המשלחת הפלסטינית נפגשה עם נתניהו - בהיעדר פיאד

רה"מ הפלסטיני החליט שלא להשתתף בפגישה בה הועברה איגרת מעבאס לגבי התנאים לחידוש תהליך השלום, כיוון שלדעתו מדובר במהלך חסר ערך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב (שלישי) במעונו בירושלים עם משלחת פלסטינית שהעבירה לו מכתב מיו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן) בנוגע לקיפאון בתהליך השלום. ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד שהיה צפוי לעמוד בראש המשלחת, ביטל את הגעתו לפגישה.

הפגישה נמשכה שעה ו-20 דקות. נתניהו ויועציו עיינו באופן ראשוני באיגרת, שהיתה כתובה באנגלית ואורכה יותר מ-5 עמודים. מבחינה הראשונית של האיגרת עולה שאין בה כל מסר חדש וגם לא איומים מפורשים בפירוק הרשות הפלסטינית. כמו כן, רוב חלקי האיגרת פורסמו באמצעי תקשורת שונים בשבועיים האחרונים.

אי הגעתו הצפויה של פיאד לפגישה יצרה ביממה האחרונה מבוכה רב בצד הפלסטיני. בשבועיים האחרונים הודיע אבו-מאזן פומבית כי פיאד יעמוד בראש המשלחת הפלסטינית לנתניהו, בין השאר כדי להדגיש את החשיבות שהפלסטינים מייחסים למכתב. עם זאת, פיאד התנגד למהלך של חילופי האיגרות כיוון שחשב כי לא יוביל לשום תוצאה.

מי שהחליף את פיאד בראש המשלחת הפלסטינית היה ראש צוות המו"מ סאיב עריקאת, שאליו התלווה ראש המודיעין הכללי הפלסטיני הגנרל מאג'ד פרג'. מהצד הישראלי נכח בפגישה בנוסף לנתניהו גם שליחו המיוחד עו"ד יצחק מולכו. בסיום הפגישה, שנמשכה שעה ו-20 דקות,  פרסמו הצדדים הודעה משותפת בה נאמר כי "ישראל והרשות הפלסטינית מחוייבות להשגת שלום"

ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, בלשכתו"צילום: אמיל סלמן

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

לאחר הפגישה נתניהו ויועציו עיינו באופן ראשוני באיגרת, שהיתה כתובה באנגלית ואורכה יותר מחמישה עמודים. מהבחינה הראשונית של האיגרת עלה שאין בה כל מסר חדש וגם לא איומים מפורשים בפירוק הרשות הפלסטינית. כמו כן, רוב חלקי האיגרת פורסמו באמצעי תקשורת שונים בשבועיים האחרונים.

הצדדים סיכמו בפגישה כי בתוך שבועיים יגיע עו"ד מולכו לרמאללה כדי לפגוש את אבו-מאזן ולהעביר לו איגרת תגובה מנתניהו. "שני הצדדים מקווים כי חילופי האיגרות יעזרו למצוא את הדרך לקדם את השלום", נמסר בהודעה המשותפת.

ברק: פיאד לא מגיע בגלל חילוקי דעות פנימיים

על פי הפרסומים קודם הפגישה, באיגרת מאשים אבו מאזן את נתניהו כי שלל מהרשות הפלסטינית את כל הסמכויות שניתנו לה בהסכמים שנחתמו בין ישראל לאש"ף במרוצת השנים. אבו מאזן מדגיש שהמצב הנוכחי אינו יכול להימשך ודורש מנתניהו להקפיא את הבנייה בהתנחלויות ולהביע נכונות לנהל משא ומתן על בסיס קווי 1967.

כמו כן, דווח שאבו מאזן דורש באיגרת שנתניהו ישחרר אסירים פלסטינים, ויחזיר לקדמותו את המצב בשטחי A שבהם יש לרשות הפלסטינית סמכות אזרחית וביטחונית ­ לתקופה שלפני ספטמבר 2000, משמע - הפסקת כניסה של כוחות צה"ל לערים הפלסטיניות.

הבוקר העריך שר הביטחון, אהוד ברק, כי פיאד אינו מעוניין להגיע לפגישה בגלל חילוקי דעות בנוגע לנושאים פלסטינים פנימיים. בראיון לגלי צה"ל אמר ברק כי ייתכן והפגישה כלל לא תתקיים בעקבות כך. דיפלומט אירופי ושני בכירים ישראלים אישרו כי פיאד מתנגד למהלך העברת האיגרת ואינו מעוניין להוביל את המשלחת הפלסטינית לפגישה. בראיון לרשת אל ערביה לאחר הפגישה הערב, אמר עריקאת כי פיאד לא הגיע לירושלים בגלל "ענייניו", כהגדרתו.

לדברי מקורות, פיאד הבהיר בשיחות סגורות לאחרונה כי העברת האיגרת לנתניהו היא מהלך חסר ערך, שלא ישיג דבר מלבד יחסי ציבור. יו"ר הרשות שהגה את מהלך העברת האיגרת נמצא בכלל בסיור בן יותר משבוע ביפאן, תאילנד, סרי-לנקה והאיים המלדיבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ