דנמרק ביקשה הסברים מישראל לגבי הכאת פעיל השמאל; הסמח"ט נחקר

שגרירת דנמרק ביקשה לקבל מידע על חקירת האירוע שבו הכה סא"ל אייזנר את אזרח המדינה. קופנהאגן: מגנים השימוש בכוח נגד מפגינים

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה

שגרירת דנמרק בישראל, לייסלוט פלסנר, פנתה לרשויות ישראל וביקשה הסברים לגבי התקרית שבה היכה סמח"ט הבקעה, סגן-אלוף שלום אייזנר, פעיל שמאל אזרח דנמרק. הערב נחקר סא"ל אייזנר במצ"ח.

שגרירת דנמרק שוחחה היום (שני) בעניין עם סמנכ"ל אירופה במשרד החוץ, רפי שוץ, וביקשה ממנו לקבל מידע מפורט על התקרית וכן לעדכן אותה בממצאי החקירה כשזו תסתיים.

שר החוץ של דנמרק וילי סווונדל, כתב היום בהודעה שהתפרסמה באתר משרדו, כי דנמרק עדיין אינה יודעת את הנסיבות המלאות בהן התרחשה התקרית ועל כן השגרירה ביקשה הבהרות מישראל.

השר הוסיף כי האזרח הדני יזכה לכל הסיוע הקונסולרי אם ירצה בכך. "עם זאת אני רואה שהחייל היה מעורב בתקרית הושעה באופן מיידי וכי מתנהלת חקירה", כך השר. "שמעתי גם שראש ממשלת ישראל מתח ביקורת חריפה על התקרית ואני מסכים עם מה שאמר, עלינו לגנות את השימוש בכוח נגד מפגינים שנראה שהתרחש כאן".

אנדריאס איאס, הפעיל הדני, הגיב הבוקר לגרסתו של הקצין שטען שהחיילים הותקפו בידי המפגינים. אנדריאס סיפר כי "מדובר בשקר מוחלט. לא היתה אלימות מצד אף אחד מהמשתתפים במסע - לא הפלסטינים ולא הזרים. בסך הכל רצינו ליהנות מהיום היפה וממסע האופניים. אף אחד לא רצה ולא חשב שזה יסתיים כך".

בשיחה עם "הארץ" אמר אנדריאס כי הוא שוקל להגיש תלונה רשמית בעקבות התקרית. לדבריו, הוא הותקף ללא סיבה נראית לעין והוא יצא לרמאללה כדי להיוועד עם שני עורכי דין במטרה לבחון אילו אפשרויות משפטיות עומדות לרשותו. "היו שתי נשים נוספות שנפגעו ונצטרך לבדוק מה ניתן לעשות", אמר, "אני מקווה שנוכל להגיש תלונה. היו אחרים שגם דחפו אותנו לקרקע במהלך המהומה, אבל אני נפצעתי ונלקחתי לאמבולנס מיד לאחר מכן, אני לא יודע מה התרחש אחר כך ומי עוד נפצע".

לדברי אנדריאס, "רואים את הכל בווידיאו. המכה של הקצין הגיעה משום מקום. אני עמדתי ולא עשיתי כלום. אם הייתי מוזהר או חושב שזה עומד לקרות, אני מניח שהייתי מגן על עצמי", הוא אמר והוסיף כי "בסך הכל אחרי שעצרו אותנו בצד הדרך התחלנו לשיר שירים בערבית ובאנגלית, לא נהגנו בשום אלימות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ