כך "סוכל" מטס המחאה |

הרשימות השחורות נופחו לפני המטס, וכללו גם אזרחים תמימים ודיפלומטים

יותר מ-400 נוסעים נכללו ברשימות מעוכבי הכניסה מבלי שהיה עליהם מידע קונקרטי. "היה מאמץ יתר, נגרמה מבוכה רבה", אמרו במשרד החוץ

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

משלחת של הנהלת חברת התרופות הגרמנית "מרק" עשתה דרכה בסוף השבוע לביקור בישראל. הסיבה לביקור בכירי החברה היתה חגיגית - חנוכת "חממה טכנולוגית" במכון ויצמן בהשקעה של 10 מיליון אירו. אלא שכמה שעות לפני הטיסה גילה אחד מחברי ההנהלה, אזרח הולנדי, ששמו מופיע ב"רשימה השחורה" של הפעילים הפרו-פלסטינים שכניסתם לישראל נאסרה. זאת, למרות שמעולם לא היה מעורב בפעילות פוליטית נגד ישראל.

אותו אזרח הולנדי קיבל בסוף השבוע הודעה מחברת התעופה, שלפיה כרטיס הטיסה שלו בוטל עקב הכנסת שמו לרשימת פעילי מטס המחאה הפרו-פלסטיני. רק סבב טלפונים מהיר לחדר המצב של משרד החוץ בירושלים ולחמ"ל בנמל התעופה בן גוריון מנעו מבוכה גדולה יותר ועלבון גדול יותר.

פקיד ישראלי בכיר שעסק בהיערכות למטס ציין כי המקרה היה רק אחד מני רבים של אזרחים זרים תמימים שנדהמו לגלות את שמותיהם ברשימות השחורות. לדברי הפקיד, יותר מ-400 אזרחים זרים הוכנסו לרשימות הללו עקב הנחיה של השב"כ, מבלי שהיה עליהם מידע מודיעיני קונקרטי על קשר לפעילי המטס או על כוונה לעבור על החוק.

מי שהרכיבו את הרשימה השחורה היו אגף המודיעין של משטרת ישראל ושירות הביטחון הכללי. הרשימה כללה בתחילה שתי קטגוריות: הקבוצה הראשונה - 460 אזרחים זרים שלגביהם היה מידע ודאי על היותם פעילים במטס, ועל כך שקנו כרטיסי טיסה בכוונה להגיע לנתב"ג ומשם לצאת לבית לחם. קבוצה שנייה - 270 אזרחים זרים שהגיעו לישראל במטס הקודם בשנה שעברה וגורשו בחזרה למדינה ממנה הגיעו. אותם פעילים הוכנסו אז לרשימה של אזרחים זרים שכניסתם לישראל נאסרה ל-10 שנים.

  עשו לנו לייק וקבלו את הידיעות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

  אלא שלדברי הפקיד הבכיר, בסוף השבוע נוספה קבוצה נוספת של 470 אזרחים זרים, ששמותיהם הוכנסו לרשימה השחורה, ללא כל מידע ודאי על כך שהם חלק מהמטס. בכך התארכה הרשימה מ-730 פעילים ל-1,200.

  מי שהורה על הרחבת הרשימה והכנסת השמות הנוספים אליהם היה שירות הביטחון הכללי, שטען כי יש לגביהם "חשדות נסיבתיים". חשדות אלה נבעו משמות המשפחה של הפעילים, ממסלול הטיסה שלהם לישראל ומסיבות נוספות. "הארץ" פנה לשב"כ בבקשה לתגובה, אך שם סירבו להתייחס לדברים. ברשות האוכלוסין ציינו כי פעלו לפי הנחיות השב"כ.

  לא ברור כמה פעילים פרו-פלסטיניים שהתכוונו להשתתף במטס נעצרו בנמל המוצא בעקבות הרחבת הרשימה, אם בכלל. מה שבטוח הוא שלא מעט אזרחים זרים תמימים סומנו על ידי השב"כ ומשטרת ישראל כחשודים. "היה מאמץ יתר", אמר מקור במשרד החוץ. "הרשת נפרסה רחב מדי, הפילה אנשים תמימים ונגרמה מבוכה רבה".

  כזה היה למשל סיפורם של דיפלומט צרפתי ורעייתו. השניים, נושאי דרכונים דיפלומטיים, צפויים להתחיל בקיץ את שירותם בקונסוליה הצרפתית בירושלים. לקראת התפקיד הם הגיעו לישראל כדי להתחיל לחפש דירה בירושלים. אלא שערב הטיסה קיבלו הודעת דואר אלקטרוני מחברת לופטהאנזה, שבה נמסר להם כי כניסתם לישראל נאסרה וכרטיסי הטיסה שלהם בוטלו.

  לדברי דיפלומט אירופי, השניים פנו לשגרירות צרפת בתל אביב, שהחלה במגעים בעניין עם משרד החוץ בירושלים. מקור במשרד החוץ בירושלים סיפר שכאשר הגיעה הפנייה נבדק העניין עם נציגי רשות האוכלוסין בנתב"ג ועם גורמי הביטחון, וזו העלתה כי שמם של השניים אכן הופיע ברשימה השחורה.

  "אנשי רשות האוכלוסין אמרו לנו שנתיב הטיסה שלהם היה חשוד כי הם הגיעו בטיסת המשך ממינכן ולא ישירות מפאריס", אמר המקור. "רק אחרי שהסברנו שהכרטיס ממינכן פשוט היה זול יותר הוציאו אותם מהרשימה".

  מקרה דומה התרחש בסוף השבוע כאשר פקידה במשרד התקשורת של איטליה קיבלה גם היא הודעה על כך ששמה מופיע ברשימה השחורה, ולכן היא לא תוכל לעלות על הטיסה לישראל. הפקידה, שהיתה אמורה להגיע לשיחות מקצועיות עם משרד התקשורת הישראלי, פנתה לעמיתיה בירושלים ועדכנה אותם בתקרית המביכה. רק אחרי התערבות של משרד החוץ הוסר שמה מהרשימה.

  לא רק אזרחים זרים סבלו מהיערכות היתר של השב"כ, משטרת ישראל ורשות האוכלוסין. אזרחית ישראלית תושבת כפר ורדים גילתה אף היא, ערב טיסתה חזרה ארצה, כי שמה מופיע ברשימה השחורה. במקרה שלה היתה הסיבה לכך שם משפחתה המזרח אירופי. בנה בן ה-8, שהיה עמה בטיסה, לא הוכנס לרשימה השחורה. ל"הארץ" נודע כי היו אזרחים ישראלים נוספים שמצאו את שמם ברשימה השחורה.

  בכירים במשרד החוץ מתחו ביקורת חריפה על התנהלות השב"כ, משטרת ישראל ורשות האוכלוסין בכל הנוגע לרשימות השחורות. לדבריהם, התגובה המוגזמת למטס גרמה נזק תדמיתי כבד לישראל, שהצטיירה כמדינה היסטרית שמפחדת מקבוצה קטנה של אנרכיסטים ופורעי חוק או גרוע מכך - אינה יודעת כיצד לטפל בהם.

  "הכנסנו לרשימה השחורה אנשים שרחוקים מפעילות פוליטית נגד ישראל כמזרח ממערב", אמר בכיר במשרד החוץ. "העלבנו מאות אזרחים זרים בגלל חששות, ונתנו לצד השני ניצחון על מגש של כסף... נגרם נזק ישיר לתיירות ולשמה הטוב של ישראל".

  בכיר במשרד החוץ ציין בצער כי רוב הגורמים שעסקו בטיפול במטס כלל אינם מבינים את גודל הנזק שנגרם. לדבריו, הטעות החלה בהחלטת הקבינט, שהטילה את הטיפול בעניין על המשרד לביטחון הפנים ועל השב"כ. למרות שכמה מבכירי משרד החוץ התריעו שמדובר בטעות, שר החוץ אביגדור ליברמן ומנכ"ל משרדו, רפי ברק, תמכו בהעברת האחריות למשרד לביטחון הפנים ובעצירת הפעילים בכוח על ידי המשטרה.

  "זה היה שידור חוזר של הטעויות שהיו במרמרה", אמר בכיר במשרד החוץ. "התייחסנו לאירוע מדיני-הסברתי כאירוע ביטחוני וטיפלנו בו בכלים ביטחוניים כאילו מדובר בהתרעה על פיצוץ מטוסים ולא בהפגנה". מקור בלשכת ראש הממשלה דחה את הטענות: "אם ההיערכות היה פחותה ומשהו היה קורה, היו באים בתלונות למה לא נערכנו".

  מקור אחר בלשכת ראש הממשלה ציין כי הרשימות השחורות הן אלה שהביאו לסיכול המטס. "במבחן התוצאה היתה הצלחה", אמר הגורם. "רוב הפעילים כלל לא הגיעו לנתב"ג, נמנעה פרובוקציה בשדה התעופה באחד הימים העמוסים בשנה והתקשורת הבינלאומית בכלל לא התעסקה עם זה".

  Read this article in English: Israeli official: 40% of names on Shin Bet fly-in blacklist were not activists

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ