תיירת חויבה לחתום בטאבה שלא תפעל למען פלסטינים

אנה פגרלנד, אזרחית שוודיה בת 30, נחקרה ע"י חוקרי שב"כ למעלה מארבע שעות. רק לאחר שחתמה על מסמך שכנראה נכתב עבורה, אושרה כניסתה

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ

תיירת משוודיה, בת 30, לא הורשתה להיכנס לישראל דרך טאבה, אלא לאחר שהתחייבה בכתב שלא תיקח חלק פעיל בהתארגנות פרו-פלסטינית.

אנה פגרלד, אזרחית שוודיה, באה ביום שלישי שעבר לישראל למעבר הגבול עם ידיד קרוב, אזרח נורווגיה. השניים באו בסביבות 12 בצהריים ומיד עם הצגת הדרכונים, התבקשה פגרלד להמתין לתשאול. חברה, והתיירים שהיו אתה, הורשו להיכנס ללא הפרעה. פגרלד נלקחה לחדר צדדי במסוף, שם נחקרה על מעשיה במצרים ועל כוונות ביקורה בישראל. המקרה פורסם בבלוג "972MAG".

חוקרי שב"כ, שהיו מעורבים בחקירתה, ניסו להבין מיהם מכריה בישראל וברשות הפלסטינית, והאם יש לה כוונה להשתתף בהתארגנות הפעילים הפרו-פלסטיניים שאמורים לנחות היום בנתב"ג. במשך ארבע שעות וחצי נחקרה פגרלד על ידי אנשי שב"כ וכניסתה לישראל אושרה רק לאחר שחתמה על מסמך באנגלית משובשת, שנכתב כנראה לפגרלד בלבד, ועליו סמל רשות ההגירה.

המסמך עליו חתמה התיירת. לחצו להגדלה

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

"זה נראה לי מאוד מוזר להישאל במדינה דמוקרטית שאלות כמו אלו שנשאלתי", אמרה פגרלד. "אני לא חושבת שזה עניינו של מישהו עם מי אני הולכת לדבר ומי החברים שלי. באתי כתיירת עם חבר, שמשום מה לא נשאל אף שאלה. ישבתי בחקירה קשה ארבע שעות וחצי. כבר התחיל להחשיך. הבנתי שאם לא הייתי חותמת, לא היו נותנים לי להיכנס לישראל והיו לוקחים אותי למעצר. זו הייתה חוויה מאוד קשה. הייתי בעבר בישראל, ומעולם לא חוויתי דבר כזה".

ברשות ההגירה הופתעו לשמוע על המסמך, ולא ידעו כלל על קיומו. לכן לא ברור אם יש לו תוקף משפטי. מהרשות נמסר כי "הכוונה של המסמך היתה לוודא שהגברת לא תגיע למוקדי חיכוך. עם זאת בכוונתנו לבדוק את העניין ואת המסמך".

Read this article in English: Tourist pledges to avoid pro-Palestinian activities in order to gain entry into Israel

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ