התנחלות חדשה במזרח ירושלים |

משפחה פלסטינית פונתה מבית חנינא

לפני חודש חיפש פעיל ימין מתנדבים שיסייעו בפינוי 11 בני המשפחה; המתנחלים מתכננים להקים עשרות יחידות דיור בלב השכונה הפלסטינית

ניר חסון
עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
עוז רוזנברג

משפחה פלסטינית בת 11 נפשות פונתה הבוקר (רביעי) מביתה בשכונת בית חנינא שבמזרח ירושלים. הפינוי עבר בשקט יחסי, מלבד מעצרו של אב המשפחה. האם וילדיה ישבו מחוץ לבית בעת הפינוי. זמן קצר לאחר מכן נכנסו למתחם תושבים יהודים. בעבר טענו בני משפחת נתשה כי לא יסכימו להתפנות מהבית, שלדבריהם רכשו ב-1935. הפרשה עלתה לכותרות, כשפעיל ימין קרא למתנדבים לסייע לו בפינוי.

את הבית פינו אנשי ההוצאה לפועל, לאחר שהמשפחה הפסידה בתביעה של בעל הקרקע היהודי, שרכש אותה בשנות ה-70. עמותת ימין מתכננת לישב במבנה תושבים יהודים, ככל הנראה בזמן הקרוב. המשפחה שפונתה היום היא השלישית שמפונה מהמתחם. שתי המשפחות הנוספות פונו מרצונן, בתמורה לוויתור על חוב כספי. המתנחלים מתכוונים להגיש תוכנית בנייה להקמת עשרות יחידות דיור בבית חנינא, בכלל המתחם שפונה.

פעיל הימין אריה קינג, מנהל ה"הקרן לאדמות ישראל" שעמד מאחורי התביעה לסילוק הפלסטינים מסר בהודעה לעיתונות: "הפינוי היום בוצע על סמך פסק דין מבית המשפט המחוזי בירושלים. למרות פסק הדין הציעה הקרן למשחה פיצויי של מאות אלפי שקלים, לפנים משורת הדין, אך המשפחה סירבה. בתוך כשנה אנו מצפים למתן היתר בנייה לעשרות יחידות דיור. דירה תמכר בפחות ממיליון שקלים והשכונה מיודעת לזוגות אידיאליסטיים". עוד נכתב בהודעה כי ב"חודשים הקרובים מתכננת הקרן עוד מספר פינויים בשכונות נוף שמואל (בית חנינא) ונחלת שמעון (שיח ג'ראח)".

בני המשפחה בעת הפינוי, היוםצילום: מיכל פתאל

מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, אמר בתגובה לפינוי כי "ההתנחלות החדשה בבית חנינא היא איום נוסף על חזון שתי המדינות. הממשלה היא שעומדת מאחורי האנרכיסטים הימנים שנכנסו היום לבית פלסטיני בבית חנינא. הקמת עוד התנחלות בלב שכונה פלסטינית, תוך הוצאת הגברים ומעצרם הוא מעשה בלתי מוסרי, מסוכן ומנוגד לאינטרס הישראלי. כך עמותות ימין קיצוניות קובעות עובדות בשטח, והופכות עוד שכונה בירושלים למוקד חיכוך יום יומי".

מקואליציית ארגוני 'שותפות שראקה', הפועלים לשוויון יהודי ערבי בישראל,  נמסר כי "פינוי המשפחה הפלסטינית מבית חנינא אינו מקרה בודד כי אם חלק מתופעה רחבה של ג'נטריפיקציה- פלישה של יהודים למקומות יישוב ערבים ולבתי ערבים במטרה לייהד אותם ולפנות אותם מתושביהם המקוריים... צר לנו שערבים בישראל נאלצים לחיות בחשש שמא ביתם שאמור להיות אזור המחיה המוגן שלהם, נמצא לעתים תחת איום של 'רכישה' מצד יהודים, שכל מטרתם הוא להסיר את זכותם הטבעית של הערבים בישראל על בתיהם".

פעיל ימין המייצג את בעלי הנכס קרא למתנדבים לסייע בפינוי הבית

בסוף מארס פרסם קינג מודעה, בה קרא ל"אנשים חזקים" לסייע בפינוי המשפחה, לאחר שלטענתו המשטרה התעכבה בפינוי המבנה. חאלד נתשה סולימאן, המתגורר במקום יחד עם משפחתו של בנו ובן דודו, אמר אז ל"הארץ" כי למרות צו בית המשפט הוא לא מתכוון להתפנות. "אמרתי לאריה קינג שאני לא יוצא, הם יכולים להרוג אותנו אבל לא נצא". לדבריו, אביו רכש את הקרקע עוד ב-1935, אך הוא לא הצליח לספק מסמכים המעידים על כך. "אני אדם עני וחולה כל חיי, אין לי כסף לשלם לבית המשפט על הערעור. אני הפסדתי אבל אני לא מתכוון לצאת מפה". לדבריו בגלל מצבו הכלכלי הקשה הוא לא יכול היה לייצג עצמו כראוי בבית המשפט ולספק את המסמכים המוכיחים את בעלותו על הקרקע.

הבית שפונהצילום: אמיל סלמן

סולימאן התייחס לכוונותיו של אנשיו של קינג להגיע ולפנות בעצמם. "האנשים של קינג יבואו להוציא אותנו בכוח? שיבואו. אם הם יכולים להוציא אותנו, אז בבקשה. אנחנו נמות באדמה הזאת ולא נצא. זו אדמה שלנו, של אבא שלנו – אז למה שנצא?".

"במשך כל החודש הזה אני שולח לערבים כל הצעה שבא להם של פינוי מרצון", סיפר קינג ל"הארץ". "הלכתי אליהם אישית, לערבים, אמרתי להם תשמעו: אני מוותר לכם על הפיצוי רק תצאו החוצה, לא ניגע בכם, לא נגרום לכם לפשוט את הרגל גם". לדבריו, אמרו לו שמתגוררת בבית אשה בהיריון, והוא אמר: "אין לי בעיה. רוצים שנחכה עד אחרי שתלד? נעשה את זה, אבל בנוכחות עו"ד ואיש ציבור מהשמאל (מאיר מרגלית, חבר מועצת העיר, ע"ר) שיהיה עד. הם מורחים אותנו ולא נותנים תשובות".

מאיר מרגלית, חבר מועצת העיר ירושלים מטעם סיעת מרצ, שהתבקש על ידי קינג לשמש כ"נציג הציבור מטעם השמאל", אמר כי "המקרה הזה הוא מיקרוקוסמוס של הטרגדיה הפלסטינית בישראל, כי יש לנו כאן ערבי בעל קרקע שלא מצליח להוכיח את בעלותו כי אף פעם לא רשם אותה במרשם המקרקעין. ואז מישהו מכר את הקרקע, אולי כל הסיפור הזה התיישן מבחינה משפטית. ויש לנו מתנחל שקיבל ייפוי כוח מבעל הקרקע, שהוא מנצל את הדרמה כדי לקדם את האג'נדה הפוליטית שלו - ובסוף הרשימה יש לך משפחה ענייה שהיא הקורבן האולטימטיבי של כל המהלך הזה".

בתחילת החודש סלל בג"ץ את הדרך להקמת שכונה יהודית חדשה, במתחם מלון שפרד שבשכונת שייח ג'ראח במזרח העיר. בג"ץ דחה את עתירת משפחת המופתי, שטענה כי מכירת הנכס נעשתה שלא בחוק, וביקשה לקדם במקום בניית מרכז שלום. פטרון המתנחלים בירושלים, המיליונר היהודי-אמריקאי ארווין מוסקוביץ, יקים במקום כ-20 יחידות דיור. כשהחלו העבודות במלון, לפני כשנה, נמתחה על ישראל ביקורת בינלאומית חריפה ואכלוס המקום צפוי לעורר מחאה פלסטינית וביקורת בינלאומית.

במקביל, הודיע ראש העיר ניר ברקת, כי יקדם הקמת התנחלות חדשה בלב האזור הפלסטיני של העיר, סמוך לבניין הפרלמנט הפלסטיני בשכונת אבו דיס. השכונה המתוכננת היא שכונת "קדמת ציון", ואמורות לקום בה כמאתיים יחידות דיור, על שטח שנרכש על ידי מוסקוביץ'.  מיקום השכונה נחשב לאחד הרגישים ביותר במזרח ירושלים, זאת בשל הקרבה לבניין שיועד להיות הפרלמנט הפלסטיני ובשל הריחוק מכל שכונה יהודית אחרת בלב השכונות הפלסטיניות.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ