לאחר נתק ממושך |

פיאד ייפגש היום עם נתניהו ויעביר לו איגרת עם דרישות הפלסטינים למו"מ

ראש הממשלה הפלסטיני יביא לפגישה אגרת מהיו"ר אבו מאזן, שיאשים את ישראל בריקון הרשות מסמכויותיה. נתניהו עתיד לענות לו עם איגרת תשובה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משלחת בראשות סלאם פיאד, ראש ממשלת הרשות הפלסטינית, תגיע בשעות אחר הצהריים (שלישי) לפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים, ותמסור לו איגרת מיו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) בעניין הקיפאון בתהליך השלום. בפגישה צפויים להשתתף גם ראש צוות המשא ומתן של אש"ף, סאיב עריקאת, ומזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, יאסר עבד רבו.

עריקאת אמר היום לשליח האו"ם למזרח התיכון, רוברט סרי, שמטרת הפגישה תהיה העברת האיגרת מאבו מאזן בלבד. "מה שחשוב הוא מה יקרה אחרי מתן האיגרת", אמר עריקאת לסרי.

באיגרת צפוי אבו מאזן להאשים את נתניהו בכך שרוקן את הרשות הפלסטינית מכל הסמכויות שניתנו לה בהסכמים שנחתמו בין ישראל לאש"ף במרוצת השנים. אבו מאזן ידגיש שהמצב הנוכחי אינו יכול להימשך וידרוש מנתניהו להקפיא את הבנייה בהתנחלויות ולהביע נכונות לנהל מו"מ על בסיס קווי 1967.

באיגרת ידרוש עוד אבו מאזן מנתניהו לשחרר אסירים פלסטינים, ולהחזיר לקדמותו את המצב בשטחי A שבהם יש לרשות הפלסטינית סמכות אזרחית וביטחונית ­ לתקופה שלפני ספטמבר 2000, משמע - הפסקת כניסה של כוחות צה"ל לערים הפלסטיניות.

ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, בלשכתו"צילום: אמיל סלמן

הפלסטינים: מוכנים לחידוש המו"מ אם ימולאו התנאים

אבו מאזן צפוי להדגיש כי הוא מוכן "לחדש המו"מ מיד, ברגע שנקבל את תשובתך החיובית לנקודות אלה. אני מדגיש את ההתחייבות הלאה שלנו למדיניות של אפס סובלנות כלפי אלימות. באותה מטבע אני מצפה להבנת ממשלת ישראל, כי הבנייה בהתנחלויות שוחקת את האמון של העם הפלסטיני במחוייבות הישראלית לפיוס ולרעיון שתי המדינות".

"ההיגיון פשוט: אם ממשלת ישראל תומכת בהקמת מדינה פלסטינית, מדוע היא בונה על הטריטוריה של מדינה זו?", צפוי אבו מאזן לשאול באיגרת.

בלשכת ראש הממשלה אין ציפיות מהפגישה עם המשלחת הפלסטינית. יועציו של נתניהו סירבו למסור כל פרט על הפגישה, לרבות השעה והמיקום שבהם תתקיים. בשלב זה אין כל כוונה לפתוח שום חלק בפגישה לתקשורת. המשלחת הפלסטינית תקיים כנראה מסיבת עיתונאים כאשר תחזור לרמאללה.

לדברי גורמים בלשכת ראש הממשלה, נתניהו ידגיש בפני המשלחת הפלסטינית שהוא מעוניין להיפגש בהקדם באופן אישי עם אבו מאזן. בפגישה צפויים הצדדים לקבוע מועד לפגישה נוספת, ברמאללה, בין שליחו של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, לבין אבו מאזן. בפגישה זו יעביר מולכו לאבו מאזן איגרת תשובה לאיגרת הפלסטינית. האיגרת הישראלית תכלול את עמדותיו של נתניהו בעניין גבולות המדינה הפלסטינית וסידורי הביטחון שישראל תדרוש במסגרת הסדר קבע.

פיאד: שליח בעל כורחו

פיאד, שמתנגד למהלך, צפוי לבוא לפגישה בעקבות לחצים כבדים שהפעיל עליו אבו מאזן. לדברי דיפלומט אירופי ושני בכירים ישראלים, פיאד הבהיר לאחרונה, בשיחות סגורות, כי העברת האיגרת לנתניהו היא מהלך חסר ערך, שלא ישיג דבר מלבד יחסי ציבור.

בשבוע האחרון ניסה פיאד להתחמק מעמידה בראש המשלחת, אבל הוא יבוא אליה לבסוף לאחר כמה שיחות טלפון שקיים עמו יו"ר הרשות אבו מאזן, השוהה בסיור של שבוע ימים בכמה ממדינות אסיה. ראש צוות המו"מ הפלסטיני, סאיב עריקאת, הכחיש אתמול טענות שהיו חילוקי דעות בין פיאד לאבו מאזן בעניין האיגרת, וציין כי פיאד יעמוד בראש המשלחת, כמתוכנן.

Read this article in English: Palestinian Prime Minister to meet with Netanyahu Tuesday

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ