מאות שוטרים חיכו לפעילים בנתב"ג; רק כ-80 נחתו בישראל

יניב קובוביץ
ג'קי חורי וזוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
ג'קי חורי וזוהר בלומנקרנץ

החל משעות הבוקר אתמול נערכו מאות שוטרים בנמל התעופה בן גוריון, לקראת הגעתו של מטס המחאה הפרו-פלסטיני לישראל. במשטרה החזיקו בימים האחרונים ברשימה של כ-1,200 פעילים, שכניסתם לישראל נאסרה, ואולם ההערכה היתה שרק כ-500 מתוכם ייקחו בסופו של דבר חלק פעיל במטס.

בסופו של יום נחתו בישראל 78 פעילים, מתוכם 18 הוטסו כבר אתמול חזרה לארצות מוצאם והיתר הועברו למתקני מעצר. רק תשעה פעילים הצליחו לעבור את ביקורת הגבולות. הרוב המכריע של הפעילים הם אזרחי צרפת. פעילים אחרים הם אזרחי בריטניה, איטליה, ספרד, שוויץ, פורטוגל, ארה"ב וקנדה.

המטוס הראשון, שעליו פעילים פרו-פלסטינים, נחת בשעה 9:00 בבוקר. כל טיסה שעליה היו פעילים פרו-פלסטיניים נותבה לטרמינל 1 הישן. מי שנכלל ברשימת מסורבי הכניסה הועבר לחדר חקירות בנתב"ג, שם הבהירו לו נציגי רשות האוכלוסין כי עליו לשוב למדינתו. אלו שלא נמצאו להם טיסות בטווח הזמן המיידי הועברו לידי שירות בתי הסוהר. יתר הנוסעים הועברו לטרמינל 3, לא לפני שקיבלו פרח ומכתב התנצלות ממדינת ישראל על האי-נעימות שנגרמה להם.

עיקר הפעילות בטרמינל 3 היתה מצד פעילי שמאל וימין ישראליים, שבאו לתמוך ולמחות על המטס. ארבעה פעילי שמאל שביקשו להניף שלטים עליהם נכתב "ברוכים הבאים לישראל" נתקלו בתגובה זריזה - בתוך שניות התנפלו עליהם עשרות שוטרים שמשכו אותם לחדר צדדי. לעומת זאת, פעילי ימין שהניפו שלטים נגד המטס, ובהם חבר הכנסת מיכאל בן ארי, המשיכו בפעילותם ללא הפרעה.

בנמלי התעופה באירופה נרשמו עימותים עם פעילים שלא הורשו לעלות לטיסות לישראל. על אף ביטול כרטיסי הטיסה, הפעילים התייצבו בדלפקי החברות בנמלי התעופה השונים, כדי להפגין ולמחות. חברות התעופה נערכו לכך מראש וביקשו מהרשויות באותם נמלי תעופה לתגבר את אנשי המשטרה.

אחת הפעילות שהצליחו להיכנס לישראל, צעירה בת 23 מצרפת, סיפרה ל"הארץ" כי הגיעה עם קבוצה של כ-50 בני אדם לנמל התעופה בצרפת, אך כמחציתם עוכבו על ידי המשטרה המקומית ולא הורשו להמריא. בסופו של דבר הצליחו חלקם להגיע לישראל, ורק בודדים מהם עברו את ביקורת הגבולות. "כוחות הביטחון בצרפת ובישראל התייחסו אלינו כאל פושעים", אמרה. "מתסכל אותי מאוד ששיתפו פעולה עם הפרופוגנדה הישראלית".

לובנה מסארווה, פעילה פרו-פלסטינית ואחת ממארגני מטס המחאה, אמרה כי ההתעסקות בשאלה כמה פעילים הצליחו לנחות בישראל אינה רלוונטית. "זה לא חשוב אם הגיעו שמונה או 800. מה שברור הוא שיש מאבק עממי שתופס תאוצה וזוכה לגיבוי בין-לאומי של אלפי פעילים. הפלסטינים אינם לבד במאבק", אמרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ