פולארד חזר לתאו לאחר אשפוז של יותר משבוע

רעייתו אסתר פולארד סיפרה לו על מאמציו של הנשיא פרס להביא לשחרורו. "הוא נשמע חלש מאוד והתקשה לדבר", אמרה לאחר מכן

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

המרגל היהודי ג'ונתן פולארד, שהובהל לפני יותר משבוע לבית חולים לאחר שחש ברע, הוחזר היום (ראשון) לתאו בכלא בצפון קרוליינה. הוא הורשה לבצע שיחה בת שתי דקות בלבד על מנת לעדכן את רעייתו במצבו. "הוא נשמע חלש מאוד והתקשה לדבר", סיפרה היום אשתו אסתר פולארד לאחר שיחה בין השניים.

אסתר פולארד התייחסה בשיחה עם בעלה לאיגרת ששלח הנשיא שמעון פרס למקבילו ברק אובמה, בבקשה להעניק חנינה לבעלה. "אמרתי ליהונתן שהנשיא אמר שהפעם אסור להיכשל", אמרה, "יהונתן ענה בקול חלש וביקש ממני להודות אישית לנשיא ולבקש ממנו לא להרפות". לדבריה, "אני משוכנעת שאם הנשיא ימשיך להטיל את מלוא המוניטין האישי שלו למען שחרורו – חייו ינצלו".

בבית הלבן אישרו ביום שלישי כי קיבלו את האיגרת של פרס. גורם בכיר בוושינגטון אמר כי "הנשיא אובמה מעריך את עמדותיו ומחכה לפגישתם הבאה, אך לגבי פולארד – עמדת הממשל לא השתנתה".

פולארד החל לעבוד ביוזמתו בעבור גוף ביון ישראלי בשם הלשכה לקשרי מדע (לק"מ) ב-1984. במשך למעלה משנה העביר לישראל אלפי מסמכים מסווגים של משרד ההגנה, הצי וסוכנויות המודיעין האמריקאיות. פולארד ואשתו באותה תקופה, אן, נעצרו בפתח שגרירות ישראל בוושינגטון ב-21 בנובמבר 1985, לאחר שנמלטו מסוכני אף-בי-איי שפשטו על ביתם בתום חקירה סמויה שנמשכה כמה חודשים.

בני הזוג ברחו לשגרירות הישראלית כפי שהורו להם מפעיליהם, כדי להימנע ממעצר, אולם לא קיבלו אישור להיכנס לשטח השגרירות. על פולארד נגזר מאסר עולם, ובמשך שנים רבות לא הכירה ישראל בו כסוכן שפעל מטעמה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ