ברק מגיב לדבריו של אייזנר: אמירות מופרכות שאינן מקובלות בצה"ל

"אין בסיס לכך שהתנהגותו החמורה של הסמח"ט נבעה מכורח מבצעי", הדגיש שר הביטחון. צה"ל באיגרת לחיילים: "לא בכדי קם קול זעקה בעקבות האירוע"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון אהוד ברק, הגיב הלילה באופן חריף לדבריו של סמח"ט הבקעה, סא"ל שלום אייזנר, לפיהם תקף עם נשקו את המפגין הדני בסוף השבוע כדי "לעמוד במשימה ולמנוע פגיעה בחיילים שלי". ברק אמר בשיחות סגורות, כי אין סתירה בין ביצוע משימות להתנהגות הולמת ושמירה על ערכי צה"ל ורוחו.

בהודעת משרד הביטחון הודגש כי "האמירות המופרכות שנשמעו ביממה האחרונה כאילו ההתנהגות החמורה והחריגה שלקה בה קצין יחיד נובעת מכורח מבצעי או מעקרון הדבקות במשימה, לא מקובלת על שר הביטחון ולא הייתה מקובלת מעולם בצה"ל". קצינים נוספים בצה"ל אמרו הלילה כי התנהגותו של אייזנר ודבריו מהווים הפרה של עקרון טוהר הנשק בצה"ל.

קצינים טענו אתמול שאמירתו של אייזנר כי "יותר חשוב לעמוד במשימה מלהצטלם טוב" אינה משקפת את המציאות שהצבא מתמודד עמה בשנים האחרונות. "זה לא עניין של להצטלם טוב או לא, זה סיפור על תגובה כושלת לאירוע", אמרו.

אייזנר מכה את אחד הפעילים

בתוך כך, קצין החינוך הראשי תא"ל אלי שרמייסטר, הפיץ הבוקר איגרת לכלל המפקדים והחיילים, בה ציין כי "לא בכדי קם קול זעקה בעקבות האירוע. תורת הלחימה של צה"ל, מדיניות הפעלת הכוח שלו ונורמות ההתנהגות נשענות על תשתית ערכית ומוסרית". בפניה למפקדים כתב קצין החינוך כי "מתחייבת השמירה על טוהר הנשק, קל וחומר במצב בו לא מתרחשת לחימה, ולא נשקף סיכון חיים ממשי לחיילי צהל". באיגרת הודגש כי תחקיר האירוע טרם הושלם, ואל לחרוץ את דינו של הקצין.

בהקלטה ששודרה אתמול בערוץ 10 תקף אייזנר את התנהלות הרמטכ"ל, שלטענתו לא התייחס לכך שמעשהו הפסיק את ההתפרעות. "זה עימות של שתי דקות, אז נכון שכמה תמונות שמה נראות רע, אבל השתמשתי בנשק שהוא... השתמשתי בנשק בצורה קרה, כמקל. לא הרגתי אף אחד ולא סיכנתי חיים של אף אחד. כדי לעמוד במשימה וכדי למנוע פגיעה בחיילים שלי, התחושה שלי שהפלסטינים עצמם אמרו אחרי שרק בגלל שהסמח"ט התנהג ככה, הם הפסיקו את ההפגנה".

בהמשך דבריו אמר אייזנר כי "כל הסיפורים האלה לא מעניינים את הרמטכ"ל שלנו ואת אלוף הפיקוד שלי...עכשיו יש פה כמה שאלות, אני אמרתי שיכול להיות שזו היתה שגיאה מקצועית להשתמש בנשק מול מצלמות, אני אמרתי לאלוף, לאגאי, מפקד האוגדה, שאני לא מקבל את זה ככשל ערכי בשום פנים ואופן", לדבריו,  "אנחנו מכירים את ההיסטוריה של האנרכיסטים האלה, הם באו עם מקלות ושברו לי את היד אבל את זה לא יספרו ולא יצלמו". אמש פורסם גם מסמך המעיד על השבר באצבעו של הסא"ל, אולם גם כעת לא ברור מה גרם לפגיעה.

"מה, אם היו מצלמים את חיילי צה"ל מתקפלים מול המון פורע זה נשמע טוב? מה, אני אתן להם עכשיו לחסום אצלי כבישים? אני אתן להם לסכן חיים? זה כן נשמע טוב? מישהו בתפקיד שברו לו את היד והאלוף אפילו, עוד לפני שהתפרסמו התמונות, הוא ידע שנשברה לי היד, הוא הבין את המשמעות על זה שאנרכיסטים שברו לסגן אלוף בצה"ל את היד? אף אחד לא".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הידיעות ישירות אליכם

הפרשה התפוצצה ביום ראשון, כאשר הופץ סרטון בו נראה סגן-אלוף אייזנר כשהוא מכה באמצעות הרובה שלו פעילי שמאל שהשתתפו במסע אופניים שהתקיים בבקעת הירדן. הקבוצה, שמנתה כ-250 משתתפים, מרביתם בני נוער פלסטינים מהגדה המערבית, יצאה למסע אופניים שהתחיל ליד יריחו והסתיים באזור הכפרי ג'יפטליק. כמה עשרות חיילים עצרו את מסע האופניים ופרצה מהומה שבמהלכה הוכו חלק מהמשתתפים והושלכו אופניים אל תעלה מעבר לכביש.

אתמול הציג צוות הבדיקה של האירוע, בראשותו של מפקד פיקוד המרכז, ניצן אלון, לרמטכ"ל את ממצאי התחקיר הראשוני. בניגוד להערכות הקודמות, לא התקבלו החלטות חותכות לגבי האירוע ולגבי תפקודו של הקצין במהלך הצגת הממצאים. הרמטכ"ל, בני גנץ, הנחה לשוב ולהשלים פרטים נוספים הנוגעים לממצאי התחקיר.

ההערכה היא שבתוך ימים ישובו בפיקוד המרכז להציג את התחקיר המלא, ולאחר מכן יתקבלו החלטות הן בנוגע להשעייתו של אייזנר והן בנוגע להתנהלות כוחות הצבא במהלך האירוע כולו. חלק מהדברים שעלו בתחקיר נגעו גם להתנהלות המקדימה למסע האופניים, לעובדה שנעשה שימוש בכוחות צבא ולא בכוחות מג"ב וגם לעובדה שהכוח לא היה בסכנת חיים בשום שלב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ