נתניהו על שיחות הגרעין בטורקיה: "איראן קיבלה מתנה"

רה"מ מתח ביקורת חריפה על ההחלטה לקיים סבב שיחות נוסף בעוד חמישה שבועות בין המעצמות לאיראן, אותה הגדיר "עסקן הטרור הגדול בעולם"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתח היום (ראשון) ביקורת חריפה על שיחות הגרעין שהתקיימו אתמול בין איראן לחמש החברות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה. לדברי נתניהו, ההחלטה לקיים סבב שיחות נוסף בעוד חמישה שבועות תאפשר לאיראן זמן נוסף בו תוכל להעשיר אורניום ללא כל מגבלה. "הרושם הראשוני שלי הוא שאיראן קיבלה מתנה", אמר נתניהו בפתח פגישתו עם הסנאטור האמריקאי ג'ו ליברמן.

ראש הממשלה חזר על עמדתו לפיה "איראן צריכה להפסיק באופן מיידי את כל העשרת האורניום, להוציא את כל החומר המועשר מהמדינה ולפרק את המתקן הגרעיני בקום". הוא הוסיף כי "אסור לתת לעסקן הטרור הגדול ביותר בעולם לפתח נשק גרעיני".

סבב השיחות בנושא הגרעין האיראני, בין איראן לשש המעצמות הסתיים אתמול באיסטנבול ללא פריצת דרך משמעותית, אך בהסכמה משותפת להתכנס לסבב פגישות נוסף בבגדאד ב-23 במאי. מקור ממשלתי טורקי אמר ל"הארץ" כי "הרושם בטורקיה אחרי סדרת המגעים שקיים ארדואן עם ההנהגה האיראנית, הוא שאיראן תהיה מוכנה לוותר על העשרת האורניום ברמה של 20% בתוך פרק זמן קצר וקבוע מראש, אבל היא תדרוש בתמורה הסרה של חלק מן הסנקציות כבר עכשיו וקביעת לוח זמנים להסרת מדורגת של הסנקציות".

במפגש הבא תונח על השולחן ההצעה הרוסית לנסח מפת דרכים הדדית ונקובה בלוח זמנים, שנועדה לבסס אמון הדדי בין איראן למדינות המערב. על פי ההצעה, איראן תחדל להעשיר אורניום באופן הדרגתי ולא מיידי והמערב יסיר את הסנקציות במקביל.

מדינות המערב שואפות להשיג הבנות על הקריטריונים שלפיהם ייקבע אם תוכנית הגרעין של איראן מיועדת למטרות צבאיות או למטרות שלום. ההבנות יכללו גם הסכמה משותפת על אופן הפיקוח על מתקני הגרעין, ומנגד על התמורה שתקבל איראן על ההיתר לביקור הפקחים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ