על רקע האירוע האלים בבקעה |

אלימות צה"ל כלפי פלסטינים: חקירות ממושכות, משפטי שדה ומעט אישומים

מקרי האלימות שנקטו קצינים בשנים האחרונות נגד מפגינים נגמרו ללא כתבי אישום. למעט מקרים בודדים, רובם אינם מגיעים לדין פלילי

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

ב-12 השנים שחלפו מאז פרוץ האינתיפאדה השנייה נפתחו מאות תיקי חקירה במצ"ח בגין אלימות של חיילים נגד פלסטינים, כחלק מפעילות צה"ל בגדה המערבית. בחינה של כמה תיקים שעוררו הד ציבורי במשך השנים, מגלה כי תיקים רבים נסגרים והחיילים והקצינים המעורבים לא מועמדים לדין.

במהלך השנים תועדו חלק מהמקרים - הן באמצעות צלמים פלסטינים מקומיים והן על ידי צלמים מטעם ארגונים בין-לאומיים - צילומים סייעו לחקירה עצמה. אך לעתים גם תלונות שנתמכו בצילומים לא הביאו לכדי הרשעה, והחקירה הצבאית הסתיימה בלא כלום. לטענת ארגוני זכויות אדם, מדובר בביטוי נוסף לכך שחרף התנגדות המערכת הצבאית למעשי אלימות אלו, היא לא ממצה את הדין עם אלו שביצעו את הפעולות. שורה של מקרים שהתרחשו בשנים האחרונות, מרביתם על ידי קצינים בדרגת סרן ומעלה, הסתיימו ללא כתבי אישום. לפי הנהלים הצבאיים, לאחר פתיחת חקירת מצ"ח לבחינת אירוע מבצעי, מוגשות המסקנות לחוות דעת בפרקליטות הצבאית. רק לאחר מכן, מתקבלת ההחלטה אם להעמיד לדין פלילי בבתי הדין הצבאיים. גם במקרה של סא"ל אייזנר, מקווים בסנגוריה הצבאית כי העניין ייחתם בדין משמעתי.

בחינה של אירועי העבר מעלה שלמעט שני מקרים, מרבית הפרשות מתחילות בקול גדול ומסתיימות בנזיפה או בעיכוב בדרגה אצל הקצינים, ולא בדין פלילי.

כך קרה בשנת 2005, אז תועד מפקד גדוד בשריון, סגן-אלוף דוד קמחי, נוגח בבטנו של מפגין פלסטיני כשלראשו קסדה, סמוך לקלקיליה. מצ"ח אמנם פתחה בחקירה, אך לא הוחלט להגיש נגדו כתב אישום. הוא הועמד לדין משמעתי, בו הוחלט לעכב את קידומו בשנתיים. כיום הוא משמש ראש מחלקת תורת הלחימה באגף המבצעים.

אלימות נגד מפגינים בגדה - לחצו להגדלה

במקרה אחר, בהפגנה של פעילי שמאל בשנת 2003 בה חתכו פעילי שמאל קטעים מגדר ההפרדה באזור בידיה, נורה פעיל שמאל ישראלי, גיל נעמתי, ברגלו ובברכו. רק שנה לאחר מכן ובתום חקירת מצ"ח, החליטה הפרקליטות הצבאית שלא להעמיד לדין פלילי אף לא אחד מהחיילים ומהמפקדים שהיו מעורבים בירי. מפקד הפלוגה אז, שי קלפר, הועמד אמנם לדין משמעתי, אך לאחר מכן קודם וכיום משמש קלפר מפקד גדוד בחטיבת גולני.

שני מקרים אחרים כללו הגשת כתבי אישום נגד הקצינים המעורבים, ועוררו תהודה תקשורתית: הראשון שבהם התרחש ביולי 2008. צילום וידיאו של צעירה פלסטינית תיעד את מפקד גדוד 71 בחיל השריון, סגן-אלוף עמרי בורברג, אוחז במפגין כפות, בעוד חייל בפיקודו הישיר, לאונרדו קוריאה, יורה לעברו כדור גומי מטווח קצר. בעקבות האירוע הודח המג"ד מתפקידו, ונגד המג"ד והחייל הוגשו כתבי אישום בגין התנהגות בלתי הולמת. בג"ץ, שלא כהרגלו, התערב בנימוק של "אי סבירות קיצונית" בעבירת האישום שיוחסה לסא"ל בורברג ולחייל קוריאה. נקודה זו היתה נקודת מבחן לפרקליטות הצבאית: בכירים בפרקליטות מרבים לציין כי ביקורת על תפקודה עומדת כל העת אל מול מבחן בג"ץ. בעקבות פסק הדין שהתקבל שונה כתב האישום: בורברג הואשם והורשע באיומים וקידומו עוכב בשנתיים, שכללו שנה אחת ללא תפקיד פיקודי. החייל קוריאה הורשע בגין שימוש בלתי חוקי בנשק והוא הורד לדרגת טוראי.

בשנת 2009 נפגע בסאם אבו-רחמה, תושב בלעין, מרימון גז שנורה לעברו מטווח קצר, הוא מת מפצעיו בדרכו לבית החולים. רק כעבור יותר משנה החליטה הפרקליטות הצבאית לחקור את האירוע, בעקבות פניית ארגוני "בצלם" ו"יש דין". החקירה עדיין מתנהלת.

ב-2007 תועד שוב קצין צה"ל, הפעם מפקד פלוגת מילואים - סרן יאיר עמיחי - כשהוא נוהג באלימות ותוקף מפגינים במחסום דהרייה. הוא צולם בועט במפגין ותוקע את קנה נשקו בגוף של מפגין אחר. לאחר האירוע נפתחה חקירת מצ"ח, אך לבסוף החליטה הפרקליטות הצבאית שלא להעמידו לדין פלילי אלא לדין משמעתי בלבד.

בחודש שעבר תקף כלב מיחידת "עוקץ" מפגין ליד הכפר הפלסטיני קדום. האירוע נמצא עדיין בבדיקה ועד עתה לא נפתח תיק במצ"ח. מפקד אוגדת איו"ש, תא"ל חגי מרדכי, כינה אותו "טעות".

עשו לנו לייק וקבלו את הכתבות המעניינות ביותר ישירות לפייסבוק

בארגוני זכויות אדם מעידים כי ברוב המקרים מתנהלים האירועים במעין "משפטי שדה" - מעל כותרות העיתונים ולא בבתי הדין עצמם. לכך ישנה פגיעה כפולה: עד שמגיעה החקירה לידי מיצוי עובר זמן רב שכמעט ומשכיח את ההתרחשות, ובמקביל, חזקת החפות כמעט ולא באה לידי ביטוי עבור הקצינים והחיילים שהיו מעורבים.

לפי נתוני "בצלם", מאז תחילת האינתיפאדה השנייה ועד סוף 2011 נפתחו לאור פניית הארגון כ-200 חקירות מצ"ח בנוגע להתנהגות חיילים, בחשד שנקטו אלימות כלפי פלסטינים. 134 תיקי חקירה נסגרו בלא שננקטו צעדים נגד המעורבים, ורק שישה כתבי אישום הוגשו נגד החיילים במקרים אלו.

מדובר צה"ל נמסר: "נוכח לוח הזמנים הקצר, לא ניתן היה לבחון את הנתונים המצוינים, אך מעיון ראשוני עולה כי הם אינם מדויקים. שכן, החל מ-2007 הוגשו יותר מ-30 כתבי אישום כנגד קצינים וחיילים בגין עבירות אלימות והתעללות כלפי פלסטינים".

Read this article in English: IDF officer who hit Danish protester unlikely to be dismissed, precedents indicate

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ