ארה"ב דוחה את הביקורת: נתניהו ידע מה הוצע לאיראן

לדברי בכיר אמריקאי, הממשל מצפים מטהראן להודיע עם פתיחת סבב המשא ומתן הבא על השעיית העשרת האורניום מעל לרמה של 20%

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שש המעצמות שמנהלות את שיחות הגרעין עם איראן מצפות כי בסבב המשא ומתן הבא ב-23 במאי בבגדאד יודיעו האיראנים על השעיה של העשרת האורניום לרמה של 20%, כך אמר אתמול גורם אמריקאי בכיר. לדבריו, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שמתח ביקורת על ארצות הברית וטען שאיראן "קיבלה מתנה", עודכן בצורה מלאה לפני ואחרי השיחות באיסטנבול על האסטרטגיה שמתכוונות שש המעצמות לנקוט.

בשיחות הגרעין באיסטנבול ביום שבת, השתתפו נציגים בכירים של ארצות הברית, רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה, וכן שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון. בראש צוות המשא ומתן האיראני עמד סעיד ג'לילי, נציגו האישי של המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי. הפקיד האמריקאי הבכיר אמר ל"הארץ" כי בשבועות שקדמו לסבב השיחות הראשון עם איראן באיסטנבול התקיימו שיחות תיאום מפורטות בין ישראל לבין ארצות הברית - גם במפגשים פנים אל פנים וגם בשיחות טלפון. ראש צוות המשא ומתן האמריקאי, וונדי שרמן, התקשרה כמה שעות לאחר סיום הדיונים באיסטנבול לשגריר ישראל בוושינגטון מייקל אורן ועדכנה אותו בכל פרטי הדיונים.

דיפלומט צרפתי ודיפלומט גרמני שעודכנו בתוכן השיחות באיסטנבול, אישרו גם הם שארמון האליזה ולשכת הקנצלרית עדכנו את לשכת ראש הממשלה בירושלים בתוכנית הפעולה במו"מ עם האיראנים לפני הפגישה באיסטנבול וגם אחריה. עוד לפני השיחות באיסטנבול הובהר לישראל כי מטרת סבב השיחות הראשון הוא לבחון את רצינותם של האיראנים, ללא ציפייה לנקיטה מיידית של צעדים מצדם.

שיחות הגרעין עם איראן באיסטנבולצילום: אי-אף-פי

עשו לנו לייק וקבלו את הידיעות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

לפיכך, התקפתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו השבוע על שסבב השיחות השני יתקיים רק חמישה שבועות אחרי הסבב הראשון, התקבלה בהפתעה לא רק בוושינגטון, אלא גם בברלין, פאריס ולונדון. תמיהה מיוחדת עוררה הכרזתו של ראש הממשלה נתניהו כי איראן "קיבלה מתנה" משש המעצמות.

הבכיר האמריקאי ציין כי ארה"ב מבינה מדוע נתניהו רוצה שעמדת הקהילה הבינלאומית תהיה קשוחה ככל האפשר, אולם אינה מקבלת את טענתו כי איראן "קיבלה מתנה". לדבריו, בשיחות באיסטנבול הפגינו כל שש המעצמות, כולל נציגי רוסיה וסין, עמדה אחידה וקשוחה לפיה איראן היא זו שצריכה לפעול ראשונה ולבצע צעד בונה אמון שיוכיח כי היא רצינית.

בשיחות שהתקיימו בין בכירים בממשל האמריקאי לבין שגריר ישראל בוושינגטון מייקל אורן ויועצי נתניהו הבהירו האמריקאים כי אין בכוונתם לאפשר שיחות לזמן בלתי מוגבל וכי הם רוצים מו"מ קצר ככל האפשר. האמריקאים הדגישו אף כי חמשת השבועות עד סבב השיחות השני לא יהיו "זמן מבוזבז", אלא יכללו שיחות נוספות עם איראן בדרג נמוך יותר.

שיחות אלה יתנהלו בין הלגה שמידט, היועצת הבכירה של אשטון, לסעיד באגרי, סגנו של ראש צוות המו"מ האיראני - ולדברי הפקיד האמריקאי, יובהר במהלכן לאיראנים כי מצפים מהם להודיע בשיחות על צעד בונה-אמון בדמות השעיית העשרת האורניום לרמה של 20%.

הוא הדגיש כי בין שש המעצמות קיימת הסכמה כי גם אם איראן תבצע צעד זה, היא לא תקבל על כך כל תמורה, וכי לאיראנים הובהר כבר כי לא תהיה כל השעיה של הסנקציות מצד ארה"ב והאיחוד האירופי ולא תהיה דחייה של אמברגו הנפט האירופי, שייכנס לתוקף ב-1 ביולי.

לדברי דיפלומט אירופי בכיר, נציגי ארה"ב, צרפת, גרמניה ובריטניה בסבב השיחות הראשון הופתעו מהגישה האיראנית, שהיתה חיובית באופן יחסי. "בפעם הראשונה האיראנים לא התחמקו והסכימו לדבר בצורה ישירה על תכנית הגרעין", אמר. "לא שמענו מהם את ההאשמות הרגילות על הצביעות והיהירות של המערב והעמדה שלהם התמקדה בהמשך תוכנית גרעין אזרחית ובהשעיית הסנקציות".

הפקיד האמריקאי הבכיר ציין גם הוא כי בוושינגטון קיימת שביעות רצון מהגישה האיראנית בשיחות. לדבריו, יש סימנים כמותם לא נראו זמן רב, לפיהם האיראנים רציניים בכוונותיהם. עם זאת, הדגיש, איראן עדיין לא נקטה צעדים שישיבו את אמון הקהילה הבינלאומית בה, והדבר יתברר רק בסבב השיחות השני בבגדאד, כאשר על איראן, לדברי הבכיר האמריקאי, יהיה לבצע צעדים ממשיים ולא רק לדבר.

בתוך כך דיווחה אמש סוכנות הידיעות האיראנית כי יותר מ-15 אזרחים איראנים וזרים נעצרו באשמת ריגול למען ישראל, ובמעורבות בניסיון התנקשות והפיכה של המשטר. לפי הדיווח, העצורים ביקשו להתנקש בחייו של מדען איראני, ומשימות דיפלומטיות ישראליות בארצות מערביות נוצלו לצורכי תכנון המבצע. בירושלים סירבו להתייחס לדיווח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ