועצות המקומיות הבאות: מעלה אדומים, אריאל, ביתר עילית, מודיעין עילית, אלפי מנשה, אפרתה, קרני שומרון, בית אריה, אורנית וקרית ארבע.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

שר הביטחון יחויב לאשר את הבנייה, בכל החתימות הדרושות לכך הכפופות לסמכותו, כפי שקבעה הממשלה. אם שר הביטחון לא אישר את הרחבת הבנייה בתוך שלושים ימים, ההרחבות יקבלו אישור אוטומטי.

כץ הסביר שהיוזמה נועדה להיאבק בשר הביטחון, משום שמאז פג תוקף הצו להקפאת הבנייה בהתנחלויות, שפורסם ב-2010, אהוד ברק לא אישר "ולו מכרז בנייה אחד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ