הסמח"ט מותח ביקורת על הרמטכ"ל |

אייזנר: אולי טעיתי כשהיכיתי מול מצלמות

"התמונות נראות רע", אמר הסא"ל שהטיח M-16 בפניו של מפגין בבקעה, אך הדגיש שמעשהו הפסיק את ההתפרעות, דבר ש"לא מעניין את הרמטכ"ל"

הארץ
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
גילי כהן

סמח"ט הבקעה, סא"ל שלום אייזנר, הגיב אמש (שלישי) בקולו לראשונה לטענות נגדו, כי נהג באלימות מופרזת כשתקף את המפגין הדני בתקרית בכביש 90. "יכול להיות שזו היתה שגיאה מקצועית להשתמש בנשק מול מצלמות", אמר אייזנר. הערב פורסם גם מסמך המעיד על השבר באצבעו של הסא"ל, אולם גם כעת לא ברור מה גרם לפגיעה.

"זה עימות של שתי דקות, אז נכון שכמה תמונות שמה נראות רע, אבל השתמשתי בנשק שהוא... השתמשתי בנשק בצורה קרה, כמקל. לא הרגתי אף אחד ולא סיכנתי חיים של אף אחד. כדי לעמוד במשימה וכדי למנוע פגיעה בחיילים שלי, התחושה שלי שהפלסטינים עצמם אמרו אחרי שרק בגלל שהסמח"ט התנהג ככה, הם הפסיקו את ההפגנה",  אמר אייזנר בהקלטה שנחשפה אמש בערוץ 10.

"כל הסיפורים האלה לא מעניינים את הרמטכ"ל שלנו ואת אלוף הפיקוד שלי...עכשיו יש פה כמה שאלות, אני אמרתי שיכול להיות שזו היתה שגיאה מקצועית להשתמש בנשק מול מצלמות, אני אמרתי לאלוף, לאגאי, מפקד האוגדה, שאני לא מקבל את זה ככשל ערכי בשום פנים ואופן", הוסיף סא"ל אייזנר. "אנחנו מכירים את ההיסטוריה של האנרכיסטים האלה, הם באו עם מקלות ושברו לי את היד אבל את זה לא יספרו ולא יצלמו".

הפרשה התפוצצה ביום ראשון, כאשר הופץ סרטון בו נראה סגן-אלוף אייזנר כשהוא מכה באמצעות הרובה שלו פעילי שמאל שהשתתפו במסע אופניים שהתקיים בבקעת הירדן. הקבוצה, שמנתה כ-250 משתתפים, מרביתם בני נוער פלסטינים מהגדה המערבית, יצאה למסע אופניים שהתחיל ליד יריחו והסתיים באזור הכפרי ג'יפטליק. כמה עשרות חיילים עצרו את מסע האופניים ופרצה מהומה שבמהלכה הוכו חלק מהמשתתפים והושלכו אופניים אל תעלה מעבר לכביש.

"אני אתן להם לסכן חיים?"

"יש פה שאלה מה יותר חשוב - לעמוד במשימה או להיראות טוב ולהצטלם טוב?", אמר אייזנר בשיחה ששודרה הערב. "אני טוען שהמשימה מספיק חשובה, הם טוענים שלא, יכול להיות שפה, שיש...אני טועה והם צודקים, כאילו נזק למדינת ישראל...

"מה, אם היו מצלמים את חיילי צה"ל מתקפלים מול המון פורע זה נשמע טוב? מה, אני אתן להם עכשיו לחסום אצלי כבישים? אני אתן להם לסכן חיים? זה כן נשמע טוב? מישהו בתפקיד שברו לו את היד והאלוף אפילו, עוד לפני שהתפרסמו התמונות, הוא ידע שנשברה לי היד, הוא הבין את המשמעות על זה שאנרכיסטים שברו לסגן אלוף בצה"ל את היד? אף אחד לא".

היום בצהריים צוות הבדיקה של האירוע, בראשותו של מפקד פיקוד המרכז, ניצן אלון, הציג לרמטכ"ל את ממצאי התחקיר הראשוני. בניגוד להערכות הקודמות, לא התקבלו החלטות חותכות לגבי האירוע ולגבי תפקודו של הקצין במהלך הצגת הממצאים. הרמטכ"ל, בני גנץ, הנחה לשוב ולהשלים פרטים נוספים הנוגעים לממצאי התחקיר.

ההערכה היא שבתוך ימים ישובו בפיקוד המרכז להציג את התחקיר המלא, ולאחר מכן יתקבלו החלטות הן בנוגע להשעייתו של אייזנר והן בנוגע להתנהלות כוחות הצבא במהלך האירוע כולו. חלק מהדברים שעלו בתחקיר נגעו גם להתנהלות המקדימה למסע האופניים, לעובדה שנעשה שימוש בכוחות צבא ולא בכוחות מג"ב וגם לעובדה שהכוח לא היה בסכנת חיים בשום שלב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ